14. 2. 2023, 22:18 | Vir: STA

Slovenska bolnišnica lani s skoraj 5 milijoni minusa

Profimedia

Kako tolikšen primanjkljaj pojasnjuje vodstvo bolnišnice?

Splošna bolnišnica Slovenj Gradec je v letu 2022 po zdajšnjih ocenah imela za 58,86 milijona evrov prihodkov, odhodkov pa več in je leto sklenila s 4,98 milijona evri primanjkljaja, so podatki, s katerimi se je seznanil svet zavoda.

Lavre: "Zadaj je podcenjenost nekaterih programov"

Med podcenjenimi programi je direktor Splošne bolnišnice Slovenj Gradec Janez Lavre omenil operacijo prekomerne debelosti, ki jo poleg slovenjgraške bolnišnice po njegovih besedah izvaja samo še Univerzitetni klinični center Ljubljana. A ta dobi za isto storitev 20 odstotkov več, je ponazoril Lavre.

Janez Lavre, direktor bolnišnice.

Janez Lavre, direktor bolnišnice.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Medtem je sicer slovenjgraška bolnišnica dosegla nekoliko višje vrednotenje te storitve, a se to še vedno ne ujema z izračuni bolnišnice. "Vemo, da gre za okoli 180 operacij na leto in da s tem bistveno prispevamo k temu, da se pri teh bolnikih zmanjša tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni in prezgodnje smrti," je med drugim opisal Lavre.

Nerealiziran program akutne bolnišnične obravnave

Med podcenjene programe oz. storitve sodijo tudi ambulantne storitve, Lavre pa je omenil tudi ultrazvoke skeletno-mišičnega sistema, ki jih v bolnišnici še izvajajo za redni program za zdravstveno zavarovalnico, medtem ko koncesionarji po njegovih besedah to v glavnem izvajajo kot samoplačniško storitev.

"Ta storitev je priznana v ceni 18 evrov za vse, samoplačniška storitev pa ima na spletu ceno od 80 do 120 evrov," je izpostavil Lavre.

Lanski prihodki bolnišnice so bili po izračunih vodstva za 5,4 odstotka nižji od doseženih v letu 2021 in 4,7 odstotka nižji od načrtovanih. Nižji prihodki so tudi posledica nerealiziranega programa akutne bolnišnične obravnave. Ta realizacija je bila 94-odstotna, je povedal Lavre. Če bi izvedli celotni program, bi bilo prihodkov več za 3,1 milijona evrov. Bolnišnica je lani v prvih treh mesecih namreč izvedla le 60 odstotkov programa, se je pa stanje izboljšalo predvsem v zadnjih mesecih lanskega leta.

Profimedia

Minus pripisujejo tudi višjim cenam energentov

Na lansko poslovanje je vplivalo tudi to, da so se povišale cene energentov ter zdravil in zdravstvenega materiala. Je pa medtem bolnišnica v zadnjih mesecih nekoliko znižala dolg do dobaviteljev, ki pa je še vedno okoli šest milijonov evrov.

Nekateri so medtem že zagrozili z ustavitvami dobav, a Lavre pravi, da zadeve sproti uspešno dogovarjajo.

Svet zavoda je ob obravnavi ocene lanskega poslovanja pozval vodstvo bolnišnice, naj aktivneje pristopi h pogovorom predvsem z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in skuša pridobiti več za nekatere podcenjene programe, je v izjavi za medije ob robu seje povedal predsednik sveta slovenjgraške bolnišnice Primož Stošicki.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol