Dež začasno omilil pomanjkanje vode v slovenski Istri

Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Upoštevanje vseh omejitev in varčevanje pri porabi bo tudi v 
naslednjih dneh ključno za nemoteno oskrbo z vodo, opozarjajo 
na Rižanskem vodovodu. Foto: Tomaž Primožic/FPA
Upoštevanje vseh omejitev in varčevanje pri porabi bo tudi v naslednjih dneh ključno za nemoteno oskrbo z vodo, opozarjajo na Rižanskem vodovodu. Foto: Tomaž Primožic/FPA

KOPER > Praznik Marijinega vnebovzetja je v Italiji sinonim za vrhunec turistične sezone. Tudi zaradi predvidenega prihoda turistov iz sosednje države je v petek direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj dejal, da se tega dneva najbolj boji in da se je zelo razveselil oblakov.

Meteorološke postaje v slovenski Istri so od petka do včeraj zabeležile približno tri milimetre padavin, minulo noč pa nekaj več kot deset, je razvidno s spletnih strani Agencije za okolje. Z Rižanskega vodovoda so sporočili, da je dež prinesel predvsem osvežitev in za nekaj dni olajšal kritične razmere. Po podatkih podjetja pa so razpoložljive količine na vseh virih še vedno na minimumu.

Poraba pitne vode iz sistema Rižanskega vodovoda se je v preteklih dneh pričakovano povišala in včeraj dosegla 29.500 kubičnih metrov oziroma 342 litrov na sekundo.

Uprava za zaščito in reševanje je povečala število velikih avtocistern, s katerimi zasebniki prevažajo vodo s Planinskega polja v vodarno Cepki. Po zadnjih podatkih javnega podjetja so tako iz Unice dobili več kot 3100 kubičnih metrov na dan.

Količine iz drugih virov ostajajo podobne kot v minulem tednu: iz podtalnice reke Rižane 150 litrov na sekundo, iz Kraškega vodovoda Sežana 100 litrov na sekundo, iz Istrskega vodovoda Buzet 50 litrov na sekundo in iz črpališča Gabrieli pri Sečovljah 30 litrov na sekundo.

Z Rižanskega vodovoda sporočajo, da še naprej vračajo del načrpane podtalnice v strugo Rižane. Pretok reke je bil v teh dneh skoraj ves čas manjši od ekološko sprejemljivega, kot ga določa vodno dovoljenje. Skozi merilno mesto pod Kubedom bi moralo teči najmanj 110 litrov vode na sekundo, po informativnih podatkih s strani Agencije za okolje je bil včeraj povprečni pretok 95 litrov na sekundo, v prejšnjih dneh pa še nekaj manjši.


Najbolj brano