Bojijo se podrejanja okolja energetiki

Nevladniki kritični do Golobovega namigovanja o združevanju ministrstev za okolje in infrastrukturo

L.J./STA
5. 5. 2022, 12.16
Posodobljeno: 5. 5. 2022, 13.28
Deli članek:

Okoljske nevladne organizacije v procesu oblikovanja nove vlade niso naklonjeni idejam o združevanju ministrstev za okolje in prostor ter infrastrukturo.

Arhiv
Nevladniki trdijo, da združevanje ministrstev za okolje in infrastrukturo ni pametna poteza.

V sklopu aktualnih koalicijskih pogajanj med relativno zmagovalko volitev stranko Gibanje Svoboda ter strankama SD in Levica so stranke izrazile tudi zamisli o združevanju ministrstev za okolje in infrastrukturo. Kasneje je bilo slišati tudi ideje o tem, da bi naj združili infrastrukturo in prostor na eni ter okolje in podnebne spremembe na drugi strani. Spet v tretji različici bi prihodnja vlada ceste in železnice ločila od energetike, kjer je posebej domač najverjetnejši mandatar Robert Golob.

Do predlogov so v okoljevarstvenih nevladnih organizacijah zadržani. Bojijo se namreč, da bi bile prostorske in naravovarstvene politike potisnjene ob stran, njihovo izvajanje pa podrejeno interesom razvoja infrastrukture, so danes zapisali v skupnem sporočilu za javnost.

"Gre za politično prakso, ki se izvaja že vrsto let, zaradi njene škodljivosti pa jo je treba prekiniti," so podčrtali. Prihodnjo vlado so zato pozvali, naj okoljsko ministrstvo ostane samostojno.

"Okolje, narava in prostor potrebujejo svoj samostojen glas tudi znotraj vlade. Podrejanje teh področij infrastrukturi bi bila napačna rešitev, ki je ne podpiramo," je navedla Barbara Kvac iz Focusa.

Aljoša Petek iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij je izrazil bojazen, da lahko zaradi neprimerljivo močnejših interesov na strani infrastrukture in energetike z združevanjem ministrstev okolje in narava izgubita svoj glas.

Andrej Gnezda iz Umanotere medtem opozarja, da narave v Sloveniji ne smemo uničiti za nekaj kilometrov asfalta ali megavatnih ur energije. "Degradacijo krajine in uničevanje narave mora bodoča vlada zaustaviti, ne pa pospešiti," je navedel.

Ker je trenutni minister za okolje in prostor Andrej Vizjak, prej zaposlen v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi, v času ministrovanja po prepričanju društva naredil izjemno veliko škode na področju narave in okolja, se bojijo, da bo najverjetnejši mandatar Robert Golob, ki prihaja iz družbe Gen-i iz iste energetske skupine, prav tako podredil okolje infrastrukturi oziroma energetiki.