Podpisniki pogodbe od leve proti desni: dr. Željko Oset, v. d. direktorja Muzeja slovenske osamosvojitve, dr. Bojan Cvelfar, direktor Arhiva Republike Slovenije, Igor Hvastja, direktor podjetja Makro 5 gradnje, in dr. Vasko Simoniti, minister za kulturo. Foto: Ministrstvo za kulturo
Podpisniki pogodbe od leve proti desni: dr. Željko Oset, v. d. direktorja Muzeja slovenske osamosvojitve, dr. Bojan Cvelfar, direktor Arhiva Republike Slovenije, Igor Hvastja, direktor podjetja Makro 5 gradnje, in dr. Vasko Simoniti, minister za kulturo. Foto: Ministrstvo za kulturo

Pogodbo, vredno skoraj 14 milijonov evrov, so podpisali direktor Arhiva RS Bojan Cvelfar, v. d. direktorja Muzeja slovenske osamosvojitve Željko Oset in Igor Hvastja, direktor podjetja Makro 5 gradnje, ki je bilo izbrano na javnem natečaju kot izvajalec gradbenih in rekonstrukcijskih del. Podpisu je prisostvoval tudi minister Vasko Simoniti.

Kot so zapisali na ministrstvu, je podpis pogodbe korak v smeri ureditve prostorske problematike arhiva, muzej pa bo v njem lahko začel izvajati javno službo. Gradbena dela se bodo začela v kratkem in se bodo predvidoma končala septembra 2023.

Sorodna novica V. d. direktorja Muzeja slovenske osamosvojitve bo Željko Oset

Arhiv RS, ki zdaj deluje v Grubarjevi palači in na dodatnih lokacijah, bo z umestitvijo v objekt po večletnih prizadevanjih ureditve neustreznih in dislociranih prostorov za arhivsko dejavnost dobil eno mesto za svoje poslovanje, depoje in prostore za obiskovalce.

Muzej slovenske osamosvojitve, ki ga je ministrstvo ustanovilo lani, pa bo v obnovljenem objektu s svojimi prostori lahko začel izvajati javno muzejsko službo, so še pojasnili na ministrstvu.

Sredstva v celoti krije ministrstvo za kulturo
Projekt rekonstrukcije in dozidave objekta za potrebe omenjenih ustanov je vlada novembra lani uvrstila v načrt razvojnih programov. Takrat je napovedala, da se bo v celoti financiral iz proračuna ministrstva za kulturo.

Muzej slovenske osamosvojitve je vlada predvidela v predlogu državnega proračuna za leto 2022, sklep o ustanovitvi pa je sprejela marca 2021. Namera je sicer naletela na kritike z utemeljitvami, da se s tematikami slovenske osamosvojitve že ukvarjajo obstoječe muzejske institucije in da bodo delavci v kulturi s tem izgubili še dodatna sredstva.

Sorodna novica Protest proti muzeju osamosvojitve, ki bo "še bolj osiromašil proračun za kulturo"

Očitki, da gre za ideološki projekt
Projekt je problematiziralo več institucij in skoraj 200 posameznikov v javnem pismu po spletu, v katerem so ustanavljanje muzeja opredelili kot ideološki projekt v korist trenutne vladajoče garniture, in "ne dejanje, ki bi bilo v korist izboljšanja položaja kulture v Sloveniji, kar bi od ministra kot skrbnika kulturnega resorja pričakovali".

Člani in članice oddelka za zgodovino na ljubljanski Filozofski fakulteti so Simonitija pozvali k odprtju razprave, manjša skupina aktivistov je pred ministrstvom izvedla protestno umetniško akcijo, kritiko nad odločitvijo vlade pa so izrazile tudi članice Koordinacije domoljubnih in veteranskih organizacij Slovenije. Med drugim so se spraševale, ali je ta muzej sploh potreben in za koga se pripravlja.