REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V tretje gre rado? Zahodni mediji lansirali še eno različico napadov na rusko-nemške plinovode Severni tok

V tretje gre rado? Zahodni mediji lansirali še eno različico napadov na rusko-nemške plinovode Severni tokTimesov članek - nova različica... Vir: Posnetek zaslona

Mesec dni zatem, ko je legendarni ameriški novinar in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh razkril, da so ZDA in Norveška odgovorne za razstrelitev 30 milijard evrov vrednih rusko-nemških plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2 (in s tem bistveno zmanjšale možnost evropskih držav za oskrbo s poceni plinom iz Rusije), so se v zahodnih medijih pojavile že tri nove različice izvedbe taistega terorističnega napada.

Skoraj istočasno so se pojavile tri različne zgodbe o razstrelitvi plinovoda Severni tok 1 in 2. Vse nasprotujejo navedbam prvega članka, ki ga je napisal Seymour Hersh in razrešujejo krivde vse obtožene države. A vse štiri različice taistega terorističnega napada pa ne morejo biti istočasno - resnične... 

Vse štiri do sedaj znane seveda ne morejo biti istočasno - resnične...

Njihova skupna značilnost je, da se vse v pomembnih podrobnostih razlikujejo od prvotne zgodbe Seymourja Hersha, vse pa tudi odgovornost za napad pripisujejo tudi nekim neznanim storilcem, ki niso povezani ne z ZDA in ne z Norveško – a hkrati tudi ne z Ukrajino.

Vsaj ne neposredno…

Prvo takšno zgodbico je objavil New York Times, drugo nemški Die Zeit, tretjo pa britanski Times.

Times sedaj piše, da naj bi plinovode uničil kar – nek neznani ukrajinski oligarh.

Bombardiranje plinovodov je v tej različici izvedel ukrajinski podjetnik, ki pa seveda ni v nobeni povezavi s predsednikom Ukrajine Vladimirjem Zelenskim.

V zvezi NATO naj bi njegovo ime poznali »že teden dni po napadu«, a so se menda zelo potrudili, da ne bi pricurljalo v javnost, ker bi lahko »povzročilo poslabšanje ukrajinsko-nemških odnosov.«

A le zakaj bi razkritje storilca terorističnega napada lahko »povzročilo poslabšanje ukrajinsko-nemških odnosov«, če pa je šlo za »samostojno akcijo samostojnega podjetnika?«

Gre seveda za še eno »odbito teorijo« na podlagi neznanih virov, katere namen je očitno »ustvariti zmedo« ter Hershovo po Zahod in predvsem ZDA neprijetno razkritje postaviti med vrsto različnih, a nedokazanih teorij zarote.

In s tem rešiti odgovornosti prave zločince.

Ob tem je potrebno vedeti, da so preiskovalci že takoj v začetku ugotovili, da je takšen napad (globoko pod morjem, kjer je potrebna posebna oprema, dekompresijske komore itd.) lahko izvedla samo država.

Istočasno so ugotovili, da ni dokazov, da bi to storila Rusija.

Prvi: "Je bila morda mečarica?" Drugi: "Jaz nisem videl te ribe" Tretji: "Potem sem brez idej."
Karikatura po prvi zgodbi Seymourja Hersha. Preiskava na dnu Baltika, Nemec vpraša: »Je bila morda riba žagarica?« Danec odgovori: »Nisem videl nobene ribe.« Šved sklene: »Potem nimam nobene ideje več.« Medtem ob njih in poleg uničene cevi rusko-nemškega plinovoda, na dnu morja leži - žaga z ameriško zastavo na ročaju... Toda sedaj so korporativni zahodni mediji dobili kar tri nove ideje glede izvajalcev sabotaže... In v vseh branijo članice zveze NATO. Naključje? Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Rusija tudi ni imela motiva za napad, ker si je za izgradnjo in uporabo plinovodov ves čas prizadevala, dotok plina pa bi lahko onemogočila z zapiranjem ventilov, ne z razstrelitvijo.

Države, ki so preiskovale ta teroristični napad – največji po drugi svetovni vojni – so zavrnile tudi možnost resnično nepristranske mednarodne preiskave.

Enako, kot je to možnost zavrnila na primer Ukrajina v Buči, ki danes figurira kot nesporen zločin Rusije, čeprav to – v resnici ni.

Rusiji tudi niso dovolili sodelovati v raziskavi, njene ugotovitve pa članice Evropske unije in zveze NATO še vedno skrivajo.

A jasno je, kdo je imel od napada največ koristi.

Od sabotaže rusko-nemških plinovodov v Baltskem morju so imele seveda največ koristi ZDA s svojo »koalicijo voljnih« držav v Evropi.

Odvisnost Evrope od ZDA je sedaj še večja, zato EU še bolj zvesto sledi zahtevam Bele hiše ter kupuje ameriški 7 - 10 krat dražji plin namesto ruskega…

Poljski predsednik Andrzej Duda, na primer, še danes vztraja, da je razstrelitev plinovodov - koristila Evropi…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek