Znanost in tehnologija

Samomori in stopnja onesnaženosti zraka. Obstaja povezava?

Washington, 18. 12. 2022 18.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nova študija razkriva, da je lahko onesnaženost zraka povezana s samomorilnostjo. Prva tovrstna obsežna študija, objavljena v National Bureau of Economic Research, je preučevala smrtne primere v ZDA med letoma 2003 in 2010. Ugotovila je, da je bilo povečanje dnevne količine PM2,5–drobnih delcev, ki lahko prek pljuč vstopijo v krvni obtok–za en mikrogram na kubični meter povezano s skoraj 0,5-odstotnim povečanjem dnevnega števila samomorov. Mesečno povečanje PM2,5 na isti ravni je bilo povezano s 50-odstotnim povečanjem števila hospitalizacij zaradi samomora.

Samomori in stopnja onesnaženosti zraka
Samomori in stopnja onesnaženosti zraka FOTO: AP

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je onesnaženost zraka vsako leto povezana s sedmimi milijoni prezgodnjih smrti. Dokazano je, da povečuje tveganje za okužbe dihal, bolezni srca in pljučnega raka ter lahko celo spremeni razvoj ploda.

Vse več je tudi dokazov, da onesnaženost zraka vpliva tudi na možgane in vedenje. Majhni delci lahko vstopijo v pljuča in zmanjšajo pretok kisika v krvni obtok. Študije so pokazale, da to lahko vpliva na produktivnost, strateške odločitve, učno uspešnost in duševno zdravje.

Kako lahko onesnaženost zraka vpliva na duševno zdravje?

Povezava med onesnaženostjo zraka in duševnim zdravjem ima lahko biološko razlago. Izpostavljenost drobnim trdnim delcem lahko močno poveča raven citokinov, nevrotransmiterjev, ki nastajajo kot odziv na okužbe in vnetja ter so povezani tudi z depresijo in samomorom. Onesnaženje je povezano z vnetjem možganov, kar lahko moti uravnavanje razpoloženja, poroča Euronews.

Raziskovalca Persico in Marcotte z ameriške univerze v Washingtonu sta se odločila podrobneje raziskati vpliv onesnaženosti zraka na razpoloženje. Dnevne podatke o številu samomorov po okrožjih so primerjali s podatki o kakovosti zraka, pri čemer so smer vetra uporabili kot instrument za ugotavljanje izpostavljenosti onesnaženju. Študija je bila nadzorovana glede na lokalno brezposelnost, prebivalstvo, vreme, praznike, okrožje, mesec in čas v tednu.

Poleg tega, da so ugotovili povečanje dnevnega števila samomorov in mesečnih hospitalizacij, povezanih s samomori, so v študiji odkrili, da so povišane ravni delcev PM2,5 povezane z več depresivnimi simptomi, poroča Euronews.

Kako visoka je onesnaženost zraka v Evropi? 

Po podatkih Evropske agencije za okolje je onesnaženost zraka največje okoljsko tveganje za zdravje v Evropi, saj povzroča potencialno smrtonosne bolezni srca in ožilja ter dihal. Kljub izboljšanju kakovosti zraka po vsej EU so onesnaževala zraka v letih 2019 in 2020 pogosto presegala standarde EU za kakovost zraka in priporočene ravni Svetovne zdravstvene organizacije.

Izpostavljenost onesnaževalom zraka se razlikuje glede na državo in okolje. Tisti, ki živijo v velikih mestih, so običajno izpostavljeni višjim koncentracijam dušikovega dioksida zaradi emisij iz prometa.

V Srednji in Vzhodni Evropi se pri uporabi trdnih goriv za ogrevanje gospodinjstev in v industriji pojavljajo najvišje koncentracije trdnih delcev in rakotvornega benzoapirena. Prebivalci južne Evrope so izpostavljeni najvišjim koncentracijam ozona, ki nastaja zaradi sončne svetlobe.

V Evropski uniji je 97 odstotkov mestnega prebivalstva izpostavljenega koncentracijam drobnih trdnih delcev, ki presegajo priporočene vrednosti, ki jih je določila Svetovna zdravstvena organizacija. Kakovost zraka se je leta 2020 nekoliko izboljšala, najverjetneje zaradi vremenskih vzorcev in vpliva zaprtij zaradi covida-19.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kameltrajbar
20. 12. 2022 09.19
-1
če ptiči nizko letajo.... obstaja povezava? 😒
Zentrum
18. 12. 2022 20.06
+6
Samomori in 2 leti zapiranja, diskriminiranja in žaljenja. Obstaja povezava?
dannyer
18. 12. 2022 19.58
+3
znanost postaja najstarejša obrt takoj za novinarstvom in pol seveda vsi vemo katera.
dannyer
18. 12. 2022 19.54
+2
poznam teh tipštudij samo da se nekaj dela nimajo pa podlage v realnosti to je tako da obstaja teza da je vsolje odvisno od zemlje halo. take študije so spravile znanost na noge kot so študije v merat koe county glede korone . med tem pa ignorirali prave študije od bangladeša daneske in izraela ali nove ki so dolgotrajni kovid postavili v realno mesto oz v enako kot gripa. in dokazali da pri maladih se ni treba bati.
Artechh
18. 12. 2022 19.50
+1
shh o covid ukrepih se ne sme govorit
AudišLOVEvenija
18. 12. 2022 19.46
slovenija je v samem vrhu..
NoExit
18. 12. 2022 19.01
+5
Hahh verjetno covid19 nategancija nima kake veze sploh ..
Fery Zaka
18. 12. 2022 18.58
+9
Povezava obstaja tudi med samomori in lupljenjem pomaranč. Samo noben še ni tega obdelal. Zagotovo pa bo. Ker take raziskave rabimo.
Kameleon Kiddo
18. 12. 2022 18.27
+6
Se malo pa bomo dnar jedli
Ivar The Boneless
18. 12. 2022 18.26
+17
Prej bi rekel, da je tam kjer je bolj onesnazeno vec tovarn, samomori pa so zarad groznih pogojev in sramotnih plac.
Ivar The Boneless
18. 12. 2022 18.23
+10
Ravno toliko kot, da so necepljeni bolj nevarni vozniki hahahaha. Butale.