Rusija z dvojčkom Dzjube premagala Slovence

Slovenska nogometna reprezentanca je v drugem krogu kvalifikacij za SP 2022 izgubila proti Rusiji z 1:2. Selektor Kek ob porazu videl veliko dobrega.
Fotografija: Ruski kapetan Artjom Dzjuba je dosegel oba gola za tesno zmago. FOTO: Evgenia Novozhenina/Reuters

Slovenski nogometaši so na drugi tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 v Sočiju izgubili proti Rusiji z 1:2.

Na olimpijskem štadionu Fišt je dvoboj spremljalo 13.008 gledalcev, ki so vse tri zadetke videli v prvem polčasu. Za gostitelje je dvakrat zadel kapetan Artem Dzjuba, za Slovence pa Josip Iličić.

Slovenci so imeli žogo več v svojih nogah (54%) in so sprožili več strelov (11:9), vendar pa se niso mogli izogniti prvemu porazu v kvalifikacijah.

Rusija se je z zmago in popolnim izkupičkom šestih točk utrdila na vrhu skupine, Slovenija ostaja na drugem s tremi točkami, toliko jih ima tudi tretjeuvrščena Hrvaška.

Varovanci Matjaža Keka bodo kvalifikacije nadaljevali s torkovo tekmo na Cipru.

Zadetki s tekme v Sočiju

Mevlja prek vrat, Oblak ustavil Džikijo

Slovenski selektor Matjaž Kek je v primerjavi s prvo kvalifikacijsko tekmo naredil eno spremembo v začetni postavi, namesto Damjana Boharja je priložnost dobil Miha Zajc

Uvodne minute tekme so postregle s po eno pravo priložnostjo na vsaki strani. Junak zmage nad Hrvaško Sandi Lovrić je v peti minuti priboril udarec iz kota. Izvedel ga je Josip Iličić in podal na oddaljeno vratnico, kjer je Miha Mevlja, član ruskega Sočija, z glavo udaril prek vrat.

Slovenski vratar Jan Oblak je v deveti minuti ustavil prvo nevarno priložnost domačinov. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP
Na drugi strani so Rusi zapretili v šesti minuti prek kapetana Artjoma Dzjube, ki z glavo ni meril dovolj natančno, v deveti minuti pa je ob udarcu Georgija Džikije z leve strani dobro posredoval Jan Oblak.

V trinajsti minuti je kot prvi Slovenec rumeni karton prejel Miha Mevlja, to pa je bil že njegov drugi v kvalifikacijah, zato bo moral izpustiti torkovo tekmo na Cipru.

Fernandes prek gola, Dzjuba v polno

Pred vrati Slovenije je bilo znova nevarno v 20. minuti. Ob podaji iz kota je Dzjuba žogo preusmeril do Maria Fernandesa, ta pa je z nekaj metrov z glavo sprožil čez gol.
Artjom Dzjuba je bil nerešljiva uganka za slovensko obrambo. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP

Šest minut kasneje pa so Rusi povedli. Po zapravljeni priložnosti Andraža Šporarja so krenili v protinapad, Daler Kuzjajev je žogo podal kapetanu Dzjubi, ta pa je natančno zadel v desni spodnji kot gostujočega gola.

Slovenci so že v 28. minuti izpeljali nevarno akcijo. Josip Iličić je s peto mojstrsko v ogenj poslal Petra Stojanovića, njegov strel pa je domača obramba preusmerila mimo desne vratnice. Glavni sodnik Marco di Bello je dotik spregledal in žogo dosodil Rusom.

Dzjuba podvojil vodstvo Rusije, Iličić znižal zaostanek

Tudi zaključek polčasa je bil zelo razburljiv. Najprej so Rusi v 35. minuti zadeli še drugič. Ob udarcu Aleksandra Golovina z razdalje je posredoval Miha Blažič in žogo preusmeril v prečko, odbito žogo pa je sprejel Artjom Dzjuba in z udarcem v desni spodnji kot še drugič premagal Oblaka.

A Slovenija je hitro znižala izid. Že v naslednji minuti je Josip Iličić sprejel visoko podajo Mihe Zajca in z razdalje neubranljivo meril v levi kot domačega gola.

Izid polčasa je bil 2:1 v korist Rusije. V tem času sta obe reprezentanci sprožili po šest strelov, Slovenci pa so imeli žogo več v svojih nogah (51%).

Gostitelji na igrišče poslali Iličićevega soigralca

Drugi polčas se je začel z nespremenjenima enajstericama, so pa Rusi že po štirih minutah nadaljevanja vendarle spremenili postavo in na igrišče poslali Alekseja Mirančuka, ki ga je ob vstopu pozdravil tudi njegov klubski soigralec pri Atalanti Josip Iličić.

V prvih 15 minutah so imeli najlepšo priložnost domačini, pri katerih je Jurij Žirkov v 51. minuti zgrešil z razdalje. V tem času so imeli Slovenci en udarec iz kota, iz katerega je Iličič neuspešno poskusil presenetiti domačega vratarja.

Štiri osvežitve Keka

Po uri igre se je Matjaž Kek odločil za dvojno menjavo, namesto Stojanovića in Bijola sta vstopila Nejc Skubic in Amedej Vetrih.

Josip Iličić je tudi v drugem polčasu veliko preigraval, vendar pa Slovenci niso prišli vsaj do točke. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP

V 67. minuti sta lepo kombinirala Iličić in Kurtić, akcijo je zaključil prvi, a je bil na pravem mestu vratar Anton Šunin. Le tri minute kasneje je domači rezervist Vjačeslav Karavajev z leve strani udaril v bližnji kot, Jan Oblak pa je žogo odbil z igrišča.

Po 75 minutah sta pri Sloveniji vstopila še Haris Vučkić in Damjan Bohar. Slednji je že štiri minute zatem močno sprožil proti golu, a je njegov poskus blokiral Andrej Semenov.

V slovenski reprezentanci je veliko preigraval Josip Iličić, vendar pa je vse njegove poskuse ustavila ruska obramba. Osem minut pred koncem rednega dela je slovenski zvezdnik padel v kazenskem prostoru, a je Di Bello le odmahnil z roko.

Tekma se je končala z zmago ruske reprezentance z 2:1.

Razočaranje, a ni čas za objokovanje

»Škoda, da velik voljni moment na koncu ni prinesel rezultata. Objektivno in samokritično, v določenih trenutkih smo se slabše odzvali. Niz neporaženosti je končan, zdaj lahko začnemo na novo. Je bilo veliko pozitivnega, v sami kakovosti igre smo naredili veliko dobrih zadev, a ne pomaga ničesar, storili smo namreč tudi določene napake. Razočaranje je, ni pa časa za objokovanje. Velika želja je bila za izenačenje, a ni se izšlo in gremo dalje. Čaka nas naslednja tekma, in sicer z določenimi problemi, Miha Mevlja ima kartone, Andraž Šporar pa se mora zaradi zahtev kluba vrniti na Portugalsko,« je po tekmi povedal slovenski selektor Matjaž Kek.

Stanislav Čerčesov, njegov kolega na ruski klopi, je menil: »Če je bila to naša najboljša tekma zadnjega časa? Večkrat bi lahko rekli tako v zadnjih tekmah. V takšnih obračunih se moramo učiti tudi od tekmecev. Igralce sem dal igrati na položaje, na katerih blestijo v klubih, to je bilo ključno. Josip Iličić? Vsi Slovenci igrajo na visoki ravni v močnih ligah. Sami nismo igrali individualno, pač pa kolektivno, tako sem tudi naročil fantom. Tudi Slovenci so igrali tako, Iličić pa je zabil gol zavoljo odlične kakovosti.«

Tekmo je spremljalo 13.008 gledalcev. FOTO: Dimitar Dilkoff/AFP