30 let glasbene kariere

Tanja Zajc Zupan: Njen nastop s citrami za kraljevski par še odmeva

Eva Jandl
29. 5. 2022, 13.10
Deli članek:

Najbolj znana slovenska citrarka je s svojim igranjem marsikoga ganila do solz, nazadnje Slovence na Švedskem, kamor so jo povabili. Tanja Zajc Zupan letos praznuje 30 let izjemne glasbene kariere in za jesen napoveduje edinstven koncert z znanimi glasbenimi gosti, s katerimi je v preteklih desetletjih delila ljubezen do glasbe.

Osebni album
Tanja Zajc Zupan

Tanja letos praznuje tako zasebno kot poklicno: najprej je marca praznovala abrahama, sledilo je praznovanje biserne obletnice poroke. Biti 30 let srečno poročen na glasbeni estradi ni mačji kašelj, a Tanja je z enajst let starejšim soprogom srečna. »Namenjena sva bila drug drugemu, da drug ob drugem igrava svoji življenjski vlogi. Mož, ki bo z mano praznoval 30-letnico glasbenega ustvarjanja, je zaslužen za mnogo dobrih in izvirnih idej v moji glasbeni karieri in je soustvarjal vse moje uspehe.« Otroka sta odrasla, hči Ana živi s fantom, sin Domen pa z dekletom Lidijo živi še doma.

osebni arhiv
tanja zajc zupan hči ana

Naslednja na vrsti je obletnica njene 30 let trajajoče glasbene kariere, ki jo bo citrarka obeležila z velikim gala koncertom v Cankarjevem domu jeseni, 25. septembra. »Z menoj bo nastopil Simfonični orkester RTV Slovenija pod vodstvom Patrika Grebla in pevci, s katerimi sem sodelovala v preteklih letih: Nuška Drašček, Elda Viler, Slavko Ivančič, Rok Ferengja, Gregor Ravnik, Goran Karan, Teja Saksida, Klemen Torkar, Daniel Popović in Stiški kvartet nam je ponosno povedala Tanja, ki se dogodka neizmerno veseli.

Solze in veselje na Švedskem

Njeno igranje na citre odmeva tudi v tujini, saj je nedavno obiskala Švedsko, kamor so jo povabili tam živeči Slovenci. »Leta 2004 sem na poslovilni večerji na citre igrala švedskemu kraljevemu paru, kralju Karlu Gustavu in kraljici Silviji, ki je prišel na uradni obisk v Slovenijo. Takrat sem sklenila, da bom enkrat obiskala njuno deželo. Deželo Pike nogavičke, Abbe, vikingov, Alfreda Nobela, Volva, Elektroluxa,« se Tanja dogodka spominja v smehu.

»Lani, tik pred novim letom, pa je prišlo povabilo Alojza Macuha, ki je predsednik Slovenskega društva Simon Gregorčič v Köpingu na Švedskem. Praznovali so namreč 50 let od ustanovitve društva in so želeli za slavnostno prireditev citre ter lepo slovensko besedo. Z menoj sta potovali tudi pevka Teja Saksida in hči Ana, ki je večer vodila v lepi slovenščini, saj je mag. profesorica slovenistike in primerjalne književnosti. Za zabavo je igral ansambel Zadetek. Ganljivo je bilo izvajati pesmi, kot so Vračam se domov, Kje so tiste stezice, Sanjam o domovini, ter občudovati odziv tam živečih Slovencev. Poleg navdušenja je bilo v očeh opaziti tudi mnogo solza. Druženje je bilo zelo prisrčno, obiskovalci pa so se odlično zabavali,« pravi Tanja.

In katera pesem je Slovence na Švedskem najbolj ganila? »Pesem Vračam se domov je Slovence na Švedskem ganila do solz. Še citre so jokale z njimi,« nam je povedala Tanja.

Dekleta so se dva tisoč kilometrov od doma zelo zabavale, ogledale so si prestolnico Švedske, Stockholm. Mesto imenujejo tudi severne Benetke ali mesto med mostovi in leži na 14 otokih, kar je Tanjo še posebno navdušilo, kot tudi poseben muzej. »Upam, da se bom v to mesto še kdaj vrnila, saj me je navdušila njegova lepota, urejenost in harmonija. Ogledale smo si več znamenitosti. Zelo smo uživale v muzeju legendarne skupine Abba, ki zelo lepo predstavi delo legendarne skupine, ki je leta 1974 zmagala na tekmovanju za pesem Evrovizije.«