Gotabadža Radžapaksa je pobegnil iz države, še preden je podal svoj uradni odstop. Foto: EPA
Gotabadža Radžapaksa je pobegnil iz države, še preden je podal svoj uradni odstop. Foto: EPA

Premier Ranila Wickremesingheja, ki je bil imenovan za vršilca dolžnosti pobeglega predsednika Gotabaju Radžapaksu, je v državi razglasil izredne razmere. V Zahodni provinci pa je uvedel policijsko uro, kar pa ni ustavilo srboritih protestnikov, ki so vdrli v njegov urad in tudi v prostore nacionalne televizije.

Sorodna novica Šrilanškemu predsedniku ni uspel pobeg v tujino

Policija je s solzivcem poskušala razgnati množico, a so demonstranti ostali nepopustljivi. V spopadih je bilo ranjenih najmanj 30 ljudi, za zdaj ni več informacij.

Pozneje naj bi Wickremesinghe tako izredne razmere kot policijsko uro ukinil, v odzivu na proteste pa je v televizijskem nagovoru vojski in policiji naročil, naj storita vse potrebno za vzpostavitev reda v državi. "Demonstranti mi želijo preprečiti, da bi opravljal svoje dolžnosti kot vršilec dolžnosti predsednika," je dejal in dodal, da ne smejo dovoliti, da bi fašisti prevzeli oblast.

Državo pesti ena najhujših gospodarskih kriz, kjer je junijska inflacija presegla 54,6 odstotka, cene hrane pa so se od februarja 2020 zvišale za 102,7 odstotka.

Pobeg predsednika

Šrilanški predsednik Gotabaja Radžapaksa je sicer še pred uradnim odstopom poskušal pobegniti iz države, a je zaradi spora z letališkim osebjem zamudil štiri polete za Dubaj. Kot poroča BBC, naj bi 73-letniku s soprogo in dvema varnostnikoma zdaj le uspelo pobegniti z vojaškim helikopterjem, in sicer na Maldive. Od tam naj bi sicer potoval v tretjo državo.

Državo pa je zapustil tudi njegov brat, minister za finance Basil Radžapaksa, ki naj bi se odpravil v ZDA.

V prestolnico Maldivov Male naj bi prispeli ob tretji uri po lokalnem času, dodaja britanski medij. Informacijo je potrdilo tudi poveljništvo vojaških sil.

S tem se je v Šrilanki končala dinastija Radžapaksa, ki je državi vladala več desetletij.

Radžapaksa je danes obvestil predsednika šrilanškega parlamenta Mahindo Yapo Abeywardena o svoji nameri, da bo odstopil, vendar njegovega odstopnega pisma še niso prejeli. Njegov odstop bo odprl pot predsedniku vlade Ranilu Wickremesingheju, ki bo opravljal vlogo vršilca dolžnosti predsednika do 20. julija, ko bo 225 poslancev parlamenta izvolilo novega voditelja države.

Foto: Vdor protestnikov v predsedniško palačo:

Protestniki slavili, nekateri pa so tudi razočarani

Ob novici se je več tisoč ljudi odpravilo na ulice prestolnice Colombo, nekateri so imeli tudi javne govore, v kateri so izrazili svoje razočaranje nad vlado in vodstvom vlade, ki jih je razočaralo. Nekateri so bili celo jezni, da je Radžapaksa izkazal pomanjkanje odgovornosti, spet drugi so vzklikali "zmaga boju".

"To nam ni všeč. Naj ostane. Naj nam vrnejo naš denar! Vse člane Radžapakse želimo videti v odprtem zaporu, kjer naj delajo kmetijska dela," je dejal eden izmed protestnikov.

Najhujša gospodarska kriza v državi

Protestniki so za najhujšo gospodarsko krizo v državi okrivili vodstvo.

Primanjkuje jim goriva, energije, zdravil in tudi hrane. Pomanjkanje sta povzročila tako epidemija covida-19, ki je popolnoma ustavila turizem, eno ključnih panog v državi, kot tudi pomanjkanje tujih valut. A vendar nekateri strokovnjaki poudarjajo, da razlogov za nastali položaj ne gre iskati le tu, ampak v slabem vodenju države.

Predsednik se je sicer skrival vse od 13. julija, ko so razjarjeni protestniki vdrli v predsedniško palačo oziroma njegovo rezidenco. Obsežne protivladne proteste v Šrilanki, v katerih je bilo poškodovanih več kot sto ljudi, je sprožila najhujša gospodarska kriza v otoški državi po osamosvojitvi od britanskega imperija leta 1948.

Šrilanški predsednik le pobegnil