Zdravniške stavke po vsej verjetnosti ne bo

Vlada in Fides sta parafirala sporazum o prekinitvi stavke, končna odločitev bo znana jutri.
Fotografija: Zdravnik na vrhuncu kariere za osemurno delo zasluži manj kot dve povprečni plači, leta 2008 je zaslužil dobre tri. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Odpri galerijo
Zdravnik na vrhuncu kariere za osemurno delo zasluži manj kot dve povprečni plači, leta 2008 je zaslužil dobre tri. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Po poročanju STA za sredo napovedane zdravniške stavke ne bo, saj sta vlada in zdravniški sindikat Fides ravnokar parafirala sporazum o prekinitvi stavke. Za zdaj podrobnosti niso znane.

Tako vse kaže, da se je Fides odrekel izstopu iz enotnega plačnega sistema, kar je bila poglavitna stavkovna zahteva. Kaj točno je dobil v zameno, še ni znano. 

Sporazum morajo obravnavati še organi sindikata in vlade, šele nato bo sporazum podpisan, in sicer predvidoma v sredo.

O sporazumu bo odločal glavni stavkovni odbor

Končna odločitev o stavki je odvisna od glavnega stavkovnega odbora sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides, ki bo vsebino parafiranega sporazuma pregledal v torek, je v izjavi za medije po koncu današnjih pogajanj povedal član Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič. Prav tako mora vsebino sporazuma sprejeti še vlada.

Podpis sporazuma je napovedan za sredo, takrat načrtujejo tudi predstavitev vsebine dogovorjenega, pred tem pa je ne želijo razkrivati, sta poudarila tako Zemljič kot minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Na vprašanje, ali so zaenkrat odstopili od zahteve po izstopu zdravništva iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju, je Zemljič ponovil le, da je sporazum parafiran in da mora o njem odločati še glavni stavkovni odbor. Tudi o trajanju prekinitev stavke do odločitve stavkovnega odbora Zemljič ni »želel špekulirati«.

O vsebini in časovnici za javnost v sredo

»Mislim, da moramo gledati pozitivno, danes smo se veliko pogovarjali. Prišlo je do sporazuma, ki je parafiran. Z obeh strani je predviden podpis sporazuma po seji vlade, to je v sredo ob 15. uri. Tam bomo razgrnili vsebino, časovnico in vse, kar sta se obe strani dogovorili,« je dejal minister Bešič Loredan.

Da so pogovori potekali v pozitivnem vzdušju in da so na pogajanjih izmenjali veliko mnenj, se je strinjal tudi Zemljič. »Mislim, da smo se glede marsičesa zelo zbližali,« je dejal in pri tem izpostavil zaveze vlade, kako izboljšati javni zdravstveni sistem in varovalke za zaščito interesov zdravnic in zdravnikov.

Kot je znano, so želeli zdravniki izstopiti iz enotnega plačnega sistema javnega sektorja, kar so podprli s 3600 podpisi zdravnikov in zobozdravnikov, vlada pa je to odločno zavrnila. Po neuradnih informacijah naj bi danes bil na mizi ministrov predlog za povišanje plač mladim zdravnikom za tri ali štiri plačne razrede, tisti specialisti, ki so v najvišjem razredu, pa bi se jim povišale plače za en plačni razred. Tako bi bil na tej točki odpravljen plačni strop.

Svetovni unikum

Na ta način bi odpravili plačna nesorazmerja v zdravstvu, ki jih je povzročil dvig plač drugim zdravstvenim delavcem v času prejšnje vlade. Minister Danijel Bešič Loredan je dejal, da je unikum v svetu, da imajo nekatere medicinske sestre višje plače od številnih zdravnikov. Tako je porušena hierarhija, ki je nujno potrebna za uspešno zdravljenje.

Danijel Bešič Loredan, minister za zdravje, po neuradnih informacijah ponuja mladim zdravnikom tri do štiri plačne razrede več, zdravnikom na vrhuncu pa en plačni razred. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Danijel Bešič Loredan, minister za zdravje, po neuradnih informacijah ponuja mladim zdravnikom tri do štiri plačne razrede več, zdravnikom na vrhuncu pa en plačni razred. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Če bo Fides danes predlog delnega povišanja plač sprejel, v sredo stavke ne bo.

Fides: Ne želimo si novih ran

Jasnega odgovora, ali stavka bo ali ne, še ni. Fides je namreč v soboto v sporočilu za javnost zapisal, da »cilj zdravništva niso obliži, ki bi odprli nove rane, temveč nov plačni sistem, v katerem bo delo zdravnikov in zobozdravnikov ustrezno ovrednoteno in cenjeno, kar je pogoj, da ohranimo delujoč javni zdravstveni sistem in v njem obdržimo ter privabimo manjkajoče zdravnike in zobozdravnike.«

Konrad Kuštrin, predsednik sindikata Fides, se ne oglaša več tako pogosto. FOTO: Leon Vidic/Delo
Konrad Kuštrin, predsednik sindikata Fides, se ne oglaša več tako pogosto. FOTO: Leon Vidic/Delo

Neto 5,5 evra na uro je premalo

Mladi zdravniki, ki so se oglasili javnosti včeraj, pa so se izrekli, da »uskladitev plač ne bo odpravila vseh težav v slovenskem javnem zdravstvenem sistemu, vendar je eden od pogojev, da se sistem stabilizira. Ustrezna odgovornost in znanje morata biti ustrezno ovrednotena in neto urna postavka 5,5 evra za zdravnika na začetku kariere gotovo to ni.«

Objavili so tudi razmerja zdravniških bruto plač s povprečno plačo v Sloveniji v zadnjih 15 letih, iz katerih je jasno vidno, da so se zdravniške plače glede na povprečno plačo zelo znižale. Najugodnejše razmerje je bilo leta 2008, ko je zdravnik na vrhuncu kariere zaslužil tri povprečne slovenske plače, danes pa je zasluži 1,98 povprečne plače. Pri mlajših zdravnikih je to razmerje veliko nižje. Zdravnik na začetku poti zasluži zgolj 0,54 povprečne plače, po dodatnem, šestletnem izobraževanju pa za osemurno delo ne dobi niti povprečne plače, pač pa 0,94 odstotka povprečne plače.

Če bi hoteli zgolj uničiti učinek inflacije v tem času, bi morali vsem dvigniti plače za osem plačnih razredov, so izračunali mladi zdravniki.

Preberite še:

Komentarji: