Haaland je podiral rekorde, tudi skoraj sto let starega

Liga prvakov 15. Mar 202312:30 0 komentarjev
Erling Haaland

Erling Haaland je nesporni junak osmine finala nogometne lige prvakov. S petimi goli, ki jih je v nekaj več kot uri igre zabil RB Leipzigu, je postavil številne mejnike. Mlademu Norvežanu je žal, da na igrišču ni ostal do konca tekme.

Erling Haaland v zadnjih tednih ni bil v tako dobri strelski formi, kot jo je kazal v uvodnih mesecih sezone, a je zdaj v zgolj 62 minutah igre, kolikor je bil na zelenici pri zmagi s 7:0 nad Leipzigom, zaprl usta kritikom, ki so v zadnjem času že povzdigovali glas.

20-letni Norvežan je svoj šov začel v 22. minuti, ko je uspešno realiziral s strani slovenskih sodnikov na čelu s Slavkom Vinčićem malce sporno dosojeno enajstmetrovko.

Že dve minuti pozneje se je razveselil drugega gola in tik pred koncem polčasa s “hat-trickom” dokončno odločil zmagovalca. Toda to še ni bilo dovolj, v 53. minuti je zadel še četrtič in v 57. minuti še petič. Pet minut za tem je odšel z igrišča.

Guardiola pojasnil, zakaj ga je zamenjal

“Želel sem si biti na igrišču še dlje in zabiti dvojni ‘hat-trick’, a se je trener odločil drugače. Kaj naj naredim?” je dal Haaland po tekmi vedeti, da je bil nad prezgodnjim odhodom na klop vsaj malce razočaran, a trenerja razume.

Haaland je imel lepo priložnost, da postane prvi nogometaš, ki je v ligi prvakov na eni tekmi zabil kar šest golov. Petkrat sta pred njim zadela dva.

Brazilec Luiz Adriano kot član Šahtarja Donecka oktobra 2014 proti Bate Borisovu in Lionel Messi proti Bayerju Leverkusnu marca 2012, ko je Barcelono s klopi vodil prav Haalandov zdajšnji trener.

“Če bi že pri 22 letih dosegel ta mejnik, potem bi njegovo življenje postalo dolgočasno. Zdaj ima cilj, da mu to uspe v prihodnosti,” je menjavo po tekmi komentiral Pep Guardiola.

Kljub temu je Haaland postavil kar nekaj novih mejnikov. Prišel je že do 39. gola v 36. nastopu v majici Manchester Cityja in popravil skoraj sto let star rekord.

Več kot dva meseca pred koncem je postal strelec največjega števila golov v eni sezoni v klubski zgodovini. Do včeraj je bil rekorder Tommy Johnson, ki je v daljni sezoni 1928/29 dosegel 38 golov.

Mbappe izgubil rekord, Ronaldo se že trese

Haaland je z osmim, devetim in desetim golom v ligi prvakov v tej sezoni skočil tudi na vrh lestvice strelcev elitne evropske nogometne lige (drugi je z osmimi goli Mo Salah iz Liverpoola), prišel pa tudi do 33. gola v vsega 25 nastopih v tem tekmovanju (osem jih je dosegel za RB Salzburg in 15 za Borussio Dortmund).

Postal je najmlajši strelec 30 golov v zgodovini tekmovanja in za 116 dni prehitel prejšnjega rekorderja Francoza Kyliana Mbappeja. Haaland je bil včeraj star 22 let, osem mesecev in dva dni.

Če bo nadaljeval v tem slogu, potem bo do konca kariere ogrozil tudi absolutni rekord tekmovanja. Cristiano Ronaldo je za Manchester United, Real Madrid in Juventus v ligi prvakov zabil 140 golov. Mimogrede, ko je Portugalec prišel do 30. zadetka, je bil star 26 let in šest dni …