Usoda slovenskih odbojkarjev po porazu z Iranom v rokah tekmecev

Iranska odbojkarska reprezentanca je v 11. kolu lige narodov s 3:0 v nizih premagala slovensko izbrano vrsto in jo spet prehitela na 8. mestu.
Fotografija: Junijski dvoboj Slovenije in Argentine na Filipinih. FOTO: Volleyballworld
Junijski dvoboj Slovenije in Argentine na Filipinih. FOTO: Volleyballworld

Slovenska odbojkarska reprezentanca je na tretji tekmi tretjega turnirja lige narodov v poljskem Gdansku po zmagah proti Srbiji (3:0) in Bolgariji (3:1) izgubila proti Iranu z 0:3. S tem so si varovanci selektorja, Avstralca Marka Lebedewa, precej otežili možnosti za nastop na zaključnem turnirju osmerice v Italiji.

Slovenski odbojkarji so na tretji tekmi zadnjega turnirja lige narodov ostali praznih rok proti Iranu in na lestvici znova zasedajo deveto mesto. Prvih osem vodi na zaključni turnir v Bologno, ki bo med 20. in 24. julijem. Varovanci Lebedewa so se v dvoboj proti Iranu tako rekoč za neposredno uvrstitev na zaključni turnir podali motivirani, a tudi Iranci jim niso ostali dolžni. Prvi niz je bil zelo izenačen, sprva so vodili Iranci s 13:11, nato pa so Slovenci pripravili preobrat in povedli s 16:14. Vodili so vse do 20:18, nato pa so Iranci pritisnili na plin in v zaključek prišli z minimalno prednostjo ter izkoristili drugo žogo za niz.

To je Slovence potrlo, Iranci pa so na krilih uvodnega niza začeli drugega s prednostjo 7:2. Naskok so nato le še oplemenitili in povedli celo za devet točk (19:10), s čimer je bilo niza hitro konec (25:14). Z osvojeno vsaj točko so odbojkarji iz Irana že storili pomemben korak do zaključnega turnirja, sploh glede na lažji razpored do konca turnirja, Slovenija pa je za ohranitev upov potrebovala vse tri preostale nize.

V tretjem so Slovenci začeli bolje, hitro povedli za dve točki, a se Iranci niso dali. Pri 11:10 so vnovič povedli ter se nato odlepili na 17:13. Bližje kot na dve točki (17:15) Slovenci niso več prišli, Iranci pa so zanesljivo dvoboj pripeljali h koncu. Pri Slovencih je bil točkovno najuspešnejši Klemen Čebulj z 11 točkami, Jan Kozamernik in Tonček Štern sta jih dodala po sedem. Pri Irancih, ki so prevladovali v vseh prvinah igre, pa je bil prvi strelec tekme Amin Esmaelnežad s 14 točkami.

Urnaut: Čaka nas še veliko dela

Slovenija je po petih zmagah in šestih porazih pri 15 točkah in zaseda deveto mesto, za njo pa sta deseta, a že bržčas odpisana Argentina (4:6) s 14 točkami in enajsta Srbija (4:5) z 11 točkami. Srbe, ki imajo več možnosti za uvrstitev v Bologno, v petek čaka še obračun proti Italiji. Rešilno osmo mesto za zdaj zaseda Iran (6:5), ki ima 17 točk in za napredovanje potrebuje zmago v soboto proti Srbiji. Za nastop na zaključnem turnirju bi morala Slovenija v nedeljo ob 20. uri premagati domačo in že v Bologno uvrščeno reprezentanco Poljske, ob tem pa upati še na ugoden razplet preostalih obračunov najbližjih tekmecev.

»Danes sem med tekmo opravil veliko menjav, mislim da 11. V prvem nizu smo igrali dobro, a v tranziciji izpustili iz rok tri priložnosti. Kljub dobremu sprejemu v nekaj zadnjih točkah tega nismo izkoristili, kar nas je stalo prvega niza,« je po tekmi dejal selektor Lebedew. »Drugega smo izgubili že v samem začetku. V tem formatu z eno minuto odmora in brez tehničnih odmorov je po izidu 8:2, oz. 5:2, 6:2, kot je tudi bilo, težko obrniti potek dvoboja. Nekajkrat smo izzvali sokolje oko, opravil sem tudi nekaj menjav, a takrat nič ni delovalo. Morali smo zamenjati Urnauta in Pajenka, a tudi to ni bilo dovolj, četudi smo se borili v tretjem nizu.«

Tine Urnaut je dodal: »Vidi se razlika v kakovosti. Iran ima zelo dober prvi napad, zelo dobro sprejemajo. Z izjemo prvega niza nismo naredili škode z našim servisom. V drugem in tretjem nizu se je videla razlika v izkoristku prvega napada, ki je bil pri njih večji kot naš. V vsakem nizu so prišli do nekaj točk razlike od desete, 12. točke naprej, potem pa jih lovimo, a naš servis ni bil tako učinkovit, da bi jih lahko ujeli bodisi s servisom bodisi z blokom v obrambi. Kot smo že dejali, imamo pred sabo veliko dela. V nekaj dneh se ni kaj veliko spremenilo, še vedno razmišljamo o nas samih, o naši igri. Zavedamo se, da imamo veliko stvari, na katerih moramo delati, in to nas čaka v naslednjih dneh.«