Slovenija

Iztekata se roka za predhodno oceno škode v občinah in gospodarstvu

Ljubljana, 01. 09. 2023 07.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Z današnjim dnem se izteka rok v ujmi prizadetim občinam, da sporočijo predhodno oceno škode, ki bo podlaga za predplačilo v vrednosti do 40 odstotkov. Rok, do katerega morajo občine vnesti vse podatke o škodi v aplikacijo Ajda, pa se bo iztekel 22. septembra. Iz občin ob tem prihajajo pobude, da bi roke za vnos podatkov o škodi podaljšali. Prav tako se danes izteče rok, do katerega morajo gospodarski subjekti, ki želijo dobiti predplačilo povrnitve gospodarske škode po ujmi, oddati oceno škode. Za druge subjekte, ki želijo uveljaviti škodo, a ne potrebujejo predplačila, je rok 20. september.

Predhodna ocena škode, ki jo občine sporočajo ministrstvu za naravne vire in prostor, bo podlaga za predplačilo.
Predhodna ocena škode, ki jo občine sporočajo ministrstvu za naravne vire in prostor, bo podlaga za predplačilo. FOTO: Aljoša Kravanja

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Vladimir Prebilič je v četrtek ocenil, da bo večini občin uspelo podatke pripraviti v roku, a nekatere imajo pri tem resne težave. "Upam, da bomo jutri vseeno res zelo blizu temu, da smo zajeli vse podatke. Če pa bi se iz objektivnih razlogov zgodilo, da to ne bo tako, pa moramo pokazati neko toleranco do naših lokalnih skupnosti," je dejal Prebilič dan pred iztekom roka.

Kot je opozoril, je bila ponekod škoda res obsežna, nimajo pa dovolj administrativnih kapacitet. Zato je na četrtkovem sestanku z državnim sekretarjem za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah Boštjanom Šeficem predlagal, da bi občinam, pri katerih obstajajo upravičeni razlogi za zamudo, rok za posredovanje podatkov podaljšali za nekaj dni. Dokončnega odgovora pa še ni dobil.

Predhodna ocena škode, ki jo občine sporočajo Ministrstvu za naravne vire in prostor, bo podlaga za predplačilo. Kot pravi Prebilič, je predvideno, da občine tega dobijo nemudoma, torej takoj po dospetju podatkov, da ne bi postale nelikvidne. Za izplačilo razlike, torej 60 odstotkov, ta trenutek še ni časovnega okvira, je dodal. Po njegovih besedah bodo merodajni podatki, ki bodo vneseni v sistem Ajda. S temi številkami bo država tudi seznanila Bruselj.

Generalni direktor uprave za zaščito in reševanje Leon Behin je na terenu povedal, da zelo aktivno poteka popis škode po občinah. "Gre za ogromno delo, ker se še vedno popisuje tudi škoda v posameznih občinah, ki je nastala ob julijskih neurjih. Tako da ne govorimo samo o škodi v avgustovskih poplavah, zato tudi razmišljamo, da bi v dogovoru z občinami podaljšali rok za vpis in oceno te škode," je pojasnil.

V naslednjem tednu bo po njegovih besedah izdelana prva ocena škode, na podlagi katere bodo občine dobile 40 odstotkov predplačil. "Verjetno je smiselno razmisliti o kakšnem tednu, dveh zamika, ker nič ne vpliva. Ključno pa nam je, da dobimo dejansko 22. septembra v Ajdi resnične podatke o oceni avgustovskih poplav, ki jih bomo tudi potem uporabljali za sam solidarnostni sklad in tudi vse ostalo, ker bomo takrat dejansko videli, koliko objektov in kakšna je škoda nastala v avgustu," je pojasnil.

Na upravi za zaščito in reševanje so po njegovih besedah v četrtek izvedli prvo usposabljanje dodatnega kadra iz državne uprave. Skupaj gre za do 150 javnih uslužbencev, ki bodo pomagali občinam. Z združenji občin se bodo še danes dogovorili, katere so tiste, ki tovrstno pomoč potrebujejo, je dodal Behin.

Pri vnašanju podatkov pomagale tudi občinske uprave

Tudi župani občin na porečju Kamniške Bistrice so vlado v četrtek pozvali k podaljšanju rokov za vnos v aplikacijo Ajda. Te naj se podaljša, so pojasnili, tudi zaradi poznega pridobivanja navodil in nedelovanja aplikacije.

Pri vnašanju v sistem Ajda so si občine doslej že med seboj tudi pomagale z zaposlenimi na občinskih upravah. Kot je dejal Prebilič, pa je potekalo tudi usposabljanje za državne uradnike, da bodo lahko nudili asistenco lokalnim skupnostim, kjer bo to potrebno.

Podjetjem so na voljo tudi različne oblike likvidnostne pomoči.
Podjetjem so na voljo tudi različne oblike likvidnostne pomoči. FOTO: Aljoša Kravanja

Kot so za STA navedli na Upravi RS za zaščito in reševanje, se je na poziv ministrstva za javno upravo prijavilo več kot 100 javnih uslužbencev, ki bi želeli sodelovati pri aktivnostih, vezanih na ocenjevanje škode. V četrtek je bila izvedena prva delavnica z namenom pridobitve ustreznega znanja za delo v aplikaciji Ajda. V nadaljevanju bo s Skupnostjo občin Slovenije organiziran usklajen popis in vnos podatkov v aplikacijo, so še napovedali.

Kot je ob predstavitvi predloga rebalansa proračuna za letos v DZ dejal premier Robert Golob, neposredna škoda po poplavah po zadnji oceni znaša 4,7 milijarde evrov, za ureditev poplavljenih območij pa se bo v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Še danes vloge za predplačilo gospodarske škode po poplavah

Oceno škode lahko prijavijo vsi subjekti – gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, zadruge in zavodi. Izjema so tisti, ki sodijo v primarni sektor kmetijske proizvodnje, sektor ribištva in akvakulture.

Za prijavo škode ni treba imeti sedeža ali poslovne enote v prizadeti občini, saj med upravičena podjetja sodijo tudi vsa tista podjetja, ki so v prizadetih občinah utrpela škodo. Uprava RS za zaščito in reševanje kot potencialno prizadete občine opredeljuje občine v dolenjski, gorenjski, koroški, osrednjeslovenski, notranjski, pomurski, podravski, posavski, severnoprimorski, vzhodno- in zahodnoštajerski in zasavski regiji, so ta teden pojasnili na gospodarskem ministrstvu.

Predmet ocene škode so lahko tudi stroji in oprema, ki so bili pred nesrečo računovodsko že amortizirani, vendar so še zmeraj imeli tržno ali uporabno vrednost. Slednje bodo upravičenci v nadaljevanju dokazovali s cenilnimi zapisniki, pojasnjujejo na ministrstvu.

Obrazci in navodila ter pogosta vprašanja z odgovori so na voljo na podstrani ministrstva.

Do srede oddanih okoli 300 vlog, podjetja lahko zaprosijo za povrnitev dela škode na strojih, opremi in zalogi

Gospodarski minister Matjaž Han je ob robu izredne seje DZ v četrtek povedal, da je bilo do srede oddanih okoli 300 vlog, večino pa da jih pričakujejo v zadnjih dveh dneh pred iztekom roka. Podatki o številu prijav bodo predvidoma znani v ponedeljek.

Za pomoč gospodarstvu za odpravo posledic škode po poplavah je po noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je bila sprejeta kmalu po ujmi v začetku meseca, na voljo več ukrepov.

Pomoč države bodo lahko prejeli tudi samozaposleni, ki jim bodo prihodki zaradi posledic poplav letos glede na lani upadli za vsaj polovico.
Pomoč države bodo lahko prejeli tudi samozaposleni, ki jim bodo prihodki zaradi posledic poplav letos glede na lani upadli za vsaj polovico. FOTO: Aljoša Kravanja

Podjetja lahko zaprosijo za povrnitev dela škode na strojih in opremi in na zalogah ter zaradi izpada prihodka. Dobijo lahko pomoč v višini do 60 odstotkov škode, če so imela sklenjeno zavarovanje, oz. do 50 odstotkov škode, če zavarovanja niso imeli. Pri tem lahko dobijo predplačilo, in sicer v višini do 10 odstotkov ocenjene škode.

Podjetjem so na voljo tudi različne oblike likvidnostne pomoči. Delodajalci so se lahko do 28. avgusta prijavili za državne subvencije nadomestila plač delavcem, ki so jih poslali na čakanje na delo ali ki uveljavljajo višjo silo. Pomoč države bodo lahko prejeli tudi samozaposleni, ki jim bodo prihodki zaradi posledic poplav letos glede na lani upadli za vsaj polovico. Obrazec bo na voljo predvidoma 25. septembra, izjavo bodo morali prek eDavkov vložiti do 30. septembra, prvo izplačilo pa bo izvedeno 10. oktobra.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.