Horvat brez finala, Američan brez težav do zlata, izjemen tek Jamajčanke

Atletika 25. Avg 202322:00 > 22:03 0 komentarjev
Anita Horvat

Sedmi dan atletskega svetovnega prvenstva v Budimpešti je s slovenskega vidika odprla Lia Apostolovski, ki je bila uspešna v kvalifikacijah ženskega skoka v višino. Zvečer je bila še drugič na delu Anita Horvat, ki se s časom 2:00,54 ni uspela prebiti v nedeljski finale teka na 800 metrov. Noah Lyles je brez težav prišel do zlatega odličja v teku na 200 m, toda Američan ni posegel po svetovnem rekordu, je pa zato za drugi najboljši čas vseh časov v ženski konkurenci s časom 21,41 poskrbela Jamajčanka Shericka Jackson.

Anita Horvat, ki je letos napovedala medaljo, v finalu pa je na 800 metrov tekla že na lanskem svetovnem prvenstvu, na katerem je bila odlična sedma, je letos obstala v polfinalu. Horvat je nastopila v prvi od treh polfinalnih skupin, kjer pa je osvojila sedmo mesto. V veliki finale sta se neposredno napredovali prvouvrščeni iz vsake skupine in še dve po času.

“Zadnjih sto metrov, ne vem zakaj, ampak noge me niso ubogale, noge niso šle tako kot sem si želela. Zaključka nisem zmogla speljati, čeprav sem poskušala zavrteti noge, ampak ni šlo,” je po polfinalnem teku dejala Horvat.

Apostolovski ostaja stoodstotna

23-letna Lia Apostolovski se je še drugič zapored uvrstila v finale svetovnega prvenstva. V Budimpešti je nastopila v kvalifikacijski skupini B, kjer si je z višino 189 centimetrov delila tretje mesto, skupno pa je zasedla deveto mesto, kar je bilo dovolj za uvrstitev v finalno dvanajsterico.

Apostolovski bo tako nastopila še v tretjem finalu na njenem tretjem velikem tekmovanju na prostem. Poleg lanskega SP v Oregonu je med najboljšimi nastopila tudi na lanskem evropskem prvenstvu v Münchnu. Najboljša višina v kvalifikacijah je bila sicer pri 192 centimetrih, ki jih je preskočilo kar osem tekmovalk.

Noah Lyles. FOTO: Guliverimage

Noah Lyles zlat, a brez rekorda

Noah Lyles je na svetovnem prvenstvu v atletiki zmagal v teku na 200 m in postal prvi moški po Usainu Boltu leta 2015, ki mu je na enem svetovnem prvenstvu uspelo zmagati v sprintu na 100 in 200 m.

Lyles je v finalu zmagal s časom 19,52 sekunde, za njim pa sta se uvrstila njegov rojak Erriyon Knighton (19,75) in Bocvanec Letsile Tebogo (19,81).

Američan, ki ima osebni rekord 19,31, je skušal izboljšati Boltov svetovni rekord (19,19 s), toda to se ni zgodilo. Se je pa s z novim zlatim odličjem pridružil Boltu in Allyson Felix, ki sta bila sedaj edina sprinterja, ki sta osvojila tri naslove svetovnega prvaka na 200 metrov.

Shericka Jackson

Izjemen tek Jamajčanke

Shericka Jackson je z 21,41 izboljšala svoj lastni rekord prvenstva in osvojila zlato. Štiri desetinke za njo je bila srebrna Gabrielle Thomas, Sha’Carri Richardson pa je s časom 21,92 dodala še eno medaljo v svojo zbirko.

Od Jamajčanke je v zgodovini hitreje tekla le Florence Griffith-Joyner, ki je leta 1988 tekla postavila neverjetno znamko: 21,34 s.

Haruka Kitaguchi

Japonka do zlata z zadnjim metom, Rojas z zadnjim skokom

Japonka Haruka Kitaguchi je v petek z zadnjim metom osvojila zlato na svetovnem prvenstvu v metu kopja in s tem zlomila srce Kolumbijki Flor Denis Ruiz Hurtado, ki je bila že od prve serije na poti do presenetljive zmage.

Ruiz Hurtado je v Budimpešto pripotovala z najboljšim dosežkom 63,84 metra – in to pred sedmimi leti – in na prejšnjih svetovnih tekmovanjih ni bila blizu stopničk.

Vendar je z uvodnim metom 65,47 nekako našla še skoraj dva metra več in dosegla južnoameriški rekord.

Japonka je nato v svojem zadnjem poskusu prišla do zlate medalje.

Venezuelka Yulimar Rojas je osvojila svoj četrti zaporedni naslov svetovne prvakinje v troskoku in je s šestim, zadnjim skokom le za las preprečila presenečenje.

Svetovna rekorderka in olimpijska prvakinja, ki ni bila premagana že več kot dve leti, se je komaj prebila med najboljših osem v finalu, nato pa je v zadnjem poskusu skočila preko 15 metrov (15,08 m) in prehitela Ukrajinko Marino Beh-Romančuk.