DL: Priljubljeni turistični vlakec - Kmalu bo polnoleten

5.10.2023 | 13:00

Turistični vlakec vozi goste po zanimivih točkah šmarješke občine, pa tudi v novomeško odpelje.

Turistični vlakec vozi goste po zanimivih točkah šmarješke občine, pa tudi v novomeško odpelje.

Marjan Hočevar: »Vesel sem, da je turistični vlakec zaživel.«

Marjan Hočevar: »Vesel sem, da je turistični vlakec zaživel.«

17. leto Marjan Hočevar vozi turistični vlakec – Traktor in trije vagoni – Dvakrat na teden vozi goste Term in tudi druge po zanimivih točkah šmarješke in novomeške občine – Vozovnica 8 evrov

Občina Šmarješke Toplice je edina na dolenjskem, belokranjskem in posavskem koncu, ki premore turistični vlakec. Ta že 17. leto vozi po šmarjeških cestah, njegov »vlakovodja« pa je vseskozi Marjan Hočevar iz Gorenje vasi pri Šmarjeti.

Ob pomoči sina Marjana ga je tudi naredil in tako uresničil idejo, ki jo je pred mnogimi leti dobil na dopustu v Umagu, ko je videl podoben panoramski turistični vlakec, ki je prevažal turiste.

Za najmanj dveurno vožnjo z vlakcem je treba odšteti 8 evrov.

»Kar ne morem verjeti, da vztrajam že toliko let. Vlakec je zaživel, sam pa tudi rad to počnem, rad sem med ljudmi in jih razveseljujem. Dokler bom zdrav, bo vlakec še vozil,« pravi Marjan Hočevar.

POMOČ SINA

Kot pove, projekta, ki se ga je lotil po upokojitvi – bil je poklicni gasilec –, brez sina ne bi zmogel. Pet mesecev sta pridno delala v domači garaži, vse težave sta reševala sproti, z marsičim so na pomoč priskočili tudi kolegi.

Vlakec je pravzaprav traktor in prav za te namene ga je Marjan kupil – zetor 72 s pogonom na vsa štiri kolesa. S sinom sta mu naredila »masko« za lokomotivo. Potem sta se lotila vagonov. Za eno prikolico sta potrebovala kar tono železja. Marjan je začel z dvema prikolicama, danes pa ima tri. Na vsaki so udobne lesene klopi. Platnena streha potnike ščiti pred soncem in dežjem, tudi ob strani ima urejene prozorne »zavese«, za deževno vreme.

Vlakec je dolg 16 metrov, skupaj z 42 potniki, kolikor jih največ lahko pelje, pa tehta kar deset ton. Največja dovoljena hitrost turističnega vlakca je 25 kilometrov na uro.

Marjan Hočevar je leta 2008 samostojno zasnoval in izdelal cestni turistični vlakec, ki še danes najmanj dvakrat na teden – ob sredah in sobotah – popelje turiste naokrog.

OB SREDAH IN SOBOTAH

Marjan Hočevar potnike redno pobira dvakrat na teden, in sicer ob sredah in sobotah pred Krkinimi Termami v Šmarjeških Toplicah, start je ob 15.30. Vsaj pet kandidatov mora biti, da se poda na pot. Običajno jih je okoli deset, zadnje čase redko več. »Lahko pride kdor koli, ne le gostje Term, cena se poravna v recepciji hotela,« pove.

»Vlakovodja« Marjan z vnukom Anžetom v vagončku

»Vlakovodja« Marjan z vnukom Anžetom v vagončku

Ob sredah vozi skozi Družinsko vas, Belo Cerkev, Drago, Kronovo do Otočca, kjer se turisti sprehodijo okrog gradu. Nato sledi vožnja nazaj. Sobotni program pa zajema Družinsko vas, Šmarjeto, ogled fontane cvička in cerkvenega zvonika, nato pa vlakec vozi še do izvira v Klevevžu (po novem bo peljal vse do mlina) in Zbur, kjer je postanek v gostilni Pri Pavletu. »Vedno se ustavimo tudi pri čebelarju Gorencu v Šmarjeških Toplicah, ki lepo predstavi čebelarjenje ter vse pogosti z medom in medico,« pove Hočevar in doda, da bi bile dobrodošle še katere nove turistične točke v občini in novi ponudniki. Upa, da bo tudi Bela Cerkev spet zaživela s Hišo žive dediščine, ki so si jo gostje včasih lahko ogledali (dokler ni v njej začasno stekel šolski pouk), in z lokalom na trgu.

Vlakec je mogoče najeti tudi individualno.

Obiskovalci so navdušeni nad vožnjo s turističnim vlakcem. Gre za udoben in atraktiven način ogleda lokalnih znamenitosti. Med vožnjo lahko prisluhnejo posnetku o lepotah šmarješke doline in okolice, Marjan pa vsem potem še sam razloži, kar jih zanima. Pravzaprav je ne le voznik, ampak tudi turistični vodnik.

CENA 8 EVROV

Gostom razdeli tudi zloženko o turističnih zanimivostih šmarješke doline, ki jo imajo natisnjeno v več jezikih – angleškem nemškem, italijanskem in ruskem.

»Včasih je bilo veliko tujih gostov iz Krkinih Term, zlasti Italijanov in Rusov, po epidemiji koronavirusa se je vse zelo spremenilo, svoje je naredila tudi vojna v Ukrajini,« pove in doda, da se je mogoče za vožnjo z vlakcem dogovoriti tudi individualno. Včasih ga najame kako podjetje ali kak slavljenec. Vozil je že tudi v občinah Dolenjske Toplice in Žužemberk.

Kakega zaslužka z vlakcem Marjan Hočevar nima, sploh zdaj, ko so vsi stroški večji. »Za 50 odstotkov se je podražila nafta, kje so še registracija – za vsak vagonček posebej, pa zavarovanja, vzdrževanje, gume in drugo. A vztrajam, da vozovnica ni dražja od 8 evrov na osebo, ker želim, da je vožnja dostopna vsem,« pove Marjan, ki mora za vožnjo vlakca imeti izpit za traktor, kasneje pa je bil nujen še izpit za avtobus.

Vlakec ima tri takšne vagone.

Vlakec ima tri takšne vagone.

HVALEŽEN ZA PODPORO

Na vožnji se mu je zgodilo že marsikaj, tudi »gumidefekt« je reševal. Vozil je že v snegu, tudi resne zdravstvene težave je že imel neki gost, a z dobro voljo se vse reši. »Zanimivo je delati z ljudmi, rad se družim, vedno pa jim skušam tudi ustreči in pomagati, svetovati, marsikdaj komu naredim kako uslugo,« pove Marjan.

Turistični vlakec je torej v 17 letih postal turistična zanimivost in zaščitni znak šmarješke občine in Marjan bo vztrajal, čeprav je imel že tudi pomisleke, da bi prenehal. »A ker imam podporo Občine Šmarješke Toplice – z občino vsako leto podpišem pogodbo o sofinanciranju turističnega vlakca –, Term Krka in Zavarovalnice Sava, nekako vztrajam. Brez njih se finančno ne bi izšlo, niti stroškov ne bi mogel poplačati,« pove naš »vlakovodja«, ki si želi še več sodelovanja lokalnih ponudnikov v turizmu.

Članek je bil objavljen v julijski tiskani številki Dolenjskega lista

Besedilo in fotografije: L. Markelj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava