Košarka

Dončić: Še 20 let košarke? Raje se bom vrnil v Slovenijo in se ukvarjal s kmetijo

Dallas, 26. 12. 2022 07.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Luka Dončić je tekmo proti ekipi Los Angeles Lakers, ki je vodila ves prvi polčas, ga končala z enajstimi točkami prednosti, nato pa v tretji četrtini doživela "pogrom", končal pri 32 točkah, devetih skokih in devetih podajah. Čeprav ni kazalo na "standardni" večer 23-letnega Slovenca v ligi NBA, je ta po zadržanem začetku, ko ni bil aktiven v napadu, le dvignil delovno temperaturo in spet postal osrednja figura ob (praznični) zmagi Teksašanov (124:115).

Luka Dončić je na prejšnji tekmi proti Houstonu dosegel 50 točk in le za točko zaostal za svojim strelskim rekordom v ligi. Tokrat vsaj na začetku ni bil tako razpoložen, pa tudi Dallas je v prvem polčasu zaostajal za ekipo kalifornijskega zvezdnika LeBrona Jamesa.

Dirk Nowitzki je bil nekoč prvi zvezdnik Dallasa in velja za enega najboljših evropskih igralcev v NBA vseh časov. V košarkarskem pokoju je posebni svetovalec kluba. Za njegov dolgoletni prispevek so se mu v Dallasu zdaj oddolžili tudi s kipom, ki ga je danes slavnostno razkril sam nemški zvezdnik.

Ob polčasu je bil Dončić pri desetih točkah, Dallas pa pri 11 (43:54). "V prvem delu nismo izbirali dobrih metov. Imeli smo sicer tudi nekaj odprtih pozicij, a nam v prvem polčasu met ni stekel. A verjeli smo v preobrat in tudi v to, da nam bo steklo v napadu. Tretja četrtina je bila sanjska. Mislim, da smo celo zrušili rekord franšize v doseženih točkah v tretji četrtini. 51 točk? Zares se zdi neverjetno," je zbranim novinarjem sporočil prvi strelec svojega moštva Luka Dončić, ki je bil v prvem delu zadržan, sploh v uvodni četrtini, ko v prvih šestih minutah sploh ni pogledal na koš, a je bilo nadaljevanje v njegovem stilu in le malo je manjkalo, da bi se podpisal pod novi trojni dvojček. "Nisem hitel z nespametnimi odločitvami. Bil sem potrpežljiv. Prebrali smo njihovo obrambo, ko so nas podvajali, se prilagodili, toda v prvih 24 minutah smo bili v napadu nerazpoloženi. Na srečo je v nadaljevanju steklo in za nami je dobra predstava," je še dejal 23-letni Ljubljančan, ki se je razveselil božičnega termina. "V čas mi je, da sem igral na praznični večer. Tekmo so si ogledali vsi moji prijatelji v Sloveniji, saj je bila na sporedu v večernem terminu. Vesel sem, da smo navijačim privoščili lepo zmago na praznični večer," je še dejal Dončić.

Luka Dončić in LeBron James pred tekmo na praznični večer.
Luka Dončić in LeBron James pred tekmo na praznični večer. FOTO: AP

Zlati slovenski košarkarski deček je bil vesel, da se je spet udaril z Lebronom Jamesom. Ta je pri 38-letih še vedno "svež" na parketu.

"Pred drugim polčasom smo se pogovarjali, da moramo razmišljati, kako priti pod obroč, preden začnemo metati trojke. V nadaljevanju se je to pričelo dogajati, iskali smo Dončića za podvajanja in je prevzel vlogo podajalca, našel je proste igralce." Jason Kidd o taktiki drugega polčasa

Tudi proti Teksašanom je dokazal, da je daleč od upokojitve. "Bil je zares odličen. V čast mi je, da sem njegov sodobnik. Pri teh letih je naravnost fantastičen. Upan, da bo vztrajal v tem stilu. Če bom jaz v ligi 20 let? Uf, to je dolga doba. Ne vem, če bom igral ravno toliko časa. Raje se bom vrnil v Slovenijo in se ukvarjal s svojo kmetijo," se je šalil prvi zvezdnik ekipe iz Dallasa, ki je v nadaljevanju praznične tekme s soigralci stopil na plin. Dončić, Tim Hardaway Jr. in Cristain Wood so hitro stopili zaostanek in v tretji četrtini naredili popoln preobrat. Prvič na tekmi so domači povedli pri 65:63, potem pa je v le nekaj minutah prednost narasla na dvomestno število (76:65), pozneje pa celo na +20 (89:69). Dallas je samo v tem delu igre dosegel 51 točk. "Ponosni smo lahko na našo akcijo ob polčasu. Po prvem delu ni kazalo tako dobro, toda drugi polčas je bil takšen, da nam je lahko v ponos. Mislim, da je to pravi patent za nadaljevanje sezone," je bil slikovit Dončić.

Statistični učinek Luke Dončića na tekmi proti Los Angeles Lakers
Statistični učinek Luke Dončića na tekmi proti Los Angeles Lakers FOTO: Sofascore.com

Domači so ob taki prednosti tekmo zanesljivo pripeljali do konca, v zadnji četrtini so se gostje sicer nekoliko približali, a je Dallas hitro spet našel ritem iz tretjega dela in na koncu zmagal s 124:115. Dončić je tekmo končal pri 32 točkah, devetih skokih in devetih podajah. Wood je dodal 30 točk, Hardaway pa 26. Pri jezernikih se je LeBron James ustavil pri 38 točkah. "Za nami je lep praznični večer. Mini serija zmag naj kar traja. Lepo je, da smo znali nadomestiti izostanek nekaterih odsotnih. Upam, da se čim prej vrnejo. Sezona je še dolga, vsakega posebej potrebujemo," gleda naprej Dončić.

Izid:
Dallas Mavericks - Los Angeles Lakers 124:115 (21:28, 22:26, 51:21, 30:40)
Dončić 32 (9:16 iz igre, 2:3 za tri, prosti meti 12:16, devet skokov in devet podaj v 39 minutah)