Slovenija

V DNS šokirani nad predlogom v noveli zakona o sodiščih

Ljubljana, 07. 11. 2023 14.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zakon o sodiščih je v javno razpravo poslalo ministrstvo za pravosodje. Predlog je naletel na močno nasprotovanje in številne kritike, informacijska pooblaščenka ga je označila za nesprejemljivega, ogorčeni pa so tudi v Društvu novinarjev Slovenije.

Kot so v Društvu novinarjev Slovenije (DNS) zapisali v izjavi za javnost, so nad predlogom v noveli zakona o sodiščih "šokirani". V skladu z najbolj spornim 117. členom zakona naj bi bile po novem javne zgolj še tiste pravnomočne sodbe, ki bi jih vrhovno sodišče po lastni presoji samo objavilo na spletnih straneh sodišča, opozarjajo in dodajajo, da bi novinarjem in javnost "v celoti odvzeli pravno podlago, da bi do sodb, ki so izrečene prav v imenu javnosti, prišli preko zahtevkov, vloženih po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja".

Okrožno sodišče v Ljubljani
Okrožno sodišče v Ljubljani FOTO: POP TV

Nasprotujejo tudi predlogu zakona o sodniški službi, "ki v povezavi z načrtovanimi spremembami zakona o sodiščih zapira dostop do informacij o sodniški službi, med drugim do podatkov o plačah in prenehanju službenega razmerja sodnikov, ki so za vse druge javne funkcionarje, tudi denimo poslance in ministre, javni."

Opozarjajo, da bi takšne spremembe lahko povzročile "izjemno škodo informiranju javnosti". "Niti zamisliti si ne upamo, da bi takšnemu predlogu sledili tudi zakonodajna in izvršilna veja oblasti." Ocenjujejo, da bi bile izničene vse pridobitve na področju dostopa državljanov do zanje pomembnih javnih informacij in dokumentov, otežen pa bi bil tudi nadzor nad zakonitostjo delovanja državnih organov in nadzor nad transparentno porabo javnega denarja.

Danes velja, da so vse pravnomočne sodbe javne. Do njih lahko vsak pride prek Zakona o dostopu do informacij javnega značaja.

"Delo novinarjev v sodobnih demokratičnih družbah temelji na ustavnih načelih; svobodi izražanja in na njej temelječi svobodi tiska. Pravica javnosti do obveščenosti, ki jo s svojim delom zagotavljajo prav novinarji, je ustavno varovana pravica. Kratenje in oviranje dela novinarjev zato pomeni kratenje te ustavne pravice!"

Opozarjajo, da je Slovenija ratificirala tudi Konvencijo Sveta Evrope o dostopu do uradnih dokumentov in s tem podala izrecno izjavo, da konvencija v Sloveniji zavezuje tudi sodno oblast, in sicer v celotni sferi njenega delovanja.

Ker so prepričani, da pravosodna veja oblasti ne more biti nad nadzorom javnosti, so v Društvu novinarjev Slovenije spisali pripombe na predloga sprememb in dopolnitev zakona o sodiščih in zakona o sodniški službi.

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je sicer priznala, da zakonske določbe niso dovolj jasne. Povedala je, da ministrstvo ne načrtuje črtanja spornih členov, a dodaja, da jih bodo "zapisali na takšen način, da bo jasno, da mora biti javnost sodb zagotovljena, razen pri tistih izjemah, ki jih določa procesna zakonodaja".

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JApajaDAja
07. 11. 2023 18.27
spravili ste jih na oblast...sedaj, ko vam bodo "odvzeli" material za naslovnice pa galamite!
TargetHacker
07. 11. 2023 14.57
+0
Švancpimplnova že ve za kaj se gre tkole pod mizo 😂 oz. zakaj netransparentnost zmaga 🤣