Tujina

Preiskava bombnega napada v Manchestru: MI5 bi ga lahko preprečila

Manchester, 02. 03. 2023 17.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Britanske oblasti so objavile tretje in zadnje poročilo preiskave o bombnem napadu v Manchestru leta 2017, v katerem je umrlo 22 ljudi. V njem so navedli ugotovitve, da je britanska obveščevalna služba MI5 zamudila priložnost, da bi preprečila napad. Eden od agentov naj bi namreč pomembno informacijo, ki so jo pridobili, posredoval prepozno, zaradi česar niso bili toliko pozorni na napadalca. Poročilo ugotavlja tudi, da je Salmanu Abediju pri načrtovanju verjetno pomagal nekdo iz Libije.

22-letni Salman Abedi se je 22. maja 2017 razstrelil na koncertu pevke Ariane Grande v areni v Manchestru, pri tem pa ubil 22 ljudi in jih ranil 59. Policija je incident razglasila za teroristični napad, najbolj smrtonosen v Združenem kraljestvu po bombnih napadih v Londonu 7. julija 2005. 

Preiskava dogodka je bila predstavljena v treh poročilih. Prvi dve sta se osredotočili na dogodke neposredno ob terorističnem napadu. Prvo poročilo je ugotavljalo, kako je bilo poskrbljeno za varnost znotraj arene. Drugo poročilo je pod drobnogled vzelo ukrepanje reševalnih služb. Tretje poročilo, ki je bilo britanski javnosti predstavljeno danes, pa je preučilo, kaj so obveščevalne in protiteroristične službe vedele o napadalcu in ali bi se dalo bombni napad preprečiti. 

Preden je na novinarski konferenci o ugotovitvah preiskave spregovoril vodja preiskave sir John Saunders, so se z minuto molka spomnili vseh žrtev. 

"Pomembno je, da kar se da razumemo radikalizacijo Salmana Abedija, da lahko prepoznamo podobne znake in ustrezno ukrepamo. Prav tako je pomembno, da smo podrobno seznanjeni s pripravo samega napada, da lahko sprejmemo ukrepe, ki bi preprečili, da napadalci pridobijo znanje in materiale, ki jih potrebujejo za izvedbo napada," je poudaril uvodoma.

Kot je pojasnil, je poročilo obravnavalo dva sklopa obveščevalnih podatkov, ki jih je MI5 prejela v mesecih pred napadom in sta bila zelo pomembna. Poročilo sicer ne izda podrobnosti, za kakšne podatke je šlo, saj je bilo veliko dokazov, ki jih je zbral MI5, označenih s stopnjo tajno, saj je šlo za nacionalno varnost. Poročilo ugotavlja, da bi moral MI5 prvi obveščevalni podatek, ki ga je prejel, deliti s protiteroristično enoto in da bi moral agent MI5 napisati poročilo o drugem obveščevalnem podatku na dan, ko ga je dobil, vendar tega ni storil. 

"Uslužbenec MI5 je takrat imel v mislih, da pridobljene informacije lahko vplivajo na nacionalno varnost. In če je v zvezi z nacionalno varnostjo treba nekaj storiti, je to običajno treba storiti takoj," je bil jasen Saunders. "Zamuda pri predložitvi poročila je povzročila zamudo priložnosti za izvedbo potencialno pomembnega preiskovalnega dejanja, ki bi lahko vodilo do informacij, da bi bila vrnitev Salmana Abedija v Združeno kraljestvo pred napadom obravnavana zelo resno!"

Abedi je v Manchester prispel iz Libije 18. maja 2017 in se z letališča odpravil naravnost do avtomobila, ki ga je uporabil za shranjevanje eksploziva. Po preučitvi posnetkov nadzornih kamer, iz katerih se vidi, kako se je vedel ob omenjenem vozilu, bi, če bi mu agenti MI5 sledili, napad morda lahko preprečili, še piše v poročilu. 

Nemogoče je sicer reči, ali bi izvedeni preiskovalni ukrepi razkrili njegov načrt za napad, vendar obstaja možnost, da bi preiskovalci na tak način izvedeli več o dejavnostih Salmana Abedija, je povzel Saunders. 

Pomoč iz Libije?

Poročilo ugotavlja tudi, da je Abediju pri načrtovanju napada verjetno pomagal nekdo iz Libije. Prvič se tako uradno govori o morebitni vpletenosti drugih oseb iz tujine v napad. Ta ugotovitev sicer nasprotuje dosedanji oceni MI5, da v načrtovanje izvedbe in napada nista bila vpletena nihče drug kot Salman Abedi in njegov brat Hashem. 

Saunders je povedal, da obstaja verjetnost, da so ljudje sodelovali pri načrtovanju bombnega napada, čeprav morda niso vedeli vseh podrobnosti. Na podlagi razpoložljivih dokazov pa po njegovih besedah ni mogoče reči, kdo bi to lahko bil. 

Številne napake

Da so bile v omenjenem primeru storjene številne napake, je sicer pokazalo tudi drugo poročilo o preiskavi, ki je bilo objavljeno lani. V njem so ugotovili, da je bila uspešnost reševalnih služb v noči napada daleč pod standardom, kakršen bi moral biti. Policija, gasilci in reševalne službe niso sodelovale med seboj, komunikacija med več službami pa je bila opisana kot neobstoječa. 

Vsaj ena od žrtev bi, če bi prejela ustrezno zdravljenje, lahko preživela. Obstajala je tudi možnost, da bi lahko preživela najmlajša, komaj osemletna žrtev, vendar je poročilo sklenilo, da je to zelo malo verjetno.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

branko.trglec@siol.net
02. 03. 2023 21.50
-1
BP je napolnil svoje rezervoarje z ukradeno libijsko nafto, ubil Gadafija s pomočjo CIE in MI6, sedaj pa tarna nad nekaj mrtvimi,kateri so umrli kot maščevanje kolonialističnim podvigom. Ko prihajate na obisk s puško, nikjer niste dobrodošli,zato tudi vsi Slovenci,kateri služite denar na misijah,kar je edini moto vašega odhoda na tuje kot okupator, ne jočite za mrtvimi, umrli so v službi, na delovnem mestu.
Stauffenberg
02. 03. 2023 20.09
-2
MI5 bi lahko preprečila napad, kot je tistega na Gadafija, ko je umrlo 14 nedolžnih ljudi, razlika je samo v tem, da ga je ona načrtovala in je vse skupaj spodletelo. O tem je 8.4.2015 pripovedovala na osrednjem slovenskem radiu znanem kot val... njihova bivša agentka Annie Machon. Kar v arhiv pokukajte.
Super-man
02. 03. 2023 19.58
+2
Za to ne vem, sem pa bil 98/99 v Manchestru ko je IRA tudi nastavila bombe, in so tudi eksplodirale, veliko jih je bilo porezanih, sam sem bil v trgovskem centru ko se je ena iz med bomb sprožila in nas je tako streslo.....vsi tekli kot zgubljene kokoši.....nisem pa vedel za 2017 in da jih je toliko umrlo
JOSEPH HAYDN
02. 03. 2023 19.23
+3
Še večja napaka pa je politika VB glede te teme
Luther
02. 03. 2023 19.20
-2
MI6 je že takrat imela dosti dela s pripravo GB da napade Rusijo - tu mislim medijski napad.
osancta simplicitas
02. 03. 2023 19.08
+3
majo tolk dolgo lajtngo, kot naše sodstvo!
Harpuna
02. 03. 2023 17.59
+7
Tudi pri nas je še zadnji čas,da se prepreči taka dejanja s strani islamistov in sicer začeti z vračanjem teh ilegalcev,ki se samo pritožujejo,čeprav jih ni nihče vabil k nam.Sedaj,ko so nasilno vstopili v našo državo,bi namesto kazni in izgona radi še neke pravice.