IKT

(Anketa) Kaj za leto 2023 napovedujejo direktorji slovenskih podjetij globalnih IT-korporacij

V središču pozornosti bodo oblak, celovita kibernetska varnost in trajnostni razvoj, na področju tehnologije pa 5G

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

FINANCE
IKT
Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi
IKT
TRETJI RAVNATELJEV ZAJTRK
IKTRedakcija IKT Varnost digitalnega okolja v šolah – ključ do uspešnega izobraževanja v digitalni dobi

Na tretjem ravnateljevem zajtrku, ki ga je organiziralo podjetje eŠola, je bil izpostavljen pomen zagotavljanja varnega digitalnega okolja za šole.

FINANCE
IKT
NIL je pridobil certifikat ISO 22301 za upravljanje neprekinjenosti poslovanja
FINANCE
IKT
Znani so trije finalisti za nagrado Feniks
IKT
POSLOVNO SVETOVANJE
IKTPodpornik projekta Znani so trije finalisti za nagrado Feniks

Nagrada se podeljuje najboljšim projektom s področja poslovnega svetovanja

FINANCE
IKT
Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo
IKT
SPREMEMBE
IKTPodpornik projekta Skupina Actual I.T. ima novo vodstvo

Pavle Jazbec je prevzel strateško vodenje v okviru upravnega odbora, novo operativno vodstvo pa bodo sestavljali Mitja Buda, Tjaša Peroša in Igor Hostnik.

20.01.2023 08:00
Čas branja: 6 min

»Dobra novica o letu 2023 je, da ne bo slabše od leta 2022,« je zapisal Bola Rotibi, vodja raziskav pri analitsko-svetovalnem podjetju CSI Insight. »Slaba novica pa je, da morda ne bo niti boljše, saj covid-19 še vedno ni preteklost, težav z oskrbovalnimi verigami ni konec, prav tako se ne umirjajo geopolitične razmere. Vse to vpliva tudi na IKT-oddelke,« je zapisal Rotibi. Direktorji slovenskih podjetij globalnih IT-korporacij in tudi direktorji domačih IKT-podjetij so večinoma bolj optimistični od omenjenega raziskovalca.

Za polovico slabša napoved rasti

V svetu naj bi bil sicer letos trg IKT vreden 4,144 bilijona evrov, kar bo 2,4 odstotka več kot lani, so v najbolj sveži napovedi pred nekaj dnevi objavili v analitskem podjetju Gartner. Napoved rasti je za dobro polovico slabša od predhodne iz lanskega oktobra, ko so napovedali 5,1-odstotno rast. Medtem ko se inflacija še naprej zajeda v kupno moč in se bo poraba za naprave po lanskem 16-odstotnem upadu letos zmanjšala še za 5,1 odstotka, bo skupna poraba podjetij za IKT ostala razmeroma krepka. Podjetja namreč po Gartnerjevi oceni kljub gospodarskim težavam še kar povečujejo naložbe za digitalne projekte. Pri tem se bo najbolj povečala poraba za programsko opremo in IT-storitve, za 9,3 oziroma 5,5 odstotka.

Najmanj pa bo porasla potrošnja za komunikacijske storitve in sisteme za podatkovne centre, za 0,1 oziroma 0,7 odstotka, napoveduje Gartner. Za letošnji vnovični upad porabe za naprave tako v potrošniškem kot tudi v podjetniškem sektorju bo poleg inflacije »krivo« tudi pospešeno nakupovanje prenosnikov, tablic in mobilnih telefonov zaradi dela na daljavo in izobraževanja v času pandemije. To bo v letu 2023 zmanjšalo potrebo po obnavljanju naprav oziroma podaljšalo cikle njihovega osveževanja.

Pomanjkanje kadrov se bo nadaljevalo

Gartner prav tako ocenjuje, da se bo čedalje bolj povečevalo število prostih delovnih mest za IKT, saj je ponudba usposobljenih delavcev v mnogih državah že rekordno nizka. Zaradi velikega povpraševanja po strokovnjakih bo vodjem informatike vse težje zaposliti ustrezne kadre, kar bo zaviralo rast mnogih podjetij. Vodje informatike v podjetjih bodo pogosto izgubljali boj za usposobljene IT-delavce, saj se bodo ti raje selili k ponudnikom tehnologij in storitev, ki lažje držijo korak z rastočimi zahtevami glede plač, razvojnih možnosti in kariernih priložnosti, trdijo v Gartnerju.

Zato bo še rasel trg IT-storitev, saj bodo morala podjetja za uvajanje in podporo pritegniti zunanje IT-ekipe. Analitsko podjetje napoveduje, da bo poraba za IT-svetovanje letos dosegla 244,4 milijarde evrov, kar je 6,7-odstotno povečanje v primerjavi z letom 2022.

O tem, kaj pričakujejo in načrtujejo v letu 2023, smo vprašali direktorje slovenskih podjetij nekaterih največjih svetovnih korporacij iz sveta IKT.

Barbara Domicelj, generalna direktorica Microsofta Slovenija: »V svetu, ki se sooča z makroekonomsko in geopolitično negotovostjo, tesno povezano tudi z večjimi tveganji na področju kibernetske varnosti, svojim strankam pomagamo, da z manj naredijo več. Pričakujemo nadaljnje povpraševanje po svojih tehnologijah na temelju oblaka, vključno z umetno inteligenco, internetom stvari in varnostnimi rešitvami, saj zagotavljajo edinstveno učinkovitost in varnost. Kot poslovni in tehnološki svetovalec bo Microsoft pomagal slovenskim podjetjem in javnemu sektorju pospešiti projekte digitalne preobrazbe in trajnostnega razvoja. Z več kot 40 odstotki slovenskih podjetij, ki že uporabljajo oblak, imamo dobre digitalne temelje, toda za dohitevanje najbolj razvitih držav moramo še izboljšati integracijo najnovejših tehnologij, zlasti v javni upravi.«

Michele Leonardi, izvršni direktor IBM Slovenija: »Napovedi IBM poudarjajo tri ključna področja za leto 2023, in sicer hibridni oblak, celovito upravljanje varnosti in trajnostni razvoj. Lani je hibridni oblak postal prevladujoč pristop in nujno potreben za digitalizacijo poslovanja. Letos bo poudarek na izkoriščanju celotnega potenciala hibridnega oblaka in premeščanju delovnih obremenitev v oblak. Tesno povezano s tem je vprašanje zaščite podatkov. Ti so danes glavni vir vrednosti in zato vse pogosteje tarča kibernetskih napadov. Podjetjem bomo skupaj s poslovnimi partnerji pomagali pri vpeljavi strateškega pristopa k varnosti. Prednostna naloga vodij bo tudi dokumentiranje in pregledno poročanje o trajnosti v skladu z regulativnim okvirjem Evropske unije. Glede na trenutno evropsko energijsko krizo in motnje v dobavnih verigah pa bodo podjetja tudi v prihodnje iskala rešitve, s katerimi bodo izboljšala energetsko učinkovitost svojih podatkovnih centrov in posodobila infrastrukturo za znižanje stroškov.«

Marko Drev, direktor SAP Slovenija: »Tudi letos bomo podpirali svoje stranke na njihovi poti, da postanejo popolnoma digitalna, odporna in trajnostna podjetja, pri tem pa ostali na tekočem z razvojem trga. Kot primer, pomanjkanje delovne sile je le eden od makroekonomskih izzivov, s katerimi se srečujejo podjetja danes, saj za reševanje poslovnih težav nimajo orodij ali tehničnega znanja. Da bi strokovnjakom omogočili narediti več in hitreje, smo uvedli platformo SAP Build, ki omogoča razvoj programske opreme z malo ali brez znanja o IT. Pomanjkanje delovne sile želimo reševati preprosto, a inovativno – tako, da ciljamo na veliko širšo skupino uporabnikov in s tem IT-oddelke razbremenimo širokega nabora nalog.«

Julij Božič, direktor Oracla Slovenija: »Oracle Slovenija je v letu 2022 nadaljeval rast na vseh pomembnih strateških področjih. Ključni dejavniki, ki so zaznamovali delovanje IT-industrije in bodo pomembni tudi letos, so prekinjene dobavne verige komponent strojne opreme, pomanjkanje IT-strokovnjakov na vseh ključnih področjih industrije ter povečana potreba po varnosti zaradi kibernetskih napadov. Stranke zato v vse večjem številu razmišljajo o postavitvi rešitev prek hibridnih oblačnih storitev ali celotnem prehodu na oblačne storitve. Oracle s svojim portfeljem odgovarja na vse naštete izzive, zato v letu 2023 ostajamo optimisti.«

Jovan Glamočanin, generalni direktor Lenova za regijo Adriatik: »Po tem, ko je bilo leta 2021 tako za Lenovo kot za celotni trg osebnih računalnikov v Sloveniji rekordno, smo se leta 2022 vrnili v normalne okvirje. Ocenjujemo, da se je lani naš trg skrčil za slabih 20 odstotkov in tudi letos pričakovanja glede ekonomskega dogajanja na trgu niso ravno optimistična, ne na lokalni ne na globalni ravni. Kljub temu verjamemo, da bomo, tako kot smo tudi doslej, uspešno premagovali ekonomske negotovosti in še vedno prisotne težave, ki nam jih je vsem v industriji zagodla pandemija. Naš recept za uspeh bo razvoj trajnostnega računalništva, vključevanje umetne inteligence in družbeno odgovorno delovanje.«

Sebastjan Brajer, vodja prodaje v Huawei Technologies Slovenija: »Zdaj, ko Slovenija sprejema krovno strategijo razvoja informacijske družbe 2030, je vidno, kako bodo izdelki in storitve podjetij IKT konkretno prispevali k razvoju gospodarstva in družbe. Velik poudarek je na izgradnji infrastrukture za tehnologijo 5G, ki bo dodatno pospešila razvoj. V podjetju Huawei smo sicer že pripravljeni tudi na tehnologijo 5.5G in že raziskujemo 6G. Med glavne prioritete se uvršča tudi zeleni prehod, saj so IKT-tehnologije po našem prepričanju močno orodje za zmanjševanje emisij ogljika, spodbujanje obnovljivih virov energije, spodbujanje krožnega gospodarstva in varovanje narave. Pomemben poudarek bo tudi na družbeni odgovornosti. V Sloveniji svoje delovanje usmerjamo v razvoj talentov – tudi letos bomo izvedli programe za mlade IKT-talente Seeds for The future – in digitalno vključenost.

Boštjan Kosi, direktor Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium: »Prihodnost sveta, ko stranke iščejo poti, kako poenotiti svojo večgeneracijsko IT-strategijo z izkušnjo oblaka v vseh svojih aplikacijah, obvladati najzahtevnejše delovne obremenitve in ogromne količine podatkov, je hibridna. Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium ponuja pametne, zanesljive in vse bolj avtonomne IT-rešitve, ki podjetjem omogočajo posodobitev in poenostavitev poslovanja ter pospešitev inovacij. Z rastočim portfeljem, bogatim s storitvami, infrastrukturnimi, programskimi in omrežnimi rešitvami podjetij HPE, Aruba in Zerto ter izboljšanji v dobavnih verigah v letu 2023 napovedujemo solidno rast poslovanja. Med prioritetami ostaja krepitev sodelovanja s partnerji.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj je energetska samooskrba za podjetja tako pomembna in kakšne so rešitve na trgu?

Sončne elektrarne nudijo podjetjem cenovno ugodno, trajnostno in zanesljivo oskrbo z energijo, kar pomembno zmanjšuje stroške, še...

FINANCE
Iz marketinške persone v digitalnega dvojnika stranke
Finance
Kristina Robežnik Iz marketinške persone v digitalnega dvojnika stranke

Gartner napoveduje nov tehnološki trend

FINANCE
Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča
Finance
Simona Toplak Kaj podjetja zdaj najbolj potrebujejo? Skladišča

Poglejte, kateri so še drugi ukrepi, ki jih nemška podjetja uporabljajo za odmašitev dobavnih čepov. Povemo pa vam tudi, koliko nemških podjetij se je odločilo, da bodo tisto, kar manjka, delala sama

FINANCE
Najbogatejši Slovenci
Podjetja kot zaprašeni bankomati
Najbogatejši Slovenci
Najbogatejši SlovenciJure Ugovšek Podjetja kot zaprašeni bankomati
FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B

FINANCE
IKT
Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji
IKT
IKTBranko Žnidaršič Adria Dom prejemnik prve nagrade za najboljši digitalni projekt v Sloveniji

Nagrado so podelili na dogodku GoDigital, ki je bil letos posvečen dvojnemu prehodu – zelenemu in digitalnemu

FINANCE
Transport in logistika
To so cilji avstrijske pošte v Sloveniji do leta 2025
Transport in logistika
Transport in logistikaNataša Koražija To so cilji avstrijske pošte v Sloveniji do leta 2025

Rudolf Gartner, Express One SI: Tri milijone paketov, 600 paketnih trgovin in paketomatov, pet logističnih centrov, 35 zaposlenih.

FINANCE
IKT
Osnova uspeha digitalne preobrazbe so ljudje
IKT
IKTEsad Jakupović Osnova uspeha digitalne preobrazbe so ljudje

V procesu sprememb, ki jih prinaša digitalna preobrazba, prevladujejo tako imenovani človeški dejavniki

FINANCE
Nova revija Finance: panoge prihodnosti
PRO
Finance
NOVA REVIJA FINANCE
Finance PRO Nova revija Finance: panoge prihodnosti (PRO)

Vabljeni v zakulisje šestih prepletenih panog prihodnosti