Slovenija

NSi zaradi napovedane reorganizacije zahteva nujno sejo odbora DZ

Ljubljana, 23. 02. 2024 14.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V NSi zaradi predvidene reorganizacije nujne medicinske pomoči (NMP) zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vladi očitajo, da pri načrtovani reorganizaciji ni upoštevala regijskih posebnosti in da je "pogrnila" pri komunikaciji načrtovanih sprememb. Na seji si v NSi želijo tudi razprave o težavah nenujnih reševalnih prevozov.

Poslanka NSi Iva Dimic, sicer tudi podpredsednica odbora DZ za zdravstvo, je na novinarski konferenci povedala, da so razburjeni župani, direktorji zdravstvenih domov, bolniki in občani s prstom pokazali na vlado, na ministrstvo za zdravje, ki da se nista potrudila, da bi komunicirala načrtovano uveljavitev satelitskih urgentnih centrov po Sloveniji.

"Župani nas opozarjajo, da vlada s takšnim šablonskim pristopom ne rešuje zadev, nakopičenih v urgentnih centrih po Sloveniji," je poudarila. Dodala je, da ima v mislih primestne nujne medicinske pomoči, ki dobro delujejo. Vlada bi zdaj na teh območjih hkrati uvajala satelitske urgentne centre s "praktično enako diagnostiko", je povedala.

Nujna medicinska pomoč
Nujna medicinska pomoč FOTO: Bobo

Ta sistem bi bil zelo drag, hkrati pa ni znano, ali je zanj na voljo dovolj kadrov, koliko bo to stalo in kakšni so kriteriji, je bila kritična. Sistem satelitskih urgentnih centrov po njeni oceni ni domišljen. "Bojimo se, da ne bo rešil preobremenjenih urgentnih centrov, zdravnikov, zdravstvenega osebja," je opozorila.

Vlada je na predlog ministrstva za zdravje prejšnji četrtek namreč sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto. Ta na področju nujne medicinske pomoči prinaša podlago za vzpostavitev 15 satelitskih urgentnih centrov, ki bodo tako kadrovsko kot tudi tehnično opremljeni za takojšnjo obravnavo akutno bolnih.

Prav tako želijo v NSi na nujni seji odbora opraviti razpravo o nenujnih reševalnih prevozih in sanitetnih prevozih. Ti naj bi po pravilih potekali z reševalnimi vozili, prilagojenimi prevozu bolnikov do zdravnika, v bolnišnico ali denimo v dializni center, je pojasnila. Po njenih besedah se za izvajanje tovrstnih prevozov podeljujejo koncesije, koncesionarji pa morajo zagotoviti visoke standarde, med drugim ustrezno vozilo in kader – diplomiranega zdravstvenika.

"Dobili smo opozorila, da tukaj prihaja do zlorab," je dejala. V vzhodnem delu Slovenije naj bi se po njenih besedah dogajalo, da koncesionarji pravico do izvajanja prevozov podeljujejo tudi podizvajalcem, ki kriterijem ne ustrezajo. Velikokrat denimo bolnike prevažajo kar s svojimi osebnimi avtomobili, ki niso primerno opremljeni, je opozorila Dimic.

NSi ministrstvu za zdravje očita, da na tem področju ne vrši ustreznega nadzora. Pričakujejo, da bo ministrstvo vzpostavilo nadzor in preprečilo obvode in zlorabe. Po njenih besedah sta bili na zdravstveni inšpektorat že pred meseci podani dve prijavi, a se na tem področju "praktično ni še nič premaknilo".

Na ministrstvu za zdravje so za STA glede očitkov NSi navedli, da so s problematiko na področju nenujnih prevozov seznanjeni. "Na seji odbora bomo skupaj z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in zdravstvenim inšpektoratom odgovorili na vsa vprašanja in dileme, tudi v luči ukrepov, ki se na tem področju pripravljajo," so poudarili.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jaka Jack
23. 02. 2024 16.28
+3
Če se NSi od samega začetka tajno dogovarja in kupčka s stolčki z vlado naj se pa še o tem pogovorijo v pisarni?
zibertmi
23. 02. 2024 16.16
+5
med tem ko dr sajovic iz bolnice celje poziva ministrico k odstopu,ta isti dela privatno v termah zreče.takih je še nekaj.janez podobnik dela kar na treh privatnih klinikah
Boogieweeed
23. 02. 2024 15.55
-1
Tisti kateri mislite da zdravstvo še ni sprivatizirano, se motite. Zdravstvo je sprivatizirano. Samo uradno se reče "javno"
simc167
23. 02. 2024 15.41
+6
Najbolj hinavska stranka na balkanu. Sami primitivci in krščanski talibani
poper00
23. 02. 2024 15.08
+5
Nsi se v dobro ljudstva z ničemer ne strinja.Ni bolj sluzave stranke.
kovexx
23. 02. 2024 15.20
-3
dej to razloži plis....nebi bli pa sluzasti po tvoje, če bi ljudjem odrekli nujno medicinsko pomoč? kaj vas ene pere v glavi to je noro
Hugh_Mungus
23. 02. 2024 15.37
+3
Zamišljena reorganizacija je dobra in smiselna. Glasni so predvsem tisti, ki bodo po novem morali delati, medtem ko so zdaj velikokrat lahko posedali. Za ljudstvo bo sistem v vseh pogledih boljši
FejsBrukica
23. 02. 2024 15.45
-2
Hugh, ali se ti hecaš? Kaj pa bo bolje? To, da bodo dostopni časi v odročnih krajih nekje praktično smrtno dolgi? To da bodo ekipe večinoma vozile “bedarije”, ki jih sedaj puščajo doma, v urgentne centre? To da so dispečerji v dispečerskih centrih roboti, ki delajo po šabloni? To da bodo zaradi tega pogosto ekipe zasedene po nepotrebnem in jih bo za resne primere zmanjkalo? Sistem NMP v Sloveniji je bil za naše področje odličen, ampak so ga morali jit “optimizirati”, čeprav recimo ameriški sistem nima nič s Slovenijo. Mi smo zelo specifični kar se tiče geografije. To bo slabše za zaposlene in slabše predvsem za paciente. Žalost.
Hugh_Mungus
23. 02. 2024 16.43
+1
Ne vem od kod ti te ideje. Prvič: ukinjajo se urgence, ne reševalne postaje - torej reševalnih vozil bo enako število in bodo razporejena identično kot zdaj, kar pomeni, da bodo dostopni časi enaki. Ekipe vozijo tisto, kar presodijo da je potrebno obravnavati. Dispečer DSZ na podlagi informacij preko telefona presodi kakšno je stanje in temu primerno določi odziv. Dejstvo je, da je sistem DSZ že v osnovi zastavljen na ziher in raje pošlje ekipo zamanj, kot da rešilca ne bi bilo, ker se dispečerju ni zdelo dovolj nujno. Tukaj pa nastopi diplomirani zdravstvenik v reševalnem vozilu, ki pacienta v živo vidi, pregleda, izvede diagnostično-terapevtske ukrepe in se odloči kako naprej. Če meni, da pacient ne potrebuje nadaljnje oskrbe, ga lahko po konzultaciji z urgentnim zdravnikom pusti tudi doma, ampak tukaj pridemo do prvega problema. Reševalci na periferiji, ki so bili doslej navajeni stalne prisotnosti urgentnega zdravnika, bodo morali prevzeti svoj del odgovornosti, ki jim z izobrazbo prihaja in se na kraju samostojno odločati. "Neumnosti" kot nekatera stanja reševalci označujemo, lahko vedno pustiš doma, vendar to terja nekaj strokovnosti in odgovornosti, kar pa večini ne diši. Zato raje vsako "neumnost" pripeljejo na urgenco, potem pa se jezijo na dispečerja da po kakšne neumnosti jih pošilja. Nekoliko nepošteno, če mene vprašaš, glede na to, da dispečer pacienta in situacije ne vidi, ti pa pacienta kljub vsemu pripelješ na urgenco. Potem imamo tukaj še drugo točko spotike in to so urgentni zdravniki. Trenutno na periferiji veliko časa presedijo, oziroma ponoči prespijo, kar se mi sicer ne zdi sporno, ker dela pač tisti hip ni. Je pa to definitivno neracionalno. Zato bi po novem potrebovali manj zdravnikov, ki pa bi se nahajali v satelitskih centrih, kjer bi bili bolj učinkoviti, v primeru nujnih intervencij, pa bi prišli z VUZom kot doslej, s tem, da bi MoE NRV že pred tem primarno oskrbela pacienta oziroma pričela z neodložljivimi ukrepi. Povej mi kje se motim oziroma kje ti vidiš težavo.
natmat
23. 02. 2024 14.54
+4
Oni bi najraje odprli privatne urgentne bloke v cerkvah...
misekmali
23. 02. 2024 14.31
+16
NSi je itak za privatizacijo zdravstva!