Argentinci bodo v četrtfinalu vrgli rokavico še Nizozemcem

Začetek izločilnih bojev na mundialu v Katarju je razveselil dvakratne svetovne prvake iz Južne Amerike in trikratne podprvake v oranžnem.
Fotografija: Lionel Messi je soigralci proslavil svoj deveti gol na svetovnih prvenstvih. FOTO: Franck Fife/AFP

Argentina je druga četrtfinalistka nogometnega svetovnega prvenstva v Katarju. V Al Rajanu je premagala Avstralijo z 2:1 (1:0) in se bo v četrtfinalu pomerila z Nizozemsko, ki je pred tem izločila ZDA s 3:1 .

Argentinci so v dvoboju z Avstralijo upravičili vlogo favorita in za razliko od prejšnjega SP 2018, ko je izgubila proti poznejšemu prvaku Franciji, preživela osmino finala. V prvem polčasu so imeli Južnoameričani žogo veliko več v svoji posesti, a povečini niso bili nevarni. Izjema je bila 35. minuta, ko je Lionel Messi na svoji jubilejni 1000. tekmi v karieri (reprezentančni in klubski) dosegel vodilni zadetek.

Drugi gol za Argentino je dosegel Julian Alvarez. FOTO: Pedro Nunes/Reuters

V drugem delu je imela Argentina večino časa vse pod nadzorom in se po veliki napaki avstralskega vratarja Mathewa Ryana približala elitni osmerici z golom Juliana Alvareza v 57. minuti. Avstralci so SP kljub anemični predstavi v dobršnem delu tekme v 77. minuti znižali zaostanek z avtogolom Enza Fernandeza, ki je poskušal blokirati strel Craiga Goodwina z 20 metrov, odbita žoga pa je končala v mreži nemočnega Emiliana Martineza. Ob koncu obračuna, v katerem so bili večji del v podrejenem položaju, bi lahko celo izenačili, a se je izkazal argentinski vratar Martinez, v napadu pa Lautaro Martinez ni izkoristil nekaj obetavnih priložnosti.

Argentina se je enajstič uvrstila med najboljšo osmerico na mundialih, vrhunca pa je dosegla v letih 1978 in 1986 z naslovoma svetovnega prvaka.

Nizozemci brez večjih težav

Nizozemska nogometna reprezentanca se je prva uvrstila v četrtfinale svetovnega prvenstva. V Al Rajan je premagala ZDA s 3:1 (2:0). Čeprav se med strelce tokrat ni vpisal Cody Gakpo, ki je pred tem z zadetki na treh zaporednih tekmah na SP postal četrti Nizozemec s takšnim dosežkom po Johanu Neeskensu, Dennisu Bergkampu in Wesleyju Sneijderju, so izbranci selektorja Louisa van Gaala po letu 2014 spet v četrtfinalu mundiala.

Nizozemci so se sedmič uvrstili v četrtfinale SP.  FOTO: Matthew Childs/Reuters

Levji delež posla so opravili že v prvem polčasu, ko sta v polno zadela Memphis Depay in Daley Blind. Da je šlo pri prvem zadetku za posebno akcijo, potrjuje podatek Opte, da so v gradnji tega napada Nizozemci izvedli 20 zaporednih podaj, kar je največ za njihove zadetke na SP, odkar so leta 1966 začeli beležiti tovrstne podatke. Hkrati je Depay postal drugi strelec v zgodovini Nizozemske, dosegel je svoj 43. gol. Enega manj ima zdaj Klaas-Jan Huntelaar, vodi pa Robin van Persie s 50.

Selektor oranžnih Louis van Gaal je proslavil uspeh s svojima slovitima pomočnikoma Edgarjem Davidsom (levo) in Dannyjem Blindom (desno). FOTO: Wolfgang Rattay/Reuters

Podajalec pri prvih dveh golih je bil Denzel Dumfries, ki je dobro predstavo kronal še z zadetkom za 3:1. Američani, ki so lovili svoj prvi četrtfinale po 2002, so bili v večjem delu dvoboja premalo konkretni za obstanek v Katarju. Častni gol za njihovo moštvo je dosegel Haji Wright v 76. minuti.

Nizozemci so se sedmič uvrstili v četrtfinale svetovnega prvenstva. Največji uspeh doslej so dosegli z uvrstitvijo v finale v letih 1974, 1978 in 2010, leta 2014 so bili tretji, pred štirimi leti pa so ostali brez nastopa med elito, saj so obtičali v kvalifikacijah.