Strokovnjaki svarijo

Ali orožje, ki je namenjeno za pomoč Ukrajini, zares pride v prave roke?

STA/M.U.
18. 5. 2022, 15.07
Posodobljeno: 18. 5. 2022, 15.51
Deli članek:

Medtem ko zahodne države krepijo dostavo orožja in streliva Ukrajini, ki se bori proti ruski invaziji, strokovnjaki za trgovino z orožjem opozarjajo, da bi lahko del te pomoči pristal v napačnih rokah.

Profimedia
Združene države so v Ukrajino poslale večje število havbic M777

"V Ukrajini trenutno obstajajo zelo pomembna tveganja, povezana s širjenjem orožja, zlasti v povezavi z osebnim in lahkim orožjem," je dejal Nils Duquet, raziskovalec in direktor Flamskega mirovnega inštituta.

Zahodne države, predvsem ZDA, so od začetka ruske invazije 24. februarja že večkrat napovedale pošiljke lahkega in težkega orožja za ukrajinske sile.

Obljubljena ali dostavljena vojaška oprema Washingtona denimo vključuje na stotine brezpilotnih letal switchblade, 7000 jurišnih pušk s 50 milijoni nabojev, lasersko vodene rakete in radarske sisteme za odkrivanje sovražnikovih brezpilotnih letal, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Čeprav je odziv, da se Ukrajini zagotovi več orožja, razumljiv, bi bilo treba razmisliti o takojšnjih in dolgoročnih varnostnih posledicah, je že marca opozoril ameriški think-tank Stimson Center.

"Vedno in znova smo videli, kako je orožje, namenjeno pomoči zavezniku v enem konfliktu, pristalo na fronti nepredvidenih bojišč, pogosto v rokah skupin, ki so v nasprotju z interesi ZDA ali civilistov," so navedli pri omenjenem think-tanku in pri tem izpostavili predvsem osebno orožje.

Annie Shiel iz Centra za civiliste v konfliktu (Civic) pa je opozorila na pomanjkanje preglednosti glede ukrepov za zmanjšanje tveganja ali spremljanja, ki so jih sprejele ZDA in druge države, ki pošiljajo orožje v Ukrajino.

Ukrajina je še posebej slovela kot središče trgovine z orožjem v 90. letih prejšnjega stoletja, kar je sprožilo alarm med tistimi, ki preučujejo nezakonite tokove orožja.

Po razpadu Sovjetske zveze je veliko orožja, shranjenega v Ukrajini, pristalo v drugih državah in na konfliktnih območjih po svetu. To "ropanje" državnih zalog orožja se je nadaljevalo po ruski priključitvi ukrajinskega polotoka Krim leta 2014 in prevzemu nadzora nad regijama Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine s strani proruskih separatistov, še navaja AFP.