Foto: BoBo
Foto: BoBo

Več domnevnih žrtev je za francosko televizijo France24 povedalo, da jih je pred več kot 20 leti spolno nadlegoval slovenski duhovnik, ki je deloval v Demokratični republiki Kongo kot misijonar. Spolne zlorabe naj bi slovenski duhovnik izvajal med letoma 1992 in 2001. Vsi dečki so bili takrat še mladoletni.

Leta 2001 sta dve domnevni žrtvi zlorab slovenskega duhovnika prijavili policiji, na podlagi pričevanj so ga nato obtožili pedofilije, neprimernega vedenja in ogrožanja državne varnosti. Duhovnik je obtožbe zanikal, razvoja primera ali zaslišanja osumljenca pa ni bilo. Lokalna župnija naj bi ga v najkrajšem mogočem času poslala domov v Slovenijo, je poročal France24.

Po poročanju medijev gre za štajerskega duhovnika, ki še vedno mašuje v Slivnici in ki zanika krivdo.

Nadškofija: Obtožbe so lažne

Na Nadškofiji Maribor so v sporočilu za javnost pojasnili, da so osumljenemu duhovniku takoj po prejemu prijave prepovedali delo z mladoletnimi in zadrževanje z njimi na samem. "Prav tako je bila dana prijava na policijo. Pisno smo zaprosili ordinarija kraja, kjer naj bi do zlorab prišlo, da v skladu s cerkvenimi normami začne preiskovalni postopek, in mu obljubili vso potrebno pomoč in sodelovanje," so navedli.

Po izvedeni preiskavi je dikasterij za nauk vere pri Rimski kuriji po navedbah Nadškofije Maribor "prišel do zaključka, da glede klerika, na katerega se je nanašala prijava, ne obstaja fumus delicti (sum prekrška)". Obtožbe naj bi bile torej lažne, z namenom pridobitve finančne koristi, in s tem je za Vatikan primer zaključen.

"Nadškofija Maribor poudarja, da je v celotni fazi postopka delovala transparentno, sodelovala in izkazovala pripravljenost sodelovati z vsemi državnimi in meddržavnimi organi ter spoštovala kanonske norme kazenske narave. Zavzema se za ničelno toleranco do spolnih zlorab in iskanje resnice," je še zapisala v današnjem sporočilu za javnost.

Po poročanju medijev sta policija in tožilstvo primer zavrgla zaradi zastaranja.

V Kongu postopki še vedno potekajo

A čeprav je v Sloveniji primer že zastaral, postopki v Kongu še vedno potekajo. Leta 2021 je oče ene izmed domnevnih žrtev zaprosil za ponovno odprtje primera, na podlagi njegove prošnje pa je kongovska policija intervjuvala več domnevnih žrtev in njihovih sorodnikov in znova odločila, da bi moral biti duhovnik priveden pred sodišče.

Enajst domnevnih žrtev se je lani po pomoč obrnilo tudi na irsko nevladno organizacijo Coping International. Njihova pričevanja in tudi pričevanja svojcev in že pokojnih domnevnih žrtev je organizacija predala Vatikanu, ki je izvedel preiskavo. "Po koncu preiskave in pregledu vseh dokazov nismo našli nobenih elementov, ki bi kazali na obdolženčevo krivdo," so zapisali v poročilu preiskave.