Foto: AP
Foto: AP

Pet stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov je poudarilo, da je njihova prednostna naloga, da se svet izogne spopadu med jedrskimi silami in da se zmanjšajo strateške napetosti, medtem ko se trudijo z vsemi državami ustvariti ozračje varnosti.

"Razglašamo, da ni zmagovalcev v jedrskem spopadu, ki se nikoli ne sme začeti," se glasi del besedila skupne izjave, ki jo je objavil Kremelj.

"Ker bi imela uporaba jedrskega orožja daljnosežne posledice, tudi zatrjujemo, da mora jedrsko orožje, dokler bo obstajalo, služiti obrambnim namenom, odvračanju od agresije in preprečevanju spopadov," je še zapisalo pet držav.

Francija je poudarila zavezanost petih jedrskih sil k nadzoru nad jedrskim orožjem in jedrskemu razoroževanju, s tem namenom pa bodo še naprej nadaljevali dvostranske in večstranske pristope.

Napete geopolitične razmere

Do skupne izjave prihaja v času stopnjevanja napetosti med Rusijo in zahodnimi državami zaradi kopičenja ruskih sil ob meji z Ukrajino, a Moskva zatrjuje, da ima pravico premikati svoje sile kjer koli po svojem ozemlju.

V telefonskem pogovoru prejšnji teden je ameriški predsednik Joe Biden dejal ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, da bo morebitno rusko posredovanje v Ukrajini naletelo na sankcije in povečano ameriško vojaško navzočnost v Evropi.

Pentagon je novembra drastično povečal oceno števila jedrskih konic, ki jih ima Kitajska, in glede na nove podatke, bi jih lahko Peking do leta 2027 imel 700 in do leta 2030 celo 1000. Washington je zato že večkrat pozval Kitajsko in Rusijo k sklenitvi novega sporazuma o nadzoru jedrskega orožja.

Države, ki imajo kot stalne članice pravico do veta v Varnostnem svetu ZN-ja, so svojo izjavo objavile en dan pred konferenco pogodbe o neširjenju jedrskega orožja (NPT) na sedežu ZN-ja v New Yorku.

Dogovor, ki je začel veljati leta 1970, je temelj za nadzorovanje jedrskega orožja, v katerem so se jedrske sile zavezale k razorožitvi. Obenem pa je državam, ki nimajo jedrskega orožja, prepovedano, da si ga pridobijo.