ŽIVALI BREZ HRANE?

Cene bal sena neverjetno narasle, poglejte, kaj se dogaja na trgu

Za pojasnilo smo poklicali predsednika KGZS.
Fotografija: Foto: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Foto: Jure Eržen, Delo

Na twitterju se je pojavil zapis Slovenca, ki pravi, da se je močno podražila tudi krma za živali. Medtem ko je bila lanskoletna cena okroglih bal sena okoli 30 evrov, je letošnja 50 evrov brez prevoza. Hkrati pa pravi, da bi lahko domači kmetje ostali brez krme, saj da je zadnje tedne na cestah videvati številne tovornjake z balami, ki seno vozijo v severno Italijo, kjer da je za balo treba odšteti kar 200 evrov. So kmetje postali podjetni? Kakšno je stanje na slovenskem trgu z senom? Obrnili smo se na Romana Žvegliča, predsednika Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS).

Žveglič trdi, da na KGZS nimajo dostopa do vsake kmetije, zato ne ve, ali tudi Slovenci prodajajo v Italijo. Ve, da se je v preteklosti prodajala slama, a za letos nimajo podatka. Opaža sicer, da se po Sloveniji vozijo tovornjaki z balami sena proti Italiji, a ti niso iz Slovenije, temveč predvsem iz Hrvaške, Madžarske in Slovaške. Prav tako ni nič novega, da se slama vozi iz Prekmurja na Primorsko in od tam v Kočevje in okolico Ljubljane.

Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Slovenije. FOTO: Arhiv Delo
Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Slovenije. FOTO: Arhiv Delo
Kljub številnim travnikom Slovenija ni samopreskrbna s senom, dodatno pomanjkanje pa se pojavi ob sušah kot le bila letos. Žveglič poudarja, da zadruge in kmetje iščejo seno tudi v sosednjih državah, prav tako pa bi letos v promet lahko spravili tudi lanskoletno krmo, da ta ne bi propadla, kot se je dogajalo v preteklosti. Zaradi slabše ponudbe je cena bal sena skokovito narasla in se giblje okoli 50 evrov na balo. »Nekje manj, nekje več. Odvisno tudi, ali je nekdo odkupil seno od soseda in je bil ta kolegialen. Pomoči med kmeti je izredno veliko, hkrati pa je tudi različnih pristopov pri prodaji sena – nekateri prodajajo po višji ceni, drugi si pomagajo med seboj.«

Ali drži, da je v Italiji cena okrogle bale sena kar 200 evrov? »Mislim, da ta podatek ne drži, ker je vse to treba plačati skozi izdelek, mleko in meso, takšne cene pa ne prenese noben kmetijski oziroma živalski pridelek.« Kot pravi Žveglič, prejmejo na KGZS veliko število kmetov, ki se bojijo, da letos ne bodo mogli nahraniti živali. Težave pri krmi pa niso le s senom, saj zaradi suše ni bilo druge in tretje košnje trave, temveč tudi s pomanjkanjem koruze, ki je prazna. »Želja kmetov in nas na KGZS je, da bi država kmetom pomagala s tem, da bi koruzo sprostila iz blagovnih rezerv. Drži, da je to močna krma in da živali potrebujejo tudi seno, a tega država v svojih rezervah nima,« pojasnjuje Žveglič in kmete poziva, naj si medsebojno pomagajo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije