DL: Portret tedna - Mitja Ličen

28.1.2024 | 12:30

DL: Portret tedna - Mitja Ličen

V drugi polovici oktobra je bil sejem v Frankfurtu. Eden največjih knjižnih sejmov v Evropi in na svetu. Slovenija je bila tam častna gostja. V Ljubljani pa se je končal Slovenski knjižni sejem. V Frankfurtu in tudi v Ljubljani je pomemben pečat prireditvam dalo Novo mesto. Po zaslugi novomeške založbe Goga, ki je letos s svojimi avtorji osvojila večino pomembnejših slovenskih literarnih nagrad. Miha Kovač, vodja slovenskega častnega gostovanja na sejmu v Frankfurtu, je v Intervjuju na TV Slovenija povedal, da ima Slovenija le tri resne založbe, ki se resno ukvarjajo z resno literaturo. To so Mladinska knjiga, Beletrina in Goga.

Novomeško založbo skoraj vse od njenih začetkov vodi Mitja Ličen, sprva kot namestnik direktorja, sedanjega novomeškega župana Gregorja Macedonija, od leta 2009 pa kot direktor. V tem času je pri Gogi izšlo že več kot tristo knjig, ki so bile nagrajene s številnimi nagradami.

Mitja Ličen je Novomeščan po srcu in duši, čeprav je rojen v Šempetru pri Gorici in je v Novo mesto prišel, ko je bil star dve leti. Najbrž se tega niti ne spomni. Hodil je v Osnovno šolo Katje Rupena pa v novomeško gimnazijo in v Ljubljani na Fakulteti za družbene vede diplomiral iz politologije. V študentsko organizacijo, ki si je leta 1992 nadela ime Društvo novomeških študentov, je vstopil že v drugem letniku gimnazije in bil zraven že na prvem sestanku, ki so ga imeli v proštiji na Kapitlju, prve organizacijske izkušnje pa je nabiral, ko je Marjanu Pirnarju pomagal delati koncerte v nekdanji piceriji pod kavarno na Glavnem trgu. Osem let pozneje je prevzel vodenje Društva novomeških študentov kot predsednik, po koncu predsedovanja leta 2002 pa se je zaposlil v Gogi.

»Tedaj smo se lotili marsičesa. Organizirali smo na primer festival kratkega filma SNIF in nanj pripeljali svetovno špico avtorjev, v festivalskih delavnicah pa sta svojo filmarsko pot med drugim začela danes uveljavljena režiserja Rok Biček in Nejc Gazvoda. Vzpostavili smo pravno pomoč za študente, v nedeljo zvečer pa sem pobiral vozovnice v študentskih avtobusih, ki so novomeške študente vozili v Ljubljano. Eden je bil poimenovan Ko to tamo peva, ta je nekoč celo zagorel, drugi je bil Classic student comfort in tretji Prestige line. V petek pa je iz Ljubljane odpeljal Mama, prihajam domov. Pokroviteljica tega prevoza je bila zavarovalnica Tilia, ki ji je bilo avtobusno podjetje Gorjanci nekaj dolžno in tega dolga ni zmoglo odplačati drugače,« spomine na študentska leta obuja Mitja Ličen.

Ko je bil pred dnevi na pisateljski rezidenci, ki deluje tudi v okviru založbe Goga, uveljavljeni španski pisatelj Jesús Carrasco, se ni mogel načuditi, kaj vse dela novomeška založba v mestu, ki ima vsega 40.000 prebivalcev, pa mu je Ličen povedal, da je prebivalcev še precej manj. Čeprav je že večkrat slišal predloge, naj se Goga preseli v Ljubljano, se to, dokler jo vodi Mitja Ličen, ne bo zgodilo. »Novo mesto je močno industrijsko mesto. Industrija proizvaja formo, človek pa potrebuje tudi vsebino. Mi ljudem ponujamo vsebino,« pravi. Vsebina ni le v knjigah, je tudi v vseh drugih dejavnostih Goge, tudi v njenih prireditvah, koncertih, literarnih večerih in pogovorih o pomembnih družbenih temah.

Ko je nekoč direktorju flamske agencije za knjigo Willemu Bongersu-Deku zaupal, da sanja o tem, da bi ga srečal človek, ki bi mu rekel, da ve, v čem je on dober, in bi mu dal to delati, mu je Willem rekel: Ti si ta človek. »Verjetno je to res. V Gogi se ves čas trudimo poiskati stvari, v katerih je nekdo dober, tako pri avtorjih kot tudi pri sodelavcih. Ni nam pomembno le to, da knjiga izide, ampak tudi da je avtor zadovoljen z vsem, kar od nas dobi. Nisem pomemben jaz, pomembni so tisti, ki imajo kaj povedati,« pravi Mitja Ličen.

Takih, ki imajo kaj povedati, se je v Gogi zvrstilo že veliko. Izjemna črnogorska pesnica in pisateljica Tanja Bakić, precej nenavadno dekle, je, ko je bila v Novem mestu na rezidenci in ga je tudi podrobno raziskovala, na vprašanje, kako bi z eno besedo opisala Novo mesto, odgovorila: Voda. Nato se je Mitja Ličen spomnil, ko je pred leti dobil priložnost koordinirati prireditve ob 650-letnici mesta, tako da je bilo precej prireditev ob jubileju potem tako ali drugače povezanih s Krko, od katere, pravi, smo se Novomeščani kar nekako odtujili, ne zavedajoč se, kakšno bogastvo imamo z njo.

Članek je bil objavljen v novembrski tiskani številki Dolenjskega lista

Igor Vidmar

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava