Skok v športno preteklost

Edini "golden grand slam" v zgodovini tenisa

3

Steffi Graf | Steffi Graf je edina v zgodovini tenisa, ki je "grand slamu" v istem letu dodala še olimpijsko zlato. | Foto Guliverimage

Sanje mnogih teniških igralk in igralcev so seveda osvojitev enega izmed štirih najprestižnejših turnirjev v koledarskem letu. Redki pa so tisti, ki jim je uspel "grand slam" oziroma to, da so v istem koledarskem letu osvojili vse štiri. Le eni teniški igralki pa je v vsej zgodovini temu uspelo dodati še olimpijsko zlato. Govora je o legendarni Steffi Graf, ki je petkrat osvojila tudi US Open, ki se bo začel čez dva tedna.

Steffi Graf velja za eno najboljših teniških igralk vseh časov. V svoji karieri je osvojila kar 22 posameznih turnirjev velike četverice in na lestvici zmag jo najdemo le za Margaret Court, ki ima dve, in Sereno Williams z eno lovoriko več. V karieri je skupno osvojila neverjetnih 107 posamičnih turnirskih zmag. A leto, ki je bilo res posebno in ki ga zaenkrat v teniškem svetu ni ponovil še nihče, je bilo olimpijsko leto 1988.

Steffi Graf
Sportal Za nekatere še vedno najboljša teniška igralka

V Avstraliji in Franciji sploh ni oddala niza

Grafova je svoj prvi turnir velike četverice osvojila leto prej, ko je bila najboljša na OP Francije, nato pa se je zgodilo nepozabno olimpijsko obdobje. Vse skupaj se je, kot je to že v navadi, začelo na OP Avstralije v Melbournu, kjer je v velikem finalu ugnala Chris Evert. Celoten turnir je odigrala izjemno, saj tekmicam v sedmih dvobojih ni prepustila niti enega samega niza. Sledil je turnir, ki ga je osvojila že leto poprej, Roland Garros. Tudi tu je ponovila izjemno zgodbo iz Avstralije, oddala ni niti enega niza, v finalu pa z neverjetno predstavo v obeh nizih "zavezala kravato" predstavnici Sovjetske zveze Nataliji Zverjevi in v zrak dvignila še drugo veliko lovoriko zapored.

V Wimbledonu finale proti Navratilovi

Sledil je Wimbledon. Turnir na "sveti travi" v All England Clubu. Tokrat vse skupaj ni šlo tako gladko, čeprav se je Nemka ponovno brez večjih težav prebila v veliki finale. Tam jo je čakala Martina Navratilova. Še ena legendarna teniška igralka in kraljica Wimbledona, ki je devetkrat osvojila prestižni angleški turnir, je dobila prvi niz, nato pa je Grafova ponovno stvari postavila na svoje mesto in v nadaljevanju "razbila" Američanko. Obrisi zlatega velikega slama so se že začeli kazati.

V Wimbledonu je osvojila četrti turnir velike četverice v karieri. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko V Wimbledonu je osvojila četrti turnir velike četverice v karieri. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Zlato v Seoulu – njen podvig je letos neuspešno napadal Novak Đoković

Na vrsto je prišel olimpijski turnir v Seoulu, kamor je Steffi Graf prišla kot glavna favoritinja za naslov. A kot vemo, so olimpijske igre vedno nepredvidljive in favoriti ne zmagujejo vedno. To je letos na lastni koži občutil tudi Novak Đoković in se poslovil od možnosti, da bi se v zgodovino tenisa zapisal kot drugi, ki mu je uspel omenjeni podvig, in se postavil ob bok nemški teniški igralki.

Na turnirju, kjer ni bilo Martine Navratilove, sta za največji tekmici Nemke veljali Chris Evert in Gabriela Sabatini. Medtem ko se je Američanka poslovila že v tretjem krogu, pa je Argentinki uspelo priti vse do finala, kjer pa je premoč jasno morala priznati Steffi Graf. Nemka je ponovno nastopala suvereno in edini niz oddala v četrtfinalnem dvoboju ter se za konec okitila še z olimpijskim zlatom.

Za konec slavje na domačem dvorišču Američank

Sledil je še zadnji veliki turnir, OP ZDA. Grafova je morala "golden grand slam" loviti na domačem dvorišču Chris Evert in Martine Navratilove. Na koncu se ni srečala z nobeno, saj je Evertova njun polfinalni dvoboj predala, Navratilova, ki je bila v drugi polovici žreba, pa se je poslovila že v četrtfinalu. Spet se je ponovila znana zgodba tega teniškega leta. Steffi Graf je brez težav prišla do velikega finala, kjer je v ponovitvi finalnega dvoboja iz olimpijskih iger z 2:1 v nizih ugnala še Gabrielo Sabatini in zaključila izjemno leto, ki ga do zdaj ni ponovil še nihče.

V ponovitvi finala iz Seoula je na OP ZDA ugnala Argentinko Gabrielo Sabatini. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko V ponovitvi finala iz Seoula je na OP ZDA ugnala Argentinko Gabrielo Sabatini. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Le še štirje v zgodovini do "grand slama"

Rod Laver je edini, ki mu je "grand slam" uspel dvakrat. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Rod Laver je edini, ki mu je "grand slam" uspel dvakrat. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Poleg Grafove so "grand slam", vse štiri največje teniške turnirje, osvojili še Don Budge (1938) in dvakrat legendarni Rod Laver (1962 in 1969) pri moških ter Maureen Connolly (1953) in Margaret Court (1970) pri ženskah. Prav vsem omenjenim je to uspelo v neolimpijskih letih, je pa res, da tenisa med leti 1928 in 1984 ni bilo na programu iger pod petimi krogi. Steffi Graf je torej priložnost izkoristila že kar takoj, ko se ji je ponudila, na novega junaka ali junakinjo, ki bi mu to lahko uspelo, pa bo treba počakati vsaj do Pariza 2024.

Štirim teniškim igralcem je do zdaj uspelo osvojiti tudi karierni zlati slam, kar pomeni, da so slavili na vseh turnirjih velike četverice in olimpijskih igrah. Tu poleg Steffi Graf najdemo njenega moža, Američana Andreja Agassija, in pa dve še vedno aktivni legendi svetovnega tenisa, Sereno Williams in Rafaela Nadala.