28. 4. 2022, 18:39 | Vir: STA

Borut Pahor na obisku pri nemškem predsedniku. O čem sta se pogovarjala?

Profimedia

Državna voditelja sta srečanje izkoristila za poglobljen pogovor o aktualnih temah evropske in svetovne politike.

Predsednik republike Borut Pahor se je v Berlinu na delovnem srečanju sestal z nemškim predsednikom Frank-Walterjem Steinmeierjem

Predsednika sta srečanje izkoristila za poglobljen pogovor o aktualnih temah evropske in svetovne politike.

Govorila sta o ruski agresiji na Ukrajino in izrazila veliko zaskrbljenost zaradi te izrazite kršitve mednarodnega reda. Soglašala sta, da je nujno, da se ruski napadi čim prej končajo in da mora diplomacija ponovno dobiti prostor ter uveljaviti mirno rešitev, so sporočili iz urada predsednika republike.

Kot je v izjavi za Televizijo Slovenija ob robu obiska dejal Pahor, sta se s Steinmeierjem pogovarjala o tem, kako in na kakšen način pomagati Ukrajini, da se ubrani, da se ta agresija konča. "Ugotovila sva, da v teh razmerah, kolikor jih danes poznamo, ni mogoče reči nič drugega kot to, da bomo storili vse, da politično, vojaško, moralno v vseh ozirih pomagamo Ukrajini, da se brani pred to agresijo," je dejal slovenski predsednik.

O čem vse sta govorila? 

Z nemškim predsednikom sta izmenjala stališča tudi o posledicah vojne v Ukrajini za Evropo. Pri tem sta se strinjala, da to mora biti dodaten navdih za to, da Evropa naredi korak naprej v njenem poglobljenem sodelovanju, da je bolj varna, bolj mirna, bolj uspešna - gospodarsko, socialno in tudi obrambno

Bobo

Sicer pa sta govorila tudi o širitvi EU, ki je postala tudi spričo vojne v Ukrajini geopolitično vprašanje, pri čemer sta dala poudarek zlasti širitvi na Zahodni Balkan. "To stališče, ki ga je Slovenija dolgo časa zagovarjala, da je to geopolitično vprašanje, je sedaj postalo sestavni del razmišljanj," je poudaril Pahor.

Sam je pri tem, kot je pojasnil, dal nekaj pobud in pogledov v zvezi s tem, "kako ravnati v situaciji, ko se zdi, da se je urejanje razmer na Zahodnem Balkanu nekako zamrznilo, da ni videti napredka, ne med državami v regiji, ne regije z EU". "Videli bomo, kako je nemška stran to razumela," je omenil pri tem.

Profimedia

Slovenski predsednik je sogovornika seznanil tudi z načrti za naslednje srečanje voditeljev pobude Brdo-Brioni, ki ga bo s sovoditeljem pobude, hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem tokrat priredil v Sloveniji. Steinmeier se je srečanja te pobude udeležil leta 2017.

Steinmeier pa je dejal, da se s slovenskim kolegom ne samo redno srečujeta, ampak si tudi izmenjujeta poglede v času, ki pri obeh vzbuja veliko skrbi.

Izpostavil je "brutalno" rusko agresijo nad Ukrajino, pri čemer je omenil podobe ubitih in ranjenih, uničenja in trpljenja ter izkušnje s številnimi begunci iz Ukrajine.

"Soočeni so s trpljenjem, vendar pa ohranjamo enotnost v EU in Natu. Smo solidarni z Ukrajino in podpiramo Ukrajino finančno in tudi vojaško," je dejal Steinmeier v video izjavi, objavljeni na uradnem profilu predsednika republike na Twitterju.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord