Dončićev šov v tretji četrtini poslal Dallas na prag drugega kroga končnice

Dallas, 26. 04. 2022 03.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Jakob Batič
16

Prizor, ki smo ga že vajeni, a se ga nikdar ne bomo naveličali. Poln American Airlines Center v Dallasu je pet minut pred koncem s stoječimi ovacijami s parketa pospremil Luko Dončića. Razlika je bila takrat že tako velika, da je lahko Jason Kidd v igro poslal rezerviste. Pot do zanesljive zmage je v tretji četrtini, v kateri je dosegel 19 od skupno 33 točk, tlakoval prav slovenski zvezdnik (102:77). V noči na petek bo imel s soigralci v gosteh prvo zaključno žogo za preboj v drugi krog, trenutno namreč Dallas proti Utahu vodi s 3:2 v zmagah.

Statistični učinek Luke Dončića na 5. tekmi 1. kroga končnice proti Utah Jazz (102:77) FOTO: Sofascore.com

Luka Dončić je še drugo tekmo po poškodbi Utahu natresel vsaj 30 točk. 19, ki jih je dosegel v tretji četrtini, je dokončno odločilo zmagovalca pete tekme, na kateri gostje niti enkrat samkrat niso vodili. 23-letni zvezdnik je bil prvo ime srečanja tudi zaradi 13 skokov in petih asistenc. Ko je bil na parketu, je Dallas tekmo dobival za 32 točk. Pri zelo pomembni zmagi pa ne gre prezreti niti učinka nekaterih Dončićevih soigralcev. Jalen Brunson je svoj status drugega zvezdnika ekipe potrdil s 24 točkami, Dorian Finney-Smith je odlično delo v obrambi nadgradil s tremi zadetimi trojkami za skupno 13 točk, devet pa sta jih dodala še Reggie Bullock in Spencer Dinwiddie.

Dallas je peto tekmo začel na identičen način kot četrto v Salt Lake Cityju. Luka Dončić je po prodoru z lepo asistenco našel Dwighta Powella, ki z zabijanjem ni imel večjih težav. V naslednjem napadu je slovenski as poskrbel za svoji prvi točki z metom iz neposredne bližine, nato pa se mu je vsaj v napadu nekoliko zaustavilo. Do prve minute odmora pri vodstvu domačih z 12:6, za katerega sta z zadetima trojkama poskrbela Reggie Bullock in Dorian Finney-Smith, je Dončić izgubil kar tri žoge, ob tem pa ostal pri dveh doseženih točkah.

Čeprav je 23-letnik zvezdnik Dallasa že na četrti tekmi, njegovi prvi po povratku, nakazal, da je poškodba preteklost, ga je Jason Kidd tudi tokrat nekoliko prej od običajnega poslal na klop. To se je zgodilo po slabih osmih minutah igre, kar pa ni vplivalo na rezultat. Domači so še naprej držali prednost, a se jim na več kot osem točk ni uspelo odlepiti. Po 12 minutah igre je bilo 24:18.

Na začetku druge četrtine se je Dončić vrnil na parket, Kidd pa je poskušal z zelo nizko peterko, v kateri so bili poleg Dončića še Brunson, Dinwiddie, Finney-Smith in Bullock. Dallasu trojka kljub petim odličnim strelcem ni in ni stekla, je pa zato zelo dobro deloval skok, ki je bil glavni razlog, da je Utah še naprej zaostajal. Po napadu, v katerem so domači ujeli kar dve odbiti žogi, v tretje pa je z razdalje zadel Finney-Smith, je gostujoči trener Quin Snyder klical še drugo minuto odmora.

Jalen Brunson je vlekel voz Dallasa v drugi četrtini, ko je na klop odšel Luka Dončić. FOTO: AP
Eden od glavnih razlogov za visoko prednost Dallasa po prvem polčasu je bil katastrofalen med Utaha z razdalje (2/17).

Nato je Teksačanom le steklo tudi v napadu. Finney-Smith je z novo trojko poskrbel za prvo dvomestno prednost na tekmi (40:30), nato pa je pobudo prevzel Brunson (9 točk v drugi četrtini). Po vrnitvi v igro je dva zaporedna koša nanizal še Dončić, ki je mojstrsko prisilili Bojana Bogdanovića v osebno napako, ob tem pa zadel za dve za prednost Dallasa s 15 točkami. Vajo je nato ponovil pod košem, ko ga je pokrival Rudy Gobert, le da je tokrat zadel še dodatni prosti met. Zadnja beseda prvega polčasa je sicer pripadla Jordanu Clarksonu s polrazadalje, ki je poskrbel za znižanje na 52:36.

Dončić je drugi polčas začel tam, kjer je sklenil prvega. Še naprej je bil nerešljiva uganka za obrambo Utaha, predvsem Rudyja Goberta. Dosegel je prvih osem točk domačih v tretji četrtini, po čemer je prednost Dallasa prvič na tekmi znašala 20 točk (60:40). Slovenskega asa ni ohladila niti nova minuta odmora na zahtevo Quina Snyderja. Svoj šov je nadaljeval z dvema zaporednima trojkama, njegovima prvima, potem ko je zgrešil prvih šest metov z razdalje. Obe je zadel preko roke Bojana Bogdanovića, Snyderju pa pri izidu 74:46 ni preostalo drugega kot nov sprehod do zapisnikarske mize.

Gostujoči strateg je poskušal z rešitvijo, ki je Utah vrnila v igro za zmago na tretji tekmi, ko je namesto enega od centrov na parket poslal nižjega in bolj gibljivega Erica Paschalla. A razlika v primerjavi s tretjo tekmo je bila, da takrat Dončić še ni igral. Tokrat pa je bil nezaustavljiv. Svojo tretjo trojko, s katero je poskrbel za najvišjo prednost na tekmi (79:46), je dosegel iz identičnega položaja kot prvi dve. Skupno je v tretji četrtini vknjižil 19 točk, prav toliko kot celotna zasedba gostov.

Pred zadnjimi 12 minutami dvomov o zmagovalcu praktično ni bilo več, zato je Kidd Dončića že na začetku poslal na klop. V njegovi odsotnosti sta Brunson in Dinwiddie, ki je v zaključku le našel pravi ritem, skrbela, da prednost Dallasa ni padla pod 20 točk. 23-letni Ljubljančan se je sredi zadnje četrtine za nekaj minut vrnil na parket. Po njegovem atraktivnem poskusu zabijanja čez Hassana Whitesida, ki ga je slednji prekinil z ostrim prekrškom, je bil vpleten v manjši incident, ko so si košarkarji obeh ekip skočili v lase. Zaradi druge tehnične napake je moral predčasno v garderobo ob stoječih ovacijah domačih navijačev Reggie Bullock, Dončić pa je bil eden tistih, ki so se modro umaknili od napetega dogajanja.

Kako pomembna je bila tokratna zmaga Dallasa, priča naslednji podatek: ekipe, ki pri izenačenju v seriji pri 2:2 dobijo peto tekmo, v naslednji krog napredujejo v kar 82 odstotkih primerov.

Ko je bilo do konca srečanja še 4:40, se je Kidd odločil, da Dončića – tokrat zares zadnjič – potegne iz igre, kar je na noge še enkrat več dvignilo polno dvorano American Airlines Center. Kako ne bi, ko pa je bil Dončić s 33 točkami (met iz igre 11/22), 15 skoki in petimi asistencami najboljši posameznik svoje ekipe v vseh treh glavnih statističnih kategorijah. Obenem pa tudi prvi razlog za zelo pomembno zmago Dallasa, ki bo imel priložnost, da v petek prvič v eri Luke Dončića napreduje v drugi krog končnice.