Ukrajinski vojaki v vasi Balaklija odstranjujejo ruske plakate. Foto: Reuters
Ukrajinski vojaki v vasi Balaklija odstranjujejo ruske plakate. Foto: Reuters

Po besedah poveljnika ukrajinskih sil Valerija Zalužnija je ukrajinska vojska napredovala severno od Harkova in se ruski meji približala na 50 kilometrov, medtem ko še napreduje tudi proti jugu in vzhodu pokrajine. Protiofenziva na severovzhod države je presenečenje, saj so številni analitiki pričakovali napad v smeri Hersona na jugu Ukrajine, poroča Guardian.

Več milijonov ljudi v pokrajini Harkov je medtem ostalo brez elektrike. Guverner Oleg Sinjegubov je sporočil, da so prekinitve posledice napadov Rusije na kritično infrastrukturo. "Ruski okupatorji so napadli kritično infrastrukturo v mestu in regiji Harkov. Na območjih napadov je izbruhnilo več požarov," je sporočil Sinjegubov.

O izpadih elektrike oziroma napadih na kritično infrastrukturo poročajo tudi iz ukrajinskih pokrajin Sumi, Dnipropetrovsk in Zaporožje. Tudi predsednik Volodimir Zelenski je okrivil rusko vojsko, ki ob umiku z zasedenih ozemelj napada in ruši kritično infrastrukturo, ker želi civilnemu prebivalstvu odvzeti elektriko in toploto.

Zelenski je sicer v sobotnem večernem nagovoru pozdravil umik ruskih sil iz mesta Izjum v pokrajini Harkov in ga označil za preobrat v šestmesečni vojni. Kot je dejal, bi lahko zima prinesla še hitrejše osvajanje ozemlja, če bo Kijev dobil več močnejše oborožitve. "Verjamem, da bo zima prelomnica in lahko privede do hitre osvoboditve Ukrajine," je dejal Zelenski.

Ukrajinska vojska po uspešni protiofenzivi v kraju Balakljiva v pokrajini Harkov. Foto: EPA
Ukrajinska vojska po uspešni protiofenzivi v kraju Balakljiva v pokrajini Harkov. Foto: EPA

"Pred nami je 90 dni, ki bodo določili več kot 30 let ukrajinske neodvisnosti. Devetdeset dni, ki bodo bolj kot vsa druga leta določali obstoj EU-ja. Zima bo določila našo prihodnost," je dejal.

Ponovno zavzetje Izjuma je največji poraz za ruske sile, potem ko so se morale marca hitro umakniti s položajev v okolici Kijeva.

"V zadnjih dneh je ruska vojska pokazala najboljše – svoj hrbet. Dobra odločitev, da zbežijo," je v sobotnem večernem videonagovoru dejal Zelenski, ki je potrdil, da so ukrajinske sile spet zavzele Kupjansk, Vasilenkovo in Artemivko v harkovski regiji.

Po nekaterih navedbah naj bi se približevale tudi Lisičansku, ki so ga Rusi zavzeli julija. Ukrajinski uradniki so sporočili, da so ukrajinske sile v soboto zvečer prišle do kraja Liman ob glavni poti med Severodoneckom in Lisičanskom.

Ruske sile zapustile Harkov?

Rusko obrambno ministrstvo je ob napredovanju ukrajinskih sil objavilo posodobljen zemljevid območij, ki jih ruske sile nadzirajo v pokrajini Harkov. Razvidno je, da so se ruske sile umaknile na vzhodno stran reke Oskol, približno 15 kilometrov vzhodno od Izjuma. To bi pomenilo, da so ruske sile skoraj v celoti zapustile pokrajino Harkov, poroča New York Times.

Rusko ministrstvo je sicer v soboto sporočilo, da so "sprejeli odločitev o prerazporeditvi ruskih sil na območju Balaklije in Izjuma, da bi okrepili prizadevanja vzdolž bojišča v Donecku".

Ruske sile so med umikom za seboj pustile veliko vojaške opreme. Foto: Reuters
Ruske sile so med umikom za seboj pustile veliko vojaške opreme. Foto: Reuters

Kadirov: Mesta bomo znova zavzeli

Čečenski voditelj Ramzan Kadirov, čigar sile sodelujejo z ruskimi v invaziji v Ukrajini, je medtem zatrdil, da bodo vsa mesta, ki so jih osvojile ukrajinske sile, znova zavzeli, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

"Naši ljudje so že tam, fantje so izurjeni za te naloge, v pripravljenosti na odhod je še 10.000 borcev. V bližnji prihodnosti bomo prišli do Odese," je objavil na Telegramu. Ob tem je dodal, da je ruska vojska zagrešila napake in da bo potrebna sprememba strategije. "Razmere so peklenske," je opozoril.

Ukrajinski vojaki pozirajo ob zavzetju Ševčenkovega. Foto: Reuters
Ukrajinski vojaki pozirajo ob zavzetju Ševčenkovega. Foto: Reuters

Putin: Ukrajina zavlačuje s pogajanji

Ruski predsednik Vladimir Putin je na srečanju s poslanci in vodji parlamentarnih strank nakazal, da ukrajinska stran zavlačuje s pogajanji.

Kot je dejal, se morajo zavedati, da dlje ko zavlačujejo ta proces, težje se bo pogajati z Moskvo, je poročala ruska tiskovna agencija Tass.

Tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov je za televizijsko mrežo Rosija 1 dejal, da Rusija ne zavrača pogajanj z Ukrajino.

Na te izjave se je z zapisom na Twitterju že odzval svetovalec ukrajinskega predsednika Mihajlo Podoljak. "Naj znova spomnim 'dobro obveščene': Le Ukrajina lahko določa dnevni red pogajanj, ta pa je osvoboditev celotnega ozemlja, rusko plačilo škode in kaznovanje vojnih zločincev. Naši partnerji v celoti podpirajo ta format," je zapisal.

Putin in Macron govorila o Zaporožju

Ruski predsednik Putin je medtem govoril tudi s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom. Kremelj je sporočil, da sta govorila o varnostnih razmerah v ukrajinski jedrski elektrarni Zaporožje.

Voditelja sta v telefonskem pogovoru izrazila pripravljenost na "nepolitizirano interakcijo" o tej zadevi, s sodelovanjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). "Ruska stran je opozorila na redne ukrajinske napade na objekte elektrarne, vključno s skladiščem radioaktivnih odpadkov, kar pomeni katastrofalne posledice," je še sporočil Kremelj.

Voditelja sta govorila tudi o globalni oskrbi s hrano. Putin je Macronu povedal, da je pomembno, da Evropska unija ne ovira dobave ruske hrane in gnojil v Afriko, Latinsko Ameriko in na Bližnji vzhod.

Silovita protiofenziva Ukrajine
Ruske sile so obstreljevale ukrajinsko mesto Dneper. Foto: Reuters
Ruske sile so obstreljevale ukrajinsko mesto Dneper. Foto: Reuters

Ustavili delovanje jedrske elektrarne v Zaporožju

Ukrajinski operater jedrskih elektrarn Energoatom je pred tem sporočil, da je delovanje jedrske elektrarne v Zaporožju popolnoma ustavljeno, potem ko so šesti reaktor izključili iz električnega omrežja.

Nuklearka Zaporožje je največja jedrska elektrarna v Evropi in med desetimi največjimi na svetu. Zaradi spopadov med ukrajinskimi in ruskimi silami v njeni okolici se je povečal strah pred morebitno jedrsko nesrečo, pri čemer sta odgovornost za obstreljevanje Rusija in Ukrajina stalno prelagali druga na drugo.

Kot so pojasnili v Energoatomu, je hladna ustavitev najvarnejša rešitev, potem ko je bilo v preteklih dneh območje elektrarne večkrat tarča obstreljevanja. Trenutno potekajo priprave za ohladitev reaktorja in prehod v hladno stanje.

Šesti reaktor je v zadnjih treh dneh skrbel le še za napajanje same elektrarne, niso pa več zagotavljali električne energije za druge uporabnike. Odločitev za ustavitev so sprejeli, potem ko jim je uspelo obnoviti napajanje iz zunanjih virov.

Nuklearko so ruske sile zavzele marca, vendar jo še vedno upravlja ukrajinsko osebje. Foto: Reuters
Nuklearko so ruske sile zavzele marca, vendar jo še vedno upravlja ukrajinsko osebje. Foto: Reuters

"V primeru novih poškodb na električnih vodih, ki objekt povezujejo z energetskim sistemom – za kar obstaja veliko tveganje – bodo za oskrbo elektrarne uporabili dizelske generatorje," so še zapisali v sporočilu Energoatoma.

Kijev je v sredo prebivalce rusko zasedenih območij okoli elektrarne pozval k evakuaciji zaradi lastne varnosti, medtem ko se je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zavzel za demilitarizacijo okolice.

IAEA: Razmere vse nevarnejše

Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je v petek posvarila, da so razmere v oblegani ukrajinski jedrski elektrarni vse nevarnejše. Potem ko so bili v novih napadih uničeni električni vodi v bližnjem kraju Energodar in je temu sledil popolni izpad elektrike, je namreč jedrska elektrarna odrezana od zunanje oskrbe z elektriko.

Vodja IAEA-ja Rafael Grossi je opozoril, da je z izpadom elektrike pod vprašajem ohlajanje jeder reaktorjev in jedrskih odpadkov v Zaporožju, kar bi lahko vodilo v jedrsko nesrečo. "Položaj je nevzdržen, je vse nevarnejši," je poudaril Grossi in znova pozval k takojšnji ustavitvi vseh spopadov na območju in vzpostavitvi demilitarizirane cone.