Španci mislijo resno: sedmica v mreži Kostarike, Japonci šokirali Nemce

Četrti tekmovalni dan na svetovnem prvenstvu v nogometu sta sklenili reprezentanci Kanade in Belgije, ki je predstavnike Severne Amerike ugnala z 1:0.
Fotografija: Marco Asensio je po podaji branilca Jordija Albe matiral nekdanjega klubskega soigralca Keylorja Navasa. FOTO: Javier Soriano/AFP

Poraz Argentine, poleg Brazilije in branilke naslova Francije morda celo glavnega favorita za končno zmago na letošnjem svetovnem prvenstvu v Katarju, je za nogometne velesile dobrodošlo opozorilo. Če je lahko Lionela Messija in druščino v Lusailu, kjer se bo tokratni mundial v drugi polovici decembra tudi končal, premagala Savdska Arabija, zakaj ne bi bili tudi v sredo priča novemu velikemu presenečenju? Dve, eno manjše in eno zares veliko, sta se tudi zares zgodili.

Ob 11. uri so se v boj v skupini F najprej podali aktualni svetovni podprvaki Hrvati, ki jih je Maroko zadržal pri začetnem izidu 0:0. V tej skupini bo ob 20. uri v Al Rayanu še obračun Belgije in Kanade. Prvi polčas med Hrvaško in Marokom je minil v bolj ali manj enakovredni igri brez pravih priložnosti, le ob koncu je najlepšo zapravil Nikola Vlašić s strelom iz bližine. V drugem polčasu posebnega dviga količine razburljivih dogodkov tudi ni bilo, tako da se je tekma kar nekako pravično končala brez golov.

Hrvaški kapetan Luka Modrić med tekmo z Marokom, ki se je končala brez zadetkov. FOTO: Manan Vatsyayana/AFP

Dvoboj Hrvatov in Maročanov bi lahko bil še precej bolj »balkanski«, če ne bi maroška zveza avgusta prekinila pogodbe s selektorjem Vahidom Halilhodžićem. Ikona jugoslovanskega nogometa, ki ima v življenjepisu tudi uspešno obdobje na klopi zagrebškega Dinama, je tudi po zaslugi spora s prvim zvezdnikom Hakimom Ziyechom ostal brez službe, Ziyech pa je ob vrnitvi v izbrano vrsto začel dvoboj proti varovancem Zlatka Dalića, a ni uspel ukaniti vratarja Dominika Livakovića, ki pa z maroškim kolegom Yassinom Bounoujem roko na srce tudi ni imel veliko dela na štadionu, ki leži »sredi puščave« v Al Khoru. Za igralca tekme je bil uradno izbran zimzeleni kapetan hrvaške reprezentance Luka Modrić.

Takuma Asano proslavlja po drugem zadetku v nemški mreži. FOTO: Annegret Hilse/Reuters

Japonci ugnali Nemce

Tudi druga tekma sredinega programa se ni razpletla po načrtih favoritov, Nemčija je namreč po preobratu klonila proti Japonski (1:2), prvakom iz leta 2014 pa že na drugem zaporednem mundialu tako grozi hitro slovo. Ilkay Gündogan je Nemce sicer v 33. minuti povedel v vodstvo z najstrožje kazni, sodniki pa zaradi prepovedanega položaja v zaključku polčasa niso priznali gola Kaiju Havertzu. Japonci so v drugem polčasu, potem ko so bili v prvih 45 minutah praktično nenevarni, zaigrali veliko bolje in uprizorili popoln preobrat z goloma Ricuja Doana (75. minuta) in Takume Asana (83.). Dvoboj v Dohi je sicer zaznamoval tudi protest nemških nogometašev pred začetkom tekme.

Španci z najvišjo zmago mundiala oddali kandidaturo za najvišja mesta

Ob 17. uri so prvo tekmo mundiala začeli Španci, polfinalisti lanskega evropskega prvenstva, ki jih je čakal stari znanec Keylor Navas, vratar Kostarike. Želje Nemcev po novem presenečenju se niso uresničile, še več: Španija je dosegla svojo najvišjo zmago na svetovnih prvenstvih (7:0), po izvrstni potezi Danija Olma v 11. minuti, nekdanji član zagrebškega Dinama se je mojstrsko obrnil v kazenskem prostoru in matiral Navasa, sta v prvem polčasu v razmaku 10 minut zadela še Marco Asensio in Ferran Torres, ki je izkoristil enajstmetrovko po prekršku nad Jordijem Albo.

Torres je v polno meril tudi v 54. minuti, nato pa je za petardo v 74. poskrbel Gavi, uradno najboljši nogometaš minule sezone, ki mu je podal rezervist Alvaro Morata. Gavi je s šele 18 leti na večni lestvici najmlajših strelcev svetovnih prvenstev zaostal le za Brazilcem Pelejem in Mehičanom Manuelom Rosasom. Morata je sicer presenetljivo vstopil šele v 57. minuti namesto Ferrana Torresa, poteza selektorja Luisa Enriqueja z »lažno devetico« v podobi Asensia pa se je izkazala za zadetek v polno.

Ferran Torres, ki sicer prijateljuje s hčerko selektorja Luisa Enriqueja, je kar dvakrat matiral kostariškega vratarja Keylorja Navasa. FOTO: Glyn Kirk/AFP

Za Navasa, ki ga je v 90. minuti ukanil še rezervist Carlos Soler, se tekma proti državi, v kateri je pustil največji pečat kot član Levanteja in predvsem madridskega Reala, še zdaleč ni razpletla po željah – slabo je posredoval ob zadetku Asensia v 21. minuti in do konca dvoboja skupno prejel sedem golov, kolikor mu jih je v celotni karieri zabila le še Barcelona (7:0), ko je bil še član Levanteja.

Courtois junak zmage Belgije nad Kanado

Usodi Argentine so v vlogi izrazitega favorita na uvodni tekmi mundiala komaj ubežati»večni favoriti« iz Belgije, ki so na SP v Rusiji sicer končali zgodovinsko visoko in se razveselili bronastega odličja, tokratno veliko tekmovanje pa so odprli proti izbrani vrsti Kanade in jo ugnali z 1:0. Kanadčani so odigrali prvo tekmo nogometnega mundiala po letu 1986, ko so javorovi listi prvič in zadnjič nastopili v družbi svetovne nogometne elite.

Thibaut Courtois je »prebral« Alphonsa Daviesa, branilec münchenskega Bayerna nato v mrežo ni uspel pospraviti niti odbitka. FOTO: Jack Guez/AFP

Severni Američani so Belgijo v prvem polčasu močno zasenčili in imeli na voljo tudi enajstmetrovko, ki pa jo je Alphonsu Daviesu v 11. minuti ubranil Thibaut Courtois. Vratar madridskega Reala, nesporni junak letošnjega finala lige prvakov, je še nekajkrat ustavil gostitelje prihajajočega mundiala, ki si ga bo Kanada razdelila z Združenimi državami Amerike in Mehiko, Belgijci pa so obrambe svojega zvezdnika izkoristili v 44. minuti, ko je po dolgi žogi Tobyja Alderweirelda lepo s polvolejem zadel Michy Batshuayi. Ta se ob odsotnosti Romeluja Lukakuja sicer ni preveč izkazal in zapravil še nekaj mojstrskih podaj razigranega Kevina De Bruyna, ki bi lahko prinesle rdečim vragom še višjo zmago, medtem ko so Kanadčani v drugem polčasu precej popustili, a vseeno pokazali dovolj, da bodo morali z njimi v drugem kolu zelo resno računati tudi svetovni podprvaki Hrvati.