Declan Rice je dosegel vodilni zadetek za Angleže. Foto: EPA

11. julija 2021 so azzurri na Wembleyju osvojili evropski naslov po streljanju enajstmetrovk, potem ko se je tekma po 90 in 120 minutah končala brez zmagovalca (1:1). Italijani so kmalu po velikem uspehu doživeli hladno prho, ko se niso uvrstili na svetovno prvenstvo. Angleži so v Katarju zelo dobro igrali v skupinskem delu, potem pa so v četrtfinalu izpadli proti Franciji z 1:2.

Harry Kane je bil natančen z enajstih metrov in na večni lestvici strelcev izbrane vrste prehitel Wayna Rooneyja. Foto: EPA

Angleži blesteli v prvem polčasu
Na stadionu Diega Armanda Maradone so povedli Angleži v 13. minuti. Po podaji iz kota je strel Harryja Kana blokiral Giovanni di Lorenzo, odbito žo
go pa je Declan Rice potisnil v mrežo.

Tri minute pred odmorom je Kane streljal z glavo, žoga pa je zadela di Lorenza v roko. Posredoval je videosodnik in glavni delivec pravice Srđan Jovanović je pokazal na belo točko. Kane je z močnim strelom poslal Gianluigija Dunnarumma v napačno smer. To je bil njegov 54. zadetek v dresu s tremi levi, kar je nov rekord. Na večni lestvici je prehitel Wayna Rooneyja.

Kane je še v prvem delu lepo zaposlil Jacka Grealisha, ki bi lahko že pred odhodom v garderobo rešil vprašanje zmagovalca, a je zapravil izjemno priložnost.

Kane v izjemnem večeru v Neaplju na večni lestvici strelcev prehitel Rooneyja
Mateo Retegui se je izkazal na debiju v dresu azzurrov. Foto: EPA

Shaw prejel dva rumena kartona v dveh minutah
V 56. minuti se je izkazal debitant Mateo Retegui, ki je z desne strani zatresel mrežo po podaji Lorenza Pellegrinija. Deset minut pred koncem je Luke Shaw prejel dva rumena kartona v dveh minutah. Sklepni silovit pritisk Italije so Angleži zdržali in se veselili odmevne zmage.

Prva zmaga v Italiji po 62 letih
To je bila prva zmaga Anglije na gostovanju v Italiji po letu 1961. Izbranci Garetha Southgata se bodo v nedeljo na Wembleyju srečali z Ukrajino.

Na drugi tekmi skupine C je Severna Makedonija, ki je Italiji preprečila lanski nastop na svetovnem prvenstvu, z 2:1 ugnala Malto.

Cristiano Ronaldo se je dvakrat veselil na stadionu Jose Alvalade v Lizboni. Foto: EPA

Ronaldo nov rekord proslavil z dvema zadetkoma
V skupini J je Portugalska odpravila Lihtenštajn s 4:0. Cristiano Ronaldo je s 197. tekmo postal igralec z največ reprezentančnimi tekmami med vsemi reprezentanti. Ta rekord je začinil z dvema goloma, preostala dva sta prispevala Joao Cancelo in Bernardo Silva.

BiH je bil v isti skupini s 3:0 boljši od Islandije, dvakrat je zadel Rade Krunić, tretjega pa Amar Dedić.

Slovaška je z Luksemburgom doma igrala le 0:0.