Bautista slavil v Franciji, Razgatlioglu 11., Rea praznih rok

Modena, 10. 09. 2022 06.00 |

T.Š., M.J.
0

Dirkališče Magny-Cours v Franciji je prizorišče sedme letošnje dirke v razredu Superbike. V kvalifikacijah je bil najhitrejši Jonathan Rea, Toplak Razgatlioglu je bil drugi, Scott Redding tretji. Na dirki je okoliščine izkoristil vodilni dirkač v konkurenci Alvaro Bautista, ki je slavil zmago. Razgatlioglu in Rea sta padla, oba sta nadaljevala dirko, Turek je zasedel 11. mesto, Rea pa je ostal brez točk.

Poletne pavze je nepreklicno konec. Da se poletni čas bliža koncu, "opominjajo" tudi razmere, ki so jih dirkači razreda Superbike pričakali v Magny-Coursu. Prav zaradi tega časi in uvrstitve dirkačev v petkovem programu niso realni, precej boljši indikator razmerja moči so bile sobotne kvalifikacije, glavni del sobotnega programa pa je bila prva dirka tega dirkaškega vikenda za točke svetovnega prvenstva.

Na sobotnem treningu pred kvalifikacijami je bil najhitrejši Razgatlioglu, drugi je bil Scott Redding, tretji Loris Baz, četrto mesto je zasedel Bautista. Rea je bil na šestem mestu, eden od razlogov za to je njegov padec, tako da so imeli mehaniki še nekaj dela s popravili njegovega motocikla. Toda britanski dirkač Rea je pokazal, da je v dobri formi in je zasedel prvo mesto v kvalifikacijah (t.i. "superpole"), čeprav je imel hudo konkurenco. Turek Toprak Razgatlioglu je namreč dosegel identičen čas (1:36.124), toda Rea je v tem dvoboju dobil prednost, ker je bil tudi njegov drugi najboljši čas v teh petnajstih minutah kvalifikacij boljši od tekmeca. Britanec Redding je bil tretji, Španec Bautista četrti.

Turek Toprak Razgatlioglu je bil odličen na zadnji preizkušnji, ko je šlo za VN Češke na Autodromu Most. Z dvojčkom zmag na Češkem je zmanjšal točkovni zaostanek za vodilnima. Toda na dirki v Franciji mu ni šlo po načrtih, padel je, a je nadaljeval z dirko in na koncu zabeležil 11. mesto, medtem ko je Rea tudi padel in nadaljeval dirko, nato pa je moral v bokse na popravilo motocikla, a je ostal brez točk, zasedel je zadnjo, 24. mesto. Zmagal je Alvaro Bautista, že pred tekmo vodilni dirkač v konkurenci. Španec je sedaj še povečal prednost in ima v skupnem seštevku 56 točk prednosti pred prvim zasledovalcem Reo. Drugo mesto je na dirki zasedel Redding, tretji je bil italijanski dirkač Axel Bassani.

Bautista je dosegel svojo 24. zmago, a šele prvo v Magny-Coursu, s čimer se je izenačil s prvakom iz leta 2011 Carlosom Checo in prvakom iz leta 2021 Razgatlioglujem, medtem ko je Redding dosegel svoje 40. stopničke v karieri. Kljub številnim padcem je vseh 24 dirkačev, ki so štartali, tudi končalo dirko.