Slovenija

Odvzem otrok tudi pred evropsko sodišče, sodnico prijavili zaradi pristranskosti

Ljubljana, 15. 03. 2023 19.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Staša Lozar, Larisa Pukšič
Komentarji
0

V primeru treh otrok, ki jih je sodišče pred tremi leti na silo odvzelo materi in jih dodelilo očetu, se je zgodil velik preobrat. Center za socialno delo je sodišču predlagal, naj otroke vendarle dodeli materi. Toda sodni mlini meljejo počasi, otroci, ki so bili v določenih obdobjih celo povsem brez stika z mamo, pa lahko le nemočno čakajo na odločitve odraslih. Primer bo medtem obravnavalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer bo kot tretja oseba svoje pravno mnenje predstavil tudi varuh človekovih pravic.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Primer treh otrok
    03:10
    Iz 24UR: Primer treh otrok
  • Iz SVETA: CSD bi otroke dodelil materi
    03:16
    Iz SVETA: CSD bi otroke dodelil materi

Pred tremi leti je odvzem otrok materi trajal štiri mučne, dolge ure, polne joka in krikov. Skrbništvo so mami odvzeli, ker je po mnenju sodišča večkrat kršila dogovorjene stike z očetom otrok. "Poskušal je pokazati, da jaz ne dovolim stikov, v resnici pa je spretno zmanipuliral celotno situacijo," pa je dejala mama, ki danes ni želela dati komentarja.

Trpljenje otrok, ki jih je sodišče dodelilo očetu, pa je očitno pretreslo tudi sodnega izvršitelja, ki je poskusil odvzem prekiniti. Tako je klical sodnico Vero Gams Premerl, a mu je ta odvrnila: "Naj vam pomaga socialna delavka. Če bi bila jaz tam, bi bilo že vse urejeno." 

Slednjo sta materina zagovornika prijavila zaradi pristranskega sojenja. Da bi morali spis že zdavnaj dati drugemu sodniku, pa je prepričana tudi novinarka Sonja Grizila, ki primer spremlja vse od začetka. "Sodnica je bila imenovana mimo sodnega reda, oba mamina odvetnika sta jo prijavila zaradi pristranskega sojenja. Jasno je, da je sodnica sestra tožnikovega prijatelja," pravi.

Zaradi pristranskega sojenja so sodnico prijavili tudi v uredništvu Jana, a tudi to ni bilo dovolj, da jo izločijo, je kritična novinarka. "S sodišča smo prejemali odgovore, da morajo zavarovati otroke, ker da so v hudi nevarnosti. Nikoli pa niso znali povedati, kaj je z materjo narobe, ker z materjo ni nič narobe," je jasna novinarka.

Otroci po odvzemu od očeta večkrat pobegnili k mami

V nekaterih obdobjih v zadnjih treh letih pa naj otroci ne bi imeli celo nobenega stika z mamo, h kateri pa naj bi, čeprav živi 40 kilometrov proč od očeta, redno bežali. In tri leta po odločitvi sodišča se je zgodil preobrat. Center za socialno delo je namreč naenkrat ugotovil, da je nekaj narobe.

Sodišču je poslal pobudo za začasno odredbo, s katero bi otroke vendarle vrnili mami. Kar je zaveza sodišču, da o tem odloča urgentno. "Pojmi, kot so urgentno, v najkrajšem možnem roku, v razumnem roku. To je nekaj ohlapnega, nihče zares ne ve, kaj to pomeni," pa slednje komentira Grizila.

Pobegli otrok
Pobegli otrok FOTO: Shutterstock

In če je pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan pozvala sodišče za podatke in poročila o stanju reševanja zadeve, pa predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič odločno, da bi moralo sodišče otrokom prisluhniti in v primeru nemudoma odločiti. "Kot mati, državljanka, ženska in poslanka prosim, naj odločevalci ne omahujejo niti ure več, da odločijo o tej zadevi," poziva.

Z okrožnega sodišča so nam odgovorili, da je po trenutnih informacijah primer zaradi predloga za dodelitev primera drugemu sodišču v odločanju na vrhovnem sodišču, o predlogu centra za socialno delo pa bodo na okrožnem sodišču narok opravili v začetku aprila.

Klakočarjeva pa ob tem še, da bi morali opolnomočiti varuha človekovih pravic glede zagovorništva otrok: "Da se pravice otroka zaščiti tudi brez soglasja staršev." Varuh je sicer v zvezi s primerom na Evropsko sodišče za človekove pravice že podal pobudo ter dobil potrditev, da lahko kot tretja stran predstavi svoje pravno mnenje. Center za socialno delo pa danes ni imel časa pojasniti, zakaj so predlog za začasno odredbo podali šele zdaj in kaj so počeli dolga tri leta.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3