Finančna šola

Mladi, z urejanjem osebnih financ začnite čimprej!

To so več kot 40 najstnikov opomnili predavatelji na prvem terminu spletne zimske finančne šole za najstnike

Ne spreglejte

NLB logotip

Knjiga Kaj moramo starši o denarju naučiti otroke, preden gredo od doma je namenjena vsem staršem, ki želite svoje otroke popeljati v finančno neodvisnost in samostojnost.

Avtor
avtor
22.02.2022 17:00
Čas branja: 4 min

Spremljanje naših finančnih transakcij je pomembno

»Za začetek se posvetimo analizi prejemkov in izdatkov. Vse si je namreč dobro beležiti, da dobimo občutek, koliko dobimo in koliko zapravimo,« je najstnikom povedal Srečko Korber, novinar Mojih financ in poznavalec bančnega sveta, in jih opozoril na težave, če ves denar, ki ga zaslužimo ali prejmemo, zapravimo. »V življenju lahko zelo hitro nastopijo nepredvideni dogodki – ti pa prinašajo stroške,« doda.

Najstniki, stari od 12 do 19 let, so se seznanili s pravili osebnih financ: »Najbolje je, da ne porabimo več, kot zaslužimo, in pri tem pazimo, kam nalagamo presežke. Beležimo prejemke in izdatke, lahko kar v beležki ali tabeli na računalniku, za mlade pa je še najbolj primerna kakšna od mobilnih aplikacij, ki se dobro obnesejo v praksi,« pojasni Korber.

Ne zapravimo celotnih prejemkov!

»Varčevanje ni samo sebi namen, saj varčujemo za zlato rezervo in ponavadi za neki cilj, kot so motor, avto, igrice, potovanje, mobilnik in podobno,« pove Korber. Sploh mladi radi varčujejo za manjše in lažje dosegljive cilje, zato smo naredili hitro anketo, Korber pa opozori, da moramo ločevati med željami in potrebami, saj si nekaterih stvari preprosto ne moremo privoščiti niti jih zares ne potrebujemo.

Privarčevana sredstva lahko izgubljajo vrednost

Najstniki so spoznali tudi pojem inflacije, ki znižuje vrednost naših prihrankov, ter bolj eksotični deflacijo in hiperinflacijo. »Sam sem doživel še čase, ko smo vse svoje tekoče prihodke morali čimprej pretopili v nemške marke, saj so šopi dinarjev, tako hitro izgubljali vrednost,« je razložil najstnikom, ki se se jim je zdelo takšno stanje kar nepredstavljivo.

Začaran krog dolgov in limitov

Marina Jozić iz EOS KSI, upravljanje terjatev, je najstnikom za začetek razložila, kje vse se lahko srečajo z besedo limit – dnevni in mesečni limit, ki ga lahko nastavimo tudi v spletni banki, ter limit v obliki posojila. »Ko odpremo bančni račun, odraslim ponavadi redni limit pripada samodejno. To je denar, ki nam ga banka lahko posodi, a ima svojo ceno – za porabljen denar z naslova limita lahko plačujemo visoke, ponavadi zakonske osemodstotne obresti,« je pojasnila in dodala, da je pomembno ločiti tudi redni in izredni limit. »Limit lahko hitro postane začaran krog, iz katerega težko pridemo ven, saj vedno plačujemo obresti na obresti!«

»Pomembno je imeti pregled nad našo boniteto!«

Na spletni zimski finančni šoli za najstnike smo se pogovarjali tudi o sistemu Sisbon, ki nam kaže našo kreditno sposobnost – poplačevanje preteklih posojil, izvršb, limitov, poroštev in podobnih poslov. »Vpogled v sistem ima le bančnik, ki z vami ureja posojilo ali drug posel, za podatke o sebi pa lahko oddate zahtevek in vam morajo te podatke posredovati,« pojasni Jozićeva. Negativni dogodki (zamude pri plačilu, neodplačevanje obrokov in podobno), zapisani v Sisbonu, torej slabo vplivajo na našo boniteto in lahko se nam zgodi, da nam ne odobrijo kakšnega posojila ali pa so stroški višji, opozori.

Zakaj sploh potrebujemo zavarovanje?

Na spletnem dogodku se nam je pridružila tudi Urška Drenovec, samostojna prevzemnica rizika iz Zavarovalnice Triglav, ki je najstnikom pojasnila, zakaj sploh potrebujemo različna zavarovanja. Po pregledu osnovnih pojmov zavarovalništva in različnih oblik zavarovanja je predstavila še daljno zgodovino začetkov zavarovanj. »Gre za koncept solidarnosti – vsi vplačujemo v 'bazen', da potem dobi denar kdo, ki denar potrebuje ob izgubi,« pojasni začetke Drenovčeva.

Mlade je tematika zelo pritegnila in so sogovornici postavili veliko vprašanj.

Med drugim jih je zanimalo, ali lahko zavarovanje tudi prekinemo in dobimo vrnjen denar. Urška Drenovec jim je razložila, da lahko določena zavarovanje tudi prekinemo pod določenimi pogoji. Pri nekaterih, kot je turistično zavarovanje, ki še ni nastopilo oziroma ga še nismo izkoristili, pa obstaja možnost vračila denarja.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Ste pomislili, da bi avto nadomestili z nečim tako kul?

V času prometnih zastojev v natrpanih mestnih središčih, polnih in (pre)majhnih parkirišč ter vse višjih stroškov z mobilnostjo je...

Moje finance
Nakup
Nove cene goriv: oči uprte v vladno odločitev
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Nove cene goriv: oči uprte v vladno odločitev 62

Ob znižanju cene dizla na sredozemskih trgih bomo spoznali kakšen pristop ima vlada do določanja marž in trošarin po preteku uredbe, s katero je želela zajeziti inflacijo.

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: vztrajanje na 4-mesečnem vrhu
Moje finance
Razno
EURIBOR zdrsnil pod 4%: kakšna je napoved za konec leta 2024?
Moje finance
RaznoAlbina Kenda EURIBOR zdrsnil pod 4%: kakšna je napoved za konec leta 2024?

Kmalu se pričakuje padanje EURIBOR

Moje finance
Nakup
Ceni bencina in dizla se bosta v torek zbližali
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Ceni bencina in dizla se bosta v torek zbližali

Če vlada ne poseže v trošarine, v torek pričakujemo pocenitev dizla in rahlo zvišanje cen bencina

Moje finance
(e-knjiga revije Moje finance) Počitnice in potovanja 2024
Moje finance
Redakcija Mojih financ (e-knjiga revije Moje finance) Počitnice in potovanja 2024

Brezplačen prenos

Moje finance
Nakup
V torek ni pričakovati nižjih cen goriv
Moje finance
goriva
Pameten nakupJure Ugovšek V torek ni pričakovati nižjih cen goriv

Cena nafte se je povzpela na trimesečni vrh, vseeno pa se zdi, da bo glavno vlogo pri oblikovanju reguliranih cen goriv - vsaj dizla - tokrat imela vlada.

Moje finance
Varčevanje
Je to balon? In kaj naj storimo, če se ga bojimo?
Moje finance
Finančna šola
Eno gospodinjstvo, ločene finance: kako s partnerjem deliti stroške in prihodke?
Moje finance
Finančna šolaNina Simič Eno gospodinjstvo, ločene finance: kako s partnerjem deliti stroške in prihodke?

Naj bo zveza s partnerjem še tako zgledna in srečna, ne glede na to, kako vztrajno se bodo teme, povezane z denarjem, pometale pod preprogo, bodo prej ali slej prišle na dan. Nekdo ima večje prihodke, drug ima bolj razkošen življenjski slog Kako to spraviti na isti imenovalec skupnega gospodinjstva?