Pogodbo je sicer tik pred iztekom mandata podpisal prejšnji minister za obrambo Matej Tonin. Po njegovih načrtih bi naj Slovenija kupila 45 osemkolesnikov v vrednosti prek 340 milijonov evrov. 

Vlada bo novembra, decembra in januarja podvojila otroške dodatke

Vlada bo novembra, decembra in januarja podvojila višino otroških dodatkov, je po današnji seji vlade napovedal resorni minister Luka Mesec. Ukrep je težak 60 milijonov evrov. »Namen je, da s tem dodatkom zajamemo tiste, ki v prejšnjem dodatku niso bili dobro zajeti, to so predvsem redno zaposleni, ki preživljajo otroke,« je dejal Mesec.

Višji otroški dodatki so drugi paket v sklopu draginjskih dodatkov, je na novinarski konferenci na Brdu pri Kranju pojasnil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. »Ta pomoč targetira družine, ljudi z otroki, odmerjena pa je tako, da bodo tisti z nižjimi prihodki dobili več,« je poudaril.

V prvem, najnižjem razredu sistema obstoječih dodatkov bo družina za vsakega otroka dobila po 120 evrov mesečno dodatka na že obstoječi dodatek. V najvišjem, devetem razredu, bo vsaka družina prejela po 20 evrov dodatka za vsakega otroka, je pojasnil. Ukrep je skupno vreden 60 milijonov evrov, po 20 milijonov evrov mesečno, je še dejal.

Vlada po njegovih besedah budno spremlja razmere, povezane z energetsko in draginjsko krizo. »Naloga ministrstva je, da gradimo jezove, ki preprečujejo, da bi zaposleni, reveži, ljudje z različnimi stiskami ali pa tudi tisti, ki so trenutno srednji razred, zaradi draginje padali v krizo,« je poudaril.

Ob tem je spomnil, da je vlada že poleti sprejela prvi draginjski dodatek za revna gospodinjstva. »Dobili ga bodo revni upokojenci in tisti, ki živijo daleč pod pragom tveganja revščine. Omogočal jim bo, da bodo lažje preživeli krizo,« je prepričan minister.

Tonin: Razveljavitev nakupa boxerjev samo zaradi nasprotovanja prejšnji vladi

Odločitev vlade pod vodstvom Roberta Goloba za razveljavitev nakupa osemkolesnih oklepnikov je »izjemno škodljiva«, je v današnjem odzivu sporočil prejšnji obrambni minister Matej Tonin. Kot je zapisal na Twitterju, je ta odločitev samo trmasto politično nasprotovanje prejšnji vladi. Vse to pa na škodo Slovenske vojske, je prepričan Tonin.

Tonin je menil, da je bila odločitev o odpovedi pogodbe za nakup boxerjev »sprejeta že pred oblikovanjem (Golobove) vlade«. »Vse ostalo je farsa. Revizija je namreč pokazala, da napak ni,« je zapisal na twitterju. Dodal je, da gre odločitev na škodo modernizacije Slovenske vojske in da se modernizacija vojske zaustavlja, celo več, nadaljuje se njena razgradnja.

Odpoved pogodbe za nakup boxerjev po Toninovih besedah kaže, »da je politično ugajanje Levici pomembnejše kot varnost vojakov«. »Odločitev za Boxerje je bila strokovno utemeljena. Varnost slovenskih vojakov smo postavili na prvo mesto. Odločili smo se za najmodernejša vozila, z visoko stopnjo zaščite,« je dejal Tonin v odzivu na odločitev vlade, da se pogodbe za nakup boxerjev po opravljeni reviziji odpove.

Tonin je prepričan, da bo šla vlada zdaj v nakup cenejših poljskih rosomahov, kar pa da predstavlja večje tveganje za varnost vojakov. »Vlada namerava boxerje nadomestiti z rosomahi, ki so za generacijo starejša vozila, s slabšo zaščito. Tam, kjer se zaščita boxerjev šele začne, se zaščita rosomahov konča,« je opozoril bivši obrambni minister.

Vlada sicer danes ob objavi odločitve za odpoved pogodbe o nakupu boxerjev ni sporočila, s čim bi nadomestila ta nakup. Sedanji obrambni minister za obrambo Marjan Šarec je pojasnil le, da bo moralo ministrstvo do konca leta pripraviti novo, alternativno, rešitev za oblikovanje zmogljivosti srednje bataljonske enote.

Tonin je sicer dejal tudi, da Slovenijo zaradi odpovedi pogodbe zdaj čaka kazen »v višini 11 vozil boxer«. »Torej 11 vozil boxer bomo brezplačno podarili drugim državam,« je dejal in dodal, da bo nastala tudi gospodarska škoda slovenski obrambni industriji, »ki je že sedaj za podjetja, ki proizvajajo vozila boxer naredila za 50 milijonov evrov poslov«. Po besedah Šarca bi pogodbena kazen sicer lahko znašala okoli 70 milijonov evrov.

Tonin je pogodbo o nakupu boxerjev v imenu Slovenije podpisal 11. maja letos, po aprilskih državnozborskih volitvah, ko je bilo jasno, da se prejšnja vlada pod vodstvom Janeza Janše in v kateri je bila tudi Toninova NSi seli v opozicijo. Tedaj bodoči predsednik vlade Golob ga je tudi javno pozival, naj pogodbe ne podpiše. Tonin je pogodbo vseeno podpisal in tedaj dejal, da bodoči vladi »dela uslugo«.

Golob: Slovenija ne bo izpolnjevala zahtev do Nata »s prototipi«

Premier Robert Golob je po današnji odločitvi vlade, da odpove pogodbo za nakup osemkolesnih oklepnikov tipa boxer, sporočil, da to ne pomeni, da Slovenija ne bo izpolnila obljub do zveze Nata po oblikovanju bojnih skupin. A tega ne bo storila »za vsako ceno in zagotovo ne s prototipi,« je poudaril.

Kot je dejal premier, se je vlada za odpoved pogodbe o nakupu boxerjev, ki jo je sklenila prejšnja vlada, odločila po opravljeni reviziji. Golob je poudaril, da projekt nakupa osemkolesnikov ni nastal v prejšnji vladi, ampak da se vleče že več mandatov, pri tem pa da je bil narejen »marsikateri odklon od učinkovitosti in gospodarnosti«. »In glede tega je bila revizija jasna,« je utemeljil odločitev vlade.

»Naš interes je, da izpolnjujemo Natove zahteve po zmogljivostih naših bojnih skupin, vendar ne za vsako ceno in zagotovo ne s prototipi. In tisto, kar bomo iskali v bodoče, je, kako te iste zmogljivosti zagotoviti na bistveno bolj učinkovit, bistveno cenejši in tudi bolj skladen način s tem, kar Slovenija in Slovenska vojska že ima,« je še dodal premier po vrhu koalicije na Brdu pri Kranju.