Poseben čas

Noč čarovnic in Dan spomina na mrtve: tančice med svetovi se odstirajo

Tanaaz
28. 10. 2022, 13.00
Deli članek:

Po vsem svetu je veliko kultur, ki se tradicionalno odločajo za slavljenje mrtvih oziroma za spominjanje nanje ali vzpostavljanje stika z njimi konec oktobra in na začetku novembra.

Maja Gorenc
Ličenje in model - Maja Gorenc

V zahodnem svetu praznujemo vse svete, v Mehiki dan mrtvih, starodavni Kelti so slavili samhain, Egipčani so imeli praznik doline.
Z astrološkega vidika je konec oktobra in začetek novembra čas, ko se Sonce preseli v škorpijona – znak, ki je močno povezan s smrtjo in ponovnim rojstvom.
Tudi z numerološkega vidika mesecev prehod z 10 na 11 pomeni čas povečane občutljivosti za višje ravni zavesti.
Vsekakor so aktualni dnevi torej najprimernejši v letu, da se poglobljeno posvetimo ciklusom življenja in smrti, prehodu med njima, stiku s svojimi ljubljenimi pokojnimi. Do sveta duhov so nam vrata odprta širše kot običajno …

STIK S POKOJNIMI
Mnoga starodavna praznovanja vključujejo prepričanje, da je 31. oktobra tančica med živimi in mrtvimi najtanjša. To prepričanje je zasidrano tako za keltski festival Samhain kot dan mrtvih, ki s svojimi koreninami sega do zlatih časov Aztekov.
Mnogo ritualov samhaina vključuje temo smrti in svetlobo preporoda, in mnogi od ritualov so vključeni v noč čarovnic.
Del obredov smrti med samhainom vključuje dajanje hrane pokojnim dušam in za praznike, s čimer počastijo svet duhov ter se zahvalijo za letino.
Praznovanje dneva mrtvih v Mehiki je tudi čas, ko verjamejo, da se ljubljeni pokojni vrnejo na Zemljo, da bi svojim družinam podelili blagoslove. Zato jim v domovih ustvarjajo posebne oltarje z njihovimi fotografijami iz mladih let, da se bodo pokojni med živimi družinskimi člani ob začasni vrnitvi na Zemljo čim bolje počutili in bili z blagoslovi čim bolj radodarni.

ČAŠČENJE SMRTI IN ŽIVLJENJA
Medtem ko mnogi še vedno praznujejo festivale, kot sta Samhain in Dan mrtvih, je tudi veliko ljudi, ki jih ne. Pravzaprav je zahodni svet ena izmed kultur, ki smrti ne slavi.

Celo noč čarovnic, ki je na neki način posnemanje samhaina, v vse večji meri postaja dan oziroma noč poosebljanja s pokojnimi, s čarovnicami ali kakšnimi strah vzbujajočimi bitji s pomočjo oblačil in ličenja, in ne predstavlja čaščenja onostranstva.

Smrt je v zahodnem svetu žal še vedno tabu, ideja o dajanju hrane za ljubljene ali praznovanju njihove vrnitve na Zemljo ni sprejeta, ali pa je celo deležna posmeha.
Vendar verovanje v druge svetove in večno življenje duše tudi pri nas vse bolj dobiva veljavo. Krepi se zavedanje, da je praznovanje smrti tudi praznovanje življenja in čaščenje ter izrekanje zahval dušam pokojnikov, ki so se dotaknili naših življenj. Ne nazadnje izrekanje blagoslova univerzumu, da sploh živimo.

DUHOVNE PRAKSE
Kot je znano, se ob dnevih konec oktobra in na začetku novembra tančica med materialnim in duhovnim svetom močno stanjša, zato je čas za stik s tistimi iz drugih dimenzij najprimernejši. Morda tudi sami izvajate kakšne rituale ali obrede, ki so del vaših kulturnih običajev ali družinske tradicije.
Če pa vam duhovne prakse niso blizu, vam jih predstavljamo nekaj, ki preverjeno pripomorejo k razblinjanju tančic.
-Prižgite črno svečo, ki bo pomagala spoštovati temo, ki je del življenjskega cikla.
-Očistite prostore, omare in predale predmetov, ki jih ne potrebujete več.
-Zapišite, kaj želite izpustiti iz svojega življenja, in papir zažgite.
-Skuhajte svojemu dragemu pokojnemu njegov najljubši obrok in ga skupaj z njim zaužijte – na mizi imejte ob krožniku prižgano svečo v njegov spomin in vazo s svežim cvetjem.
-Občutite hvaležnost za življenje in se zanj glasno zahvalite.
-Meditirajte in se tudi tako povežite s svojimi duhovnimi vodniki ali ljubljenimi v nebesih.
Praznovanje smrti je nekaj, kar nam pomaga, da se spomnimo ciklov življenja in smrti ter jih počastimo. Navsezadnje je vse krog življenja in vse nas premika ...

VSE O TANČICI
Ker se od prvih do zadnjih besed današnjega članka prepleta beseda tančica, ki je te dni najtanjša, se bomo posebej posvetili tudi temu priljubljenemu in skrivnostnemu pojmu.
Kaj je torej tančica? Tančica je najprej metafora ... Ker je zastrta v iluziji časa in prostora najvišja resnica o tem, kdo v resnici ste. Torej je tančica v bistvu ovira med vami na fizičnem in duhovnem področju.
Včasih jo imenujejo tudi iluzorna tančica, saj je namenjena zagotavljanju pregrade med duhom in fizičnim svetom – toda resničnost in osnovna resnica sta, da sta duh in fizis povezana med seboj, vse blokade in ovire pa so preprosto iluzija.
»Resničnost je le iluzija, čeprav zelo vztrajna,« je dejal Einstein, mi pa situacijo lahko še malce razložimo: tančice iluzije so del programiranja resničnosti. So konstrukti, ki zadržujejo vaše neskončno duhovno zavedanje, zato se lahko dojemate kot omejeno fizično bitje.
Ko se tančice raztopijo, tanjšajo ali odpadejo, se resnica razkrije in doživite lahko izkušnje onstran fizičnega ...
To se lahko dogaja na različnih področjih: od zaznavanja vaših pokojnih in drugih nefizičnih bitij, doživljanja svojega večdimenzionalnega jaza do preprostega širjenja zavesti in uglasitve v višje zavedanje ali prejemanje jasnega vodstva in navdiha Duha.

ČAS TANJŠANJA
Tančica je zlasti zanimiva te dni, a že nekaj časa živimo v obdobju, v katerem se tančice naravno tanjšajo zaradi nenehnega procesa vnebovzetij in neverjetnih dotokov plazemske svetlobe. Ta energija sproža v vse več ljudeh, da se prebudijo v višjo zavest in neposredno duhovno izkušnjo. Ko se vse več ljudi zbudi po vsem planetu in se začne opolnomočenje, da zaznavajo in segajo onkraj tančice ... Hitrost, s katero se tančica redči, se še pospešuje.

POGLED ONSTRAN TANČICE
Tančica torej postaja vse tanjša. Ko zavestno usmerite pozornost proti kraljestvom Duha, boste verjetno imeli izkušnje, ko boste spregledali tudi onstran tančice. Ti utrinki, duhovne izkušnje – ne glede na to, ali se zgodijo spontano ali iz zavestnega dela za odpiranje psihičnih sposobnosti – uglasijo vašo energijo z Duhom in zasidrajo Duha v fizično, dodatno odlepijo tančico iluzije in osvobodijo vaše zavedanje.
Proces postopnega odstranjevanja tančic iluzije dvigne vašo frekvenco, razširi zavest in vam omogoči vstop v stanje povečanega zavedanja. Ker se vse več posameznikov prebuja in doživlja izkušnje onstran tančice, to postopoma in vendar dosledno tanjša tančico na kolektivni ravni.

POSEBNI ČASI IN PROSTORI
Kot smo že omenili v zvezi z nočjo čarovnic in dnevom mrtvih, so za tanjšanje tančic nekatera obdobja boljša od drugih, enako je tudi s posebnimi kraji.
Pa si poglejmo, kje je tančica med fizičnim in duhovnim svetom naravno tanjša.
Eden od skritih ključev za iskanje dostopov onstran tančice je povezan z liminalnim. Liminal izvira iz latinske besede »līmen«, kar pomeni »prag« ...
Liminalni prostori ali kraji, kjer je tančica tanka, so prostori, kjer ste nekaj pustili za sabo, vendar še niste povsem nekje drugje.
Na primer: prostor med mestom, kjer se ocean konča in se začne kopno, je mejni prostor »prečkanja«, kjer niste čisto v oceanu in niste čisto na kopnem. Ste v vmesnem prostoru, tako v oceanu kot na kopnem ... Ne v enem ne v drugem.
Ker ste vmes, v mejnem prostoru, postane lažje tudi pokukati skozi tančico.
Torej so vmesne točke, tako na Zemlji kot v času, mesta, kjer je tančica naravno tanka, kar ponuja spodbudo za pogled onstran tančice v kraljestva Duha.
Dodatni mejni časi ali kraji, kjer je tančica tanka, vključujejo:
meje med zemljo in vodo; meje, kjer se puščava sreča z gozdom; meje, kjer zemlja sreča skalo ... Ali kjer se vrhovi gora spremenijo v nebo, kjer so meteorni kraterji (kjer se vesolje sreča z Zemljo) in kjer so vulkani ali vroči vrelci (kjer se jedro Zemlje sreča s površjem).
Tančica se odstira ob sončnem vzhodu in zahodu (med dnevom in nočjo) in ob čarovniških urah (med polnočjo in zoro).
Naštejmo še nekaj situacij, ko je tančica naravno tanka: hipnogogično stanje (stanje med sanjami in budnostjo), pod slapovi (prostor med vodo in zrakom), pod naravnimi loki ali tuneli (kjer se Zemlja sreča z zrakom) ter na meglenih mestih (kjer se voda sreča z zrakom).
In spet smo pri samhainu (čas med poletjem in zimo) ter beltanu (čas med zimo in poletjem) …
Različna tanka mesta vam torej omogočajo dostop do različnih vidikov Duha in različnih duhovnih razsežnosti. Na primer ko se sprehajate ob reki, po obrežju, ki se stika z vodo – ni nujno, da bo to zagotovilo jasen dostop onstran tančice in bi se lahko pogovarjali na primer z duhom svojega dedka … Verjetno pa bo to kraj, kjer bo lažje komunicirati z duhovnimi bitji. Če boste to počeli te dni, so možnosti za vzpostavitev stika toliko večje.