Dobro jutro, maestro Tartini!

Letos mineva 250 let od smrti slavnega violinista, skladatelja in glasbenega teoretika Giuseppeja Tartinija. Ob tej priložnosti mu bodo koprski ustvarjalci oddaje Dobro jutro jutri med 8. in 10. uro posvetili posebno oddajo, ki jo bodo na prvem programu nacionalne televizije neposredno prenašali s Tartinijevega trga in piranskih ulic. Skozi Tartinijev glasbeni svet bosta gledalce vodili Karin Sabadin in Erter Pust.

Karin Sabadin (levo) in Erter Pust bosta v jutrišnji oddaji Dobro 
jutro predstavili življenje in delo slavnega Pirančana, Giuseppeja 
Tartinija.   Foto: Alan Radin, RTV SLO
Karin Sabadin (levo) in Erter Pust bosta v jutrišnji oddaji Dobro jutro predstavili življenje in delo slavnega Pirančana, Giuseppeja Tartinija.  Foto: Alan Radin, RTV SLO

PIRAN > V improviziranem studiu na Tartinijevem trgu, na piranskih ulicah in različnih lokacijah bosta Karin Sabadin in Erter Pust pred mikrofon povabili številne goste, med njimi glasbenike, ki bodo igrali Tartinijevo glasbo, plesno skupino Al tempo di Tartini - V času Tartinija, ki ne samo z glasbo in plesom, ampak tudi s kostumi popelje gledalce v čase izpred 300 let in številne strokovnjake, ki bodo z različnih zornih kotov predstavili Tartinijevo delo, čas, v katerem je živel, in sledi, ki jih je kot pomemben umetnik pustil zanamcem.

Predstavili bosta dogodke, ki so jih organizirali številna društva, ustanove in zavodi v tem letu, pa tudi dogodke v okviru vsakoletnega Festivala Tartini. Festival, ki ima letos še posebej bogat program, ljubitelje klasične glasbe navdušuje tudi s tem, da imajo priložnost prisluhniti glasbi baroka na izvirnih glasbilih in celo na Tartinijevi violini, ki je del stalne muzejske zbirke piranskega Pomorskega muzeja.

Tartini je bil ponosen na rojstno mesto

Giuseppe Tartini se je rodil v Piranu (8. aprila 1692 je bil krščen v krstilnici sv. Janeza Krstnika ob župnijski cerkvi sv. Jurija v Piranu, datum njegovega rojstva pa ni točno znan - 26. februar 1770) in v mestu preživel svoja otroška in mladostna leta, največji del svojega življenja pa je živel v Padovi. Izjemen ugled je kot violinski virtuoz, skladatelj in glasbeni teoretik užival po vsej Evropi.

Televizijski gledalci bodo lahko na malih ekranih videli tudi stavbe, ki so tako ali drugače povezane z življenjem avtorja Hudičevega trilčka: njegovo rojstno hišo, prostorno domovanje v starem mestnem jedru, ki je ena najstarejših stavb, ki tvorijo stavbno kuliso Tartinijevega trga, glavnega mestnega trga v Piranu, krstilnico sv. Janeza Krstnika ob piranski župnijski cerkvi sv. Jurija, kjer je bil krščen, gledališče, ki nosi njegovo ime in prav letos praznuje 110-letnico delovanja ... Predstavili pa bodo tudi solinarski muzej na prostem, kulinariko in rokodelstvo tistega časa na tem področju.

Ob glasbenem delu bodo številni glasbeniki spregovorili o tem, kako doživljajo Tartinijeve skladbe (italijanski violinisti Uto Ughi, Giorgio Fava, Tommaso Luison) in muzikolog (Sergio Durante) pa bodo predstavili najnovejše raziskave s področja glasbenega ustvarjanja Giuseppeja Tartinija.


Najbolj brano