REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mar Zahod pripravlja »kulturni genocid« nad Rusijo in Slovani?

Mar Zahod pripravlja »kulturni genocid« nad Rusijo in Slovani?Prepovedali so ruski balet in odpovedali turnejo baleta Bolšoj. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Litovci ne bi smeli uživati ​​v ruski kulturi, dokler divja konflikt v Ukrajini, je pred dnevi za nacionalno televizijo LRT dejal kulturni minister Litve Simonas Kairys. Minister je ponovil ideje svojega ukrajinskega kolega Aleksandra Tkačenka, ki je pred tem Zahod pozval k popolnemu bojkotu ruske kulture.

Kairys je Moskvo obtožil, da uporablja rusko kulturo kot »orožje« z domnevnim pošiljanjem ruskih umetnikov pop kulture v Litvo prav na datume, »pomembne za litovsko državo«.

Čeprav ni podpiral tega, kar je imenoval »avtoritarna« upravna prepoved ruske kulture, je minister dejal, da se zavzema za »duševno karanteno«.

Tako posamezniki kot institucije morajo izkazati osebno zavest, trdi Kairys in dodaja, da »moramo opustiti umetnine, ki so se nam prej zdele sprejemljive«. Hkrati je pohvalil tiste litovske kulturnike, ki so se »zavestno odzvali« na priporočila njegovega ministrstva.

Zdi se, da so nekateri litovski kulturniki zavzeli podoben kljubovalni odnos do ruske kulture.

Vodja filmskega festivala Scanorama Grazina Arlickaite je pozvala k »pametnemu bojkotu« ruske kulture in dodala, da bi bilo predvajanje ali gledanje ruskih filmov sredi konflikta v Ukrajini »neobčutljivo«.

V Litvi z občutkom hranijo spomin na nacistične vojne zločince: Spomeniki Jonasu Noreiki na knjižnici in zidu narodnih herojev v Vilniusu. Kot del revizije zgodovine je Litva postavila kopico spomenikov številnim vojnim zločincem, ki so med drugo svetovno vojno sodelovali z nacisti, med najbolj brutalne pa vsekakor sodi Jonas Noreika (1910–1947), imenovan General Storm. Zgoraj levo je plošča Noreiki na knjižnici Wroblewskis Litovske akademije znanosti v središču Vilne; zgoraj desno, lahko vidimo njegovo ime na steni narodnih herojev v Muzeju okupacije in svobodnih bojev v Vilni. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Nekdanji vodja litovskega Nacionalnega opernega in baletnega gledališča Gintautas Kevisas je za LRT dejal, da je »tako kot nafta tudi kultura rusko orožje«, in dodal, da »ker je orožje, je vse jasno«.

Kairysove izjave so sprožile sarkastičen odziv Moskve.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je litovskega uradnika na Telegramu označila za »ministra za pomanjkanje kulture«.

Dejala je, da ga lahko potolaži, saj se mu je uspelo že dlje časa zateči v »duševno karanteno«.

Na Zahodu smo bili že priča pozivom k bojkotu ruske kulture od začetka vojaške operacije Moskve v Ukrajini februarja lani. Številne zahodne kulturne ustanove so kot odgovor na konflikt odstranile dela, povezana z Rusijo.

Cardiffski filharmonični orkester v Walesu je na primer s programa umaknil glasbo ruskega skladatelja Petra Čajkovskega, Kraljeva operna hiša pa je odpovedala britansko turnejo slavnega baleta Bolšoj.

V začetku tega leta je Netflix ustavil produkcijo filma 'Anna K', priredbe romana Leva Tolstoja 'Ana Karenina'.

Ruski predsednik Vladimir Putin je takšna prizadevanja Zahoda, da oboroži »kulturo odpovedi« proti ruskim skladateljem in pisateljem primerjal z nacističnimi sežiganji knjig.

Kaj reči o teh nacističnih metodah?

Kultura je onkraj politike in brezčasna.

Ni prvič, da poskuša Zahod uničiti korenine ruske in s tem tudi slovanske kulture, pa vendar so vsi taki poskusi doslej zmeraj klavrno propadli…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek