Konferenčna liga, finale

West Ham po infarktni končnici do prve lovorike v tem stoletju

West Ham konferenčna liga | West Ham je prvak konferenčne lige. | Foto Reuters

West Ham je prvak konferenčne lige.

Nogometaši West Hama so v Pragi v finalu konferenčne lige z 2:1 (0:0) ugnali Fiorentino ter se razveselili svoje prve lovorike v tem stoletju in svoje druge evropske v zgodovini kluba. Junak srečanja je postal napadalec angleškega kluba Jarrod Bowen, ki je zadel v 90. minuti srečanja. Na evropskem finalu je ena izmed vlog pripadla tudi Slovenci, saj je Vlado Šajn opravljal vlogo kontrolorja sojenja. Pokal je zmagovalcu predal predsednik Uefe Aleksander Čeferin.

West Ham Fiorentina Emerson Palmieri
Sportal Neverjeten podvig nogometaša, ki se je naposlušal čestitk Čeferina

Konferenčna liga, finale:

Sreda, 7. junij:

Nogometaši angleškega West Hama so z zmago nad Fiorentino (2:1) postali zmagovalci druge izvedbe konferenčne lige. Lani se je v krstni izvedbi tretjega največjega evropskega klubskega tekmovanja naslova prvaka v Tirani veselila Roma, ki je tako dobila angleškega naslednika. West Hamu je zmaga prinesla nastop v skupinskem delu evropske lige (2023/24). Za klub je to v tem stoletju prva osvojena lovorika. Nazadnje je osvojeni pokal v zrak dvignil leta 1980. Takrat je v finalu pokala FA ugnal Arsenal (1:0). Dolgo brado pa ima tudi do danes edina evropska lovorika West Hama. Kladivarji iz angleškega velemesta so leta 1965 osvojili pokal pokalnih zmagovalcev, na starem Wembleyju so z 2:0 ugnali nemški München 1860, zdaj pa se tako po dolgem času spet veselijo evropskega uspeha.

Prvi polčas sicer precej nerazburljive nogometne predstave, v kateri je imel za West Ham edino priložnost prvi zvezdnik Declan Rice, a ni bil dovolj natančen, je namreč zaznamoval nov incident angleških navijačev. V 33. minuti so privrženci West Hama ob poskusu izvedbe kota obmetavali kapetana tekmecev Cristiana Biraghija s plastičnimi kozarci, pri čemer ga je eden tudi zadel in povzročil krvavečo ureznino na glavi.

Ureznina Cristiana Biraghija | Foto: Reuters Ureznina Cristiana Biraghija Foto: Reuters

Italijani so imeli veliko priložnost že v sodnikovem dodatku, ko je po strelu Christiana Kouameja žoga zadela vratnico, odbitek je pod vratarjem Alphonsom Areolo v mrežo spravil Luka Jović, a je bil pri tem v prepovedanem položaju.

Po precej nezanimivi in neatraktivni uri igre na Fortuna Areni se je v Pragi prvič zaiskrilo v 58. minuti, ko je kapetan Fiorentine Biraghi ob poskusu preigravanja Jarroda Bowena igral z roko. Nogometaši West Hama so takoj zahtevali najstrožjo kazen, glavni sodnik srečanja Carlos Del Cerro Grande pa se je po pogovoru z VAR odločil še za ogled posnetka dogajanja. Zatem je španski delivec pravice pokazal na belo točko. Odgovornost je prevzel Mohamed Said Benrahma, ki je z močnim strelom žogo poslal v desni zgornji kot vrat Fiorentine in angleško ekipo popeljal v vodstvo.

Mohamed Said Benrahma je z bele točke zadel za 1:0. | Foto: Reuters Mohamed Said Benrahma je z bele točke zadel za 1:0. Foto: Reuters

A veselje West Hama ni trajalo dolgo, le pet minut kasneje je na drugi strani z natančnim strelom obrambo Angležev presenetil Giacomo Bonaventura, ki je s kakšnih desetih metrov rezultat ekspresno poravnal na 1:1.

Fiorentina je hitro izenačila. | Foto: Reuters Fiorentina je hitro izenačila. Foto: Reuters

Ko je že delovalo, da se bo srečanje prevesilo v podaljšek, pa je na sceno stopil napadalec West Hama Jarrod Bowen. V zadnji minuti rednega dela je znova nesrečni Biraghi izgubil žogo na svoji polovici, Angleži pa so bliskovito izvedli protinapad. Lucas Paqueta je z odlično podajo zaposlil Bowna, ki je odločno krenil proti vratom Fiorentine, nato pa s strelom v spodnji desni kot vrat nemočnega Pietra Terracana odločil finale.

Italijan za zgodovino

Član West Hama, 28-letni Emerson Palmieri, je ob zmagoslavju angleške ekipe postal prvi nogometaš v zgodovini, ki je osvojil vseh pet tekmovanj pod okriljem Uefe - ligo prvakov 2021, ligo Europa 2019, konferenčno ligo 2023, superpokal 2021 in evropsko prvenstvo 2020.

Veselje West Hama, foto: Reuters:

Fotogalerija
1 / 13

Vroče že pred tekmo

Fiorentina je sicer pred tem nazadnje v evropskem finalu igrala pred 33, West Ham pa pred 47 leti. Današnji obračun je imel ne ravno športen uvod že pred tekmo. V Pragi so se kljub poostrenim policijskim enotam spopadli navijači obeh ekip, številni so na Češko pripotovali brez vstopnic za večerni obračun. Češka policija je tako že pred tekmo imela precej dela, neljubi prizori pa so se ponovili tudi na tekmi.

Fiorentina, za katero so v preteklosti nastopali tudi Josip Iličić, Jasmin Kurtić in Jan Mlakar, je svojo edino evropsko lovoriko osvojila leta 1961. Pred 62 leti je bila najboljša v finalu pokala pokalnih zmagovalcev, kjer je prekrižala načrte Glasgow Rangers (2:0 na Škotskem in 2:1 v Italiji).

Vlado Šajn, častni predsednik ZNSS, je od leta 2000 član sodniškega odbora Evropske nogometne zveze (Uefa). Vlogo predsednika ZNSS je opravljal med letoma 2001 in 2021. | Foto: Ana Kovač Vlado Šajn, častni predsednik ZNSS, je od leta 2000 član sodniškega odbora Evropske nogometne zveze (Uefa). Vlogo predsednika ZNSS je opravljal med letoma 2001 in 2021. Foto: Ana Kovač

Na Areni Eden, najmodernejšem nogometnem stadionu na Češkem, je imel odgovorno nalogo tudi Slovenec. Dolgoletni prvi mož slovenske sodniške stroke Vlado Šajn je opravljal vlogo kontrolorja sojenja. To je bil že njegov sedmi finalni obračun evropskih tekmovanj. Štirikrat je vlogo kontrolorja sojenja opravljal v finalu lige prvakov (2005, 2012, 2018 in 2020), dvakrat pa v finalu evropske lige (2002 in 2019). Glavni sodnik današnjega finala med West Hamom in Fiorentino je bil 47-letni Španec Carlos del Cerro Grande.