Slovenija

Nova projekcija: Epidemija počasi upada, a bi kmalu lahko začela spet naraščati

Uredništvo , 06.10.21 ob 15:35

Strokovnjaki ugotavljajo, da epidemija koronavirusa v Sloveniji predvidoma počasi upada. V isti sapi svarijo, da bi lahko v kratkem spet začela naraščati.

Na Institutu Jožef Stefan (IJS) so pripravili novo projekcijo epidemije koronavirusa v Sloveniji. Ugotovili so, da “epidemija predvidoma počasi upada”. Opozorili so, da v trenutnem obdobju vpliv cepljenja in prebolevanja tekmuje z vplivom vremena ob prehodu v hladnejši letni čas: “Glede na to, da šele prihajamo v sezono okužb dihal in da se cepimo počasi, bi lahko epidemija začela spet naraščati.”

“Z doslednim izvajanjem pravila PCT bomo lahko ohranjali odprto družbo, ob zadostni precepljenosti pa bomo lahko normalno zaživeli,” so dejali na IJS.

“Ocenjeno reprodukcijsko število je približno R=0,97. Pkriterijih ECDC smo v temno rdeči fazi,” so povedali na IJS. Tedensko povprečje dnevno potrjenih okužb je trenutno 848.

Vir: Institut Jožef Stefan

Neprecepljena in neprekužena še četrtina prebivalstva

V prvem valu se je po podatkih IJS okužil približno vsak stoti prebivalec. Na vrhuncu prvega vala je bil delež kužnih približno 0,2 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 500. prebivalec. V drugem, tretjem in četrtem valu se je do zdaj okužila približno polovica prebivalstva. Trenutno je delež kužnih približno 0,9 % prebivalstva oz. približno vsak 110. prebivalec.

Ocenjujejo, da je hkrati neprecepljenih in neprekuženih še približno četrtina prebivalstva. So pa dodali: “Dovzetnih je nekoliko več, ker cepiva niso 100-odstotno učinkovita.”

Hitrost cepljenja je približno 8 tisoč prvih odmerkov na teden oziroma 0,4 % prebivalstva na teden. Hitrost prekuževanja je približno 18 tisoč okuženih na teden oziroma 0,9 % prebivalstva na teden.

Takšna je prognoza razvoja epidemije

V oceni pozitivnih testov, bolnišničnih obravnav in števila umrlih oseb so na IJS predpostavili, da je reprodukcijsko število R=0,97. Predvidevajo, da bo zaradi vremenskih vplivov v dvotedenskem obdovju od 1. do 15. oktobra reprodukcijsko število postopno zraslo za 20 odstotkov glede na siceršnjo vrednost.

“Glede na kriterije ECDC smo v temno rdeči fazi. Dokler epidemija ne bo zanesljivo upadala, ne bomo podali napovedi za prehod nazaj v rdečo fazo, ker so negotovosti prevelike,” so povedali na IJS.

“Iz podatkov za posamezne starostne skupine je razvidno, da je različica B1.258.17 (drugi val) tipično manj nevarna od različice alfa (tretji val), ki je tipično manj nevarna od različice delta (četrti val). Različica delta je zares zelo neugodna, saj je bistveno bolj kužna od ostalih različic in je tipično tudi bolj nevarna,” so še opozorili na IJS.

Vir: Institut Jožef Stefan