FOTO+VIDEO: Ogenj na Krasu nadaljuje svoj uničujoči pohod. V zaledju Renč evakuacija le za sedem krajev.

Zaradi širjenja požara na Krasu so odredili evakuacijo prebivalcev iz Opatjega Sela, Nove vasi, Hudega Loga, Vrtoč. Popolna evakuacija velja za prebivalce naslednjih krajev in zaselkov v zaledju Renč: Vrtoče, Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek. Evakuacijski točki sta dvorana v Bukovici in športni center Šempeter . Ljudje naj mirno zapustijo domačije in vzamejo s seboj najnujnejše. Razmere na Krasu so zares zahtevne, sporočajo iz štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Evakuacija velja tudi za novinarske ekipe, ki so na terenu. Premier Robert Golob je pa ob obisku požarišča napovedal finančno nadomestilo za prostovoljne gasilce.

Gašenje pod vasjo Novelo Foto: Leo Caharija
Gašenje pod vasjo Novelo Foto: Leo Caharija

KOSTANJEVICA NA KRASU > Malo po 15. uri so odredili evakuacijo prebivalcev iz Opatjega Sela, Nove vasi in Hudega Loga, ki so jih napotili na zbirno točko v Športnem centru Šempeter. Evakuacija velja tudi za novinarske ekipe. Evakuacijska pot za prebivalce omenjenih treh krajev je po cesti Lokvica-Devetaki na italijanski strani, kajti cesta proti Mirnu je zaprta.

Malo po 16. uri so evakuacijske sirene zatulile še v Vrtočah v občini Miren Kostanjevica. Zbirni center za prebivalce Vrtoč je dvorana v Bukovici.

Popolna evakuacija velja za prebivalce naslednjih krajev in zaselkov v zaledju Renč: Vrtoče, Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek.

Za prebivalce samih Renč in ostalih bližnjih krajev in zaselkov, ki jih zgoraj nismo našteli pa velja stanje pripravljenosti. Pozorno naj spremljajo medije in navodila služb za zaščito in reševanje.

Skupno je bilo danes evakuiranih že več kot 500 ljudi.S požari na več lokacijah na Krasu se sicer bori 960 gasilcev,. Imajo tudi izdatni pomoči iz zraka in to 11 helikopterjev in letala Pilatus, nad Kras pa bo prišlo tudi hrvaško letalo za gašenje canadiar.

Dopoldan so sporočili, da je na terenu 960 gasilcev, ob tem pa še 300 iz drugih služb za zaščito in reševanje, pa tudi 130 sekačev, ki so izvajali požarne poseke, a ti ognja niso ustavili.

Tudi danes so na Krasu minister za obrambo Marjan Šarec, poveljnik CZ Republike Slovenije Srečko Šestan ter poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek.

Foto: Leo Caharija

Foto: Leo Caharija

Gasilci se z ognjeno stihijo na goriškem Krasu borijo že osmi dan, pri delu jim pomagajo vsi razpoložljivi slovenski helikopterji Slovenske vojske in policije, pa tudi vojaško letalo.

Na pomoč so prišli tudi helikopterji iz tujine - iz Avstrije, Srbije, Madžarske in Slovaške.

Golob ob obisku Krasa napovedal finančno nadomestilo za prostovoljne gasilce

Premier Robert Golob je ob današnjem obisku regijskega štaba civilne zaščite v Kostanjevici na Krasu napovedal finančno nadomestilo za prostovoljne gasilce, ki sodelujejo v akciji gašenja požara. To ne bo obdavčeno, vlada pa naj bi sklep o nadomestilu sprejela še danes, je sporočil Golob.

"Presenečen sem bil, da morajo prostovoljni gasilci to početi med svojimi dopusti in praktično brez nadomestila," je v izjavi za medije dejal premier. Kot je opisal, gre za majhen izkaz hvaležnosti, a pomemben za prihodnje dni, ko je že jasno, da za gasilce ne bo počitka.

Po njegovih besedah gre sicer za simbolično gesto, a meni, da je treba "tudi takšno simboliko narediti".

Ocenil je še, da nam narava ne prizanaša, do dežja pa da "zna biti napeto vsak dan". Tako bo v prihodnjih dneh po Golobovih besedah najverjetneje treba vložiti še dodatne napore v to, da bodo določene odseke v naprej pripravili in se tako do določene mere zaščitili.

Na požarnem območju popoldne spet maestral, padavin pred torkom ni pričakovati

Vremenska napoved in napoved gibanja vetra na območju požara na Krasu za zdaj ostajata podobni, kot so meteorologi predvidevali že v četrtek, saj kaže na to, da bo veter ostal v okvirjih zadnjih dveh dni. Predvsem popoldne bo maestral nekoliko močnejši, s sunki 30 do 40 kilometrov na uro, je za STA povedal dežurni meteorolog Blaž Šter.

V nedeljo pričakujejo nekaj šibke burje, podobnih jakosti, kot bo današnji maestral, vendar Šter ob tem opozarja, da se lahko omenjena napoved glede burje še nekoliko spremeni.

V trenutnih razmerah je maestral, ki prihaja z morja, za požarišče na slovenski strani meje bolj neugoden, medtem ko burja požar širi na italijansko stran. Vendar Šter opozarja, da se to lahko spremeni v primeru, da bi požar izbruhnil še na kakšnem drugem terenu.

Za torek se kaže upanje na dež

Padavin za zdaj na tem območju še ni na vidiku, čeprav se po besedah dežurnega meteorologa vsaj za torek morda kaže upanje, da bi lahko območje prečkala nekoliko bolj izrazita fronta. Pojavljale naj bi se tudi nevihte, a je pri tem, opozarja Šter, vselej tudi tveganje, da poletne nevihte prinesejo malo padavin in predvsem strele, ki lahko povzročijo nove požare.

“Verjetno za to, da bi požar v celoti pogasili, teh padavin ne bo dovolj, glede na to, da gasilci že nekaj dni zalivajo območje, pa jim še vedno ni uspelo ustaviti ognja,” je dejal Šter.

Popoldne tudi do 40 stopinj Celzija

Tudi vremenska napoved za celotno Slovenijo glede aktualnega vročinskega vala ostaja nespremenjena. Kot je povedal Šter, so danes dopoldne ponekod že namerili 34 stopinj Celzija, tako da bo danes na Primorskem in v njeni notranjosti zelo vroč dan s temperaturami okoli 38 stopinj, popoldne se lahko približajo tudi 40 stopinjam.

Presežene mejne vrednosti delcev PM10

Na Arsu tudi opozarjajo, da zaradi požarov na Krasu beležijo preseganje dnevne mejne vrednosti delcev PM10 na merilnih mestih Solkan, Nova Gorica in Koper. Za zdaj najslabše kaže koprskemu območju, kjer beležijo zelo slabo kakovost zraka, medtem ko je na ostalih merilnih mestih kakovost označena kot mejna. Kot dodajajo, bodo ravni delcev še povišane, spremenljiva smer vetra na območju požara pa jim onemogoča natančno napoved povišanj ravni delcev.

Preverjajo sume o namernem podtikanju

Direktor Policijske uprave Nova Gorica Evgen Govekar je pred dvema dnevoma v izjavi povedal, da glede na nekatere informacije in sume o pojavljanju sumljivih oseb na požariščih preverjajo vsak sum in se odzovejo na vsako informacijo občanov glede namernega podtikanja požarov. Pri tem sodelujejo tudi z italijanskimi varnostnimi organi. Vendar je po njegovih besedah o vzrokih požarov še prezgodaj govoriti. Ko bodo požarišča to dovoljevala, bodo na vseh požariščih opravili temeljite oglede.

Tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan je v četrtkovi izjavi za STA izpostavil čudne okoliščine ob pojavu kar nekaj nepredvidljivih požarov, za katere je po njegovih besedah težko oceniti, ali nastajajo zaradi preskokov požara ali česa drugega.

Ponoči so se pojavila nova žarišča

Za vse, ki se spopadajo s požarom na goriškem delu Krasa, je težka noč. Kot je zjutraj povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik, je gorelo na več lokacijah, pojavljala pa so se še nova žarišča. Ob velikih naporih pa so požarišča vendarle uspeli ohraniti pod nadzorom.

Najhuje je bilo na Cerju nad Mirnom in proti Trstelju. Ogromno je tudi dima, ki dodatno otežuje delo, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite.

Po besedah Stanka Močnika, ki je bil v vlogi nočnega vodje intervencije že četrto noč zapored, je bilo ponoči izjemno naporno in stresno. Gorelo je, že od večera, na več lokacijah, pojavljala so se nova žarišča. Potrebnih je bilo veliko premikov enot, saj je obseg ogroženega območja ogromen.

A kar je najpomembneje - požarišča so pod nadzorom, je prvo jutranje poročilo sklenil Močnik, sicer tudi poveljnik severno-primorske gasilske regije.

Kraševci bodrijo gasilce z napisi hvaležnosti

Kot so še sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko, so ljudje na Krasu in v Mirnu še kako hvaležni gasilcem in vsem službam sistema za zaščito in reševanje, ki sodelujejo pri tej intervenciji. In to jim na različne načine tudi sporočajo. Tako je v središču Mirna več velikih napisov “Hvala”, pa tudi ob cestah, po katerih se z izmen vračajo kolone gasilskih vozil iz celotne Slovenije. “Ljudje stojijo, mahajo, ploskajo ... Skratka, to so trenutki, ki jih je težko prezreti,” dodajajo v civilni zaščiti.

Ljudje na Krasu in v Mirnu gasilcem na z napisi izkazujejo svojo hvaležnost. (foto: Ervin Čurlič)

Golob napovedal spremembe zakona o gasilstvu

Premier Robert Golob pa je v sinočnji oddaji Odmevi na Televiziji Slovenija napovedal, da bo vlada za prostovoljne gasilce, ki so v času takšnih intervencij v resnici na dopustu, uredili finančno nadomestilo. Za jesen pa je napovedal spremembe zakona o gasilstvu, “s katerim želimo to točko urediti enkrat za zmeraj”.

Prav tako namerava vlada z interventnim zakonom nadomestiti škodo, nastalo v požaru, je napovedal in dodal, da to velja predvsem za občino Miren - Kostanjevica, ki je zelo prizadeta. “Njim bomo morali posebej priskočiti na pomoč,” je poudaril. Prav tako bo po njegovih besedah država prevzela stroške, ki jih ima omenjena občina z vzdrževanjem požarnega varstva.


Najbolj brano