Rusija »danes predstavlja največjo grožnjo svetovnemu redu s svojo barbarsko vojno proti Ukrajini in zaskrbljujočim paktom s Kitajsko«, je dejala Ursula von der Leyen po pogovoru z japonskim premierjem Fumiom Kishido.

Kishida se je strinjal, da ruska invazija ni le evropska tema, ampak pretresa mednarodni red, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Predsednik Evropskega parlamenta Charles Michel pa je poudaril pomen sodelovanja. »Naše sodelovanje v Ukrajini je kritičnega pomena v Evropi, ampak je pomembno tudi v indijsko-pacifiški regiji in želimo si poglobiti naša posvetovanja o bolj odločni Kitajski,« je povedal. Prepričan je, da bi morala Kitajska stopiti v bran multilateralnemu sistemu, ki ji je prinesel veliko dobrega pri razvoju države.

V skupni izjavi so voditelji opozorili, da Rusija s svojo agresijo krši mednarodno pravo ter pozvali, da morajo storilci vojnih zločinov odgovarjati za svoja dejanja. Zavzeli so se še za okrepitev sodelovanja na področju zagotavljanja globalne varnosti in stabilnosti. Ukrajini pa obljubili nadaljnjo politično, finančno, materialno in humanitarno podporo, so sporočili po srečanju.

Strani sta se dogovorili še o digitalnemu partnerstvu, ki se bo osredotočalo na konkurenčnost in varnost. Skupaj nameravajo okrepiti sodelovanja na področju razvoja digitalnih tehnologij, kibernetske varnosti, pretoka podatkov in umetne inteligence. Gre za prvo tovrstno partnerstvo med EU in drugo državo. Strani sta se še strinjali, da bosta izkoristili sodelovanje za okrepitev in diverzifikacijo dobavnih verig polprevodnikov.

EU in Japonska pa želita okrepiti sodelovanje tudi na drugih področjih. Tako se bosta skupaj zavzemali za prosto in odprto indijsko-pacifiško regijo. EU namerava v prihodnosti igrati aktivnejšo vlogo v regiji, ki je po besedah predsednice Evropske komisije cvetoča regija, ki pa se sooča tudi z napetostmi. Te so predvsem posledica uveljavljanja moči Kitajske in raketnih poskusov Severne Koreje. V skupni izjavi so tako voditelji obsodili tudi prepovedane raketne poskuse Pjongjanga.

Japonska in Evropska unija že dlje krepita odnose, med drugim sta leta 2019 sklenili sporazum o gospodarskem partnerstvu. Japonska pa je v nasprotju s svojo diplomatsko tradicijo zavzela tudi močno stališče glede Ukrajine in uvedla sankcije proti Rusiji, še piše AFP.

Von der Leynova in Michel bosta imela danes še delovno kosilo s Kishido. Japonski premier napoveduje, da se bo z voditeljema pogovarjal o napetostih v Južnokitajskem in Vzhodnokitajskem morju. Michel bo v petek obiskal še Hiroshimo, kjer se bo poklonil žrtvam jedrske bombe.