Matjaž Kek: Dobil sem ekipo, ki ima jajca

Šeškova mojstrovina kronana z zlato točko levjesrčnih Slovencev na Švedskem. Dober obet za euro 2024.
Fotografija: Kapetan Jan Oblak (ob njem Miha Blažič) je reševal Slovenijo v kriznih trenutkih. FOTO: Jonathan Nackstrand/AFP

Bravo, levjesrčni Slovenci! V zadnjem krogu Uefine lige narodov so izbranci Matjaža Keka v Stockholmu igrali 1:1 s Švedsko. S tem so si zagotovili obstanek v ligi B. Slovenijo je v vodstvo popeljal Benjamin Šeško v 28. minuti, izid pa je poravnal Emil Forsberg v 42. V nadaljevanju je slovenska obramba reševala izjemnega kapetana Jana Oblaka. Veselje je bilo zasluženo. Podvig na Friends Areni je dober obet pred kvalifikacijami za EP 2024 v Nemčiji.

Švedi so v tekmo krenili kot stekli psi, toda Slovenci so zdržali njihovo ofenzivo, nato vzpostavili ravnotežje, v 28. minuti pa je tekmece s tremi kronami na prsih ukrotil slovenski biser iz Salzburga Šeško, ki je z volejem na prvo žogo dosegel imeniten gol za hladno prho. Poteza, ki je spomnila na mojstrovino Marca van Bastna z EP 1988.

Slovenci so imeli sijajno priložnost za povišanje vodstva, toda Jan Mlakar iz neposredne bližine ni pospravil odbitka po dobrem strelu Šeška. Švedi, ki so delovali zmedeno, so vseeno še pred odmorom prišli do izenačenja. V 42. minuti je napako obrambe izkoristil Emil Forsberg in premagal premalo zaščitenega kapetana Oblaka.

Benjamin Šeško je Slovenijo z izjemnim zadetkom popeljal do vodstva. FOTO: Jonathan Nackstrand/AFP

V drugem polčasu je bila slovenska obramba na hudih mukah, ampak kljubovala tekmecem. Slovenci so bili potisnjeni pred svoj kazenski prostor, toda v 64. minuti je imel po podaji rezervista Jureta Balkovca odlično priložnost za novo vodstvo Jon Gorenc-Stanković, a je z glavo zgrešil prazna vrata.

Švedi so tudi v zaključku tekme pritiskali, Slovenci pa na vse mogoče načine žogo izbijali iz nevarnih con. Ta taktika se je obrestovala, tako da so na koncu Kekovi nogometaši iztržili želen izkupiček. Do konca so garali za zlato točko in pokazali značaj, ki smo ga v preteklosti včasih pogrešali.

Slovenci so se borili kot levi. FOTO: Jonathan Nackstrand/AFP

V slovenski skupini 4 lige B je na koncu v višji razred napredovala Srbija, izpadla pa je Švedska. Srbi so z 2:0 premagali Norvežane.