Slovenski nogometaši v kvalifikacijah za SP neodločeno s Slovaško

Slovenski nogometaši so proti Slovakom iztržili točko, ki po razvoju dogodkov v Stožicah in ostalih tekmah v slovenski skupini kvalifikacij za SP niti ni tako slab izkupiček. V soboto pride še Malta.

Petar Stojanović (levo) je izenačil izid na tekmi v Stožicah. Foto: STA
Petar Stojanović (levo) je izenačil izid na tekmi v Stožicah. Foto: STA

LJUBLJANA > Odkrito slovensko namero, lov na tri točke, je razkrila že začetna enajsterica, ki je bila ofenzivno naravnana. V zvezni vrsti je imel vlogo prave varovalke pred obrambno četverico zgolj Leo Štulac, ostali pa so iskali rešitve v napadalnem delu. Priložnost sta od prve minute dobila tako Jan Mlakar kot tudi Benjamin Šeško. Vseeno je bilo videti, da je slovaška vrsta, ki je imela za sabo tudi evropsko prvenstvo bolj uigrana.

Benjamin Šeško (v belem) si je z igro prislužil skandiranje navijačev. (Foto: STA)

Slovenija : Slovaška 1:1 (1:1)

Stadion Stožice, gledalcev 4034 sodnik Kovacs (Romunija) 6,5. Strelca - 0:1 Božinek (32), 1:1 Stojanović (42).

Slovenija: Oblak 6, Balkovec 6, Mevlja 6, Blažič 6, Stojanović 6,5, Štulac 6 (od 70. Gorenc Stankovič 6), Zajc 6 (od 70. Gnezda Čerin 6), Mlakar 6 (od 57. Črnigoj 6), Lovrić 6 (od 82. Bijol -), Iličić 6,5, Šeško 6,5 (od 82. Šporar -). Selektor: Matjaž Kek.

Slovaška: Rodak 6,5, Pekarik 6, Šatka 6, Škriniar 6,5, Holubek 6, Lobotka 6, Kucka 6,5 (od 90. Duda -) Hamšik 6, Schranz 6 (od 76. Strelec -), Weiss 6,5 (od 63. Mak 6), Boženik 6,5 (od 76. Koscelnik -). Selektor: Štefan Tarkovič.

Rumeni karton: Iličić.

Je pa res, da so slovenski nogometaši težili k agresivnosti zlasti pri drugih žogah, kar jim je ob podpori nekaj tisočglave množice v Stožicah kar dobro uspevalo. Vseeno je bil glas Matjaža Keka ob sprva sramežljivih poskusih navijanja dobro slišen, ko se je kdo izmed njegovih izbrancev spozabil pri izpolnjevanju taktičnih navodil. Pravih priložnosti za ogrevanje obeh vratarjev praktično ni bilo. Vse do 32. minute. Slovaki so jo takoj izkoristili. Vladimir Weiss je poslal natančno podajo v kazenski prostor, kjer je bil s strelom z glavo še bolj natančen Robert Boženik.

Slovenski vratar Jan Oblak je moral enkrat po žogo v mrežo. (Foto: STA)

Na slovenski odziv je bilo treba počakati. Ivan Schranz je iz neposredne bližine stresel okvir vrat, a tudi gostitelje. Dramilo je bilo nadvse učinkovito. Pr(a)vi impulz je dal s svojim lahkotnim korakom Šeško, silovitost Jana Mlakarja pa v prvem poskusu ni obrodila sadov. Kar ni uspelo napadalcu Hajduka, je nekdanjemu branilcu zagrebškega Dinama Petru Stojanoviću. Na navdušenje tribun je tik pred odmorom izkoristil mojstrsko podajo Josipa Iličića za izenačenje in novo energijo v Stožicah.

Slovenci so v 42. minuti izenačili izid na 1:1. (Foto: STA)

Ni sicer veliko manjkalo, pa bi v uvodnih minutah drugega polčasa domači privrženci spet doživeli hladno prho. Gostitelje je sinoči še drugič poljubila sreča, saj je po kotu tudi Juraj Kucka stresel okvir vrat Slovenije, ki pa je bila prav tako dejavna in nevarna pred vrati Slovaške. Gostje so še naprej pretili po prekinitvah, kjer so ob pokrivanju prostora slovenski branilci zanemarili tekmeci. Zato pa so bili vse bolj uglašeni navijači v Stožicah, ki so klicali drugi slovenski gol. Žal jim ga ni uspelo priklicati, Dejansko so bili po kopici menjav bližje drugemu golu Slovaki.