Tujina

Po plinovodu Severni tok 1 znova stekel ruski plin

Moskva, 21. 07. 2022 07.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Pavlin, STA
Komentarji
221

Dobava ruskega plina v Evropo po plinovodu Severni tok 1 je bila prekinjena zaradi 10-dnevnega načrtovanega vzdrževanja. A v tem času so se pojavili številni pomisleki, ali se bo Moskva po preteku tega obdobja Evropi tudi dejansko odločila vrniti plin. Plinovod trenutno deluje s približno 30-odstotno zmogljivostjo. Sosednjim državam se zaradi odprtja plinovoda obetajo večje pošiljke ruskega plina. Avstrija bo dobila približno polovico dogovorjene količine ruskega plina, večje pošiljke plina pa so obljubili tudi Italiji. Madžarska medtem želi od Moskve kupiti dodatne količine plina.

Severni tok 1
Severni tok 1 FOTO: Shutterstock

Plinovod Severni tok 1 so ponovno zagnali v četrtek zjutraj, kot je bilo sicer tudi predvideno, poroča nemški Deutsche Welle. Plinovod je bil namreč zaradi letnih vzdrževalnih del zaprt 10 dni. 

Po navedbah družbe Nord Stream, ki je v večinski lasti Gazproma, pa dobava plina preko plinovoda dosega okoli 40-odstotno zmogljivost, kar je enako kot pred začetkom popravil, navaja ruska tiskovna agencija Tass. Tolikšno zmogljivost je plinovod dosegel v drugi uri po ponovnem odprtju, vendar se ta lahko po navedbah podjetja danes tekom dneva še spreminja.

Zemeljski plin se je takoj po ponovnem zagonu plinovoda, do česar je prišlo ob 7. uri po moskovskem času, pocenil. Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF na borzi ICE za dobavo v avgustu je bilo tako treba zjutraj odšteti 145 evrov za megavatno uro, kar je bilo 6,5 odstotka manj kot v sredo. Cena je nato zopet narasla in se trenutno giblje pri okoli 150 evrih za megavatno uro, koliko je bilo za plin treba odšteti tudi ob današnjem odprtju borze.

Severni tok 1 se začne severno od Sankt Peterburga v Rusiji in konča na postaji blizu Greifswalda na nemški severni obali Baltskega morja.

Gazprom je vzrok za nižjo dobavo pripisal pokvarjeni turbini, ki jo je podjetje Siemens poslalo na popravilo v Kanado. V Nemčiji so takšna pojasnila zavrnili in ocenili, da Moskva zaradi sankcij Zahoda kot povračilni ukrep krči plinsko dobavo. Omenjena turbina je zdaj na poti v Rusijo, kamor bi lahko prispela že v nedeljo. Tako Gazprom kot ruski predsednik Vladimir Putin sta poudarjala, da je turbina ključna za delovanje kompresijske postaje Portovaja, a da nimajo nobenih zagotovil, da bo do vrnitve turbine zares prišlo. Vseeno je Putin v okviru obiska Irana ta teden zagotovil, da "je Gazprom izpolnil, izpolnjuje in bo izpolnil vse svoje obveznosti".

 Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen pa je v sredo potrdila, da je turbina že na poti in bo pravočasno v Rusiji, zato je poudarila, da ni izgovorov, da Rusija ne bi dobavljala plina. Evropa sicer še vedno čaka na popolno vrnitev dobave ruskega plina. Skrbi jo namreč, da bi se Rusija odločila zapreti svoje cevi ali pa dobavo zmanjšati na minimum. S tem bi se energetska kriza še poslabšala. Nemčija je medtem Kremelj že obtožila, da energijo uporablja kot orožje. "Moskva dobavo žita in energije uporablja kot orožje, zato moramo biti še toliko bolj odločnejši pri svoji zaščiti," je v začetku tedna dejal nemški kancler Olaf Scholz. V sredo so nemške zaloge plina po uradnih ocenah znašale okoli 65 odstotkov.

Rusija zmanjšuje dobavo plina

Ruski predsednik Vladimir Putin je sicer za težave z oskrbo okrivil Zahod in sankcije, ki so jih države zahodnega bloka uvedle proti Rusiji. Nemški Siemens je sicer v svojem obratu v Kanadi opravil vzdrževanje Gazpromove turbine, a podjetje je sprva dejalo, da turbine zaradi sankcij proti Rusiji ne sme prepeljati nazaj v Rusijo. Kasneje pa je Kanada sporočila, da dovoljuje prevoz turbine v Nemčijo.

Energetski velikan Gazprom, ki je pod nadzorom Kremlja, je v odgovor na uvedene sankcije konec maja zmanjšal izvoz plina prek Severnega toka 1 na 40 odstotkov siceršnje običajne zmogljivosti.

Tiskovni predstavnik podjetja Severni tok AG je za nemško tiskovno agencijo dpa povedal, da je zadnja količina dobavljenega plina enaka kot pred obdobjem vzdrževanja, kar ustreza približno 40 odstotkom največje zmogljivosti dobave.

Evropska komisija je države EU v sredo pozvala, naj v prihajajočih zimskih mesecih zmanjšajo svoje povpraševanje po zemeljskem plinu za 15 odstotkov in ji omogočijo posebna pooblastila, da lahko v primeru popolne prekinitve dobave ruskega plina izsili potrebno zmanjšanje povpraševanja. "Rusija energijo uporablja kot orožje, zato mora biti Evropa v vsakem primeru, ne glede na to, ali gre za delno, večjo ali popolno prekinitev oskrbe z ruskim plinom, pripravljena," je dejala Ursula von der Leyen.

Zmanjšanje dobave plina ima za več držav lahko katastrofalne posledice 

Severni tok pod Baltskim morjem je bil zaprt od 11. julija, zaradi česar so bili v največjem evropskem gospodarstvu, kjer so močno odvisni od ruskega plina, pod velikim pritiskom.

Popolno zaprtje plinovoda ali veliko zmanjšanje dobave iz Rusije v Nemčijo bi lahko imelo katastrofalne posledice, ki bi vodile v zaprtje tovarn, gospodinjstva pa se ne bi imela s čim ogrevati. Mednarodni denarni sklad (IMF) je v sredo opozoril, da bi prekinitev dobave plina lahko znižala letošnji nemški bruto domači proizvod za 1,5 odstotka.

Po mnenju strokovnjakov že 40-odstotna dobava v Evropi ne bo zadoščala za pokritje vseh energijskih potreb to zimo.

V Avstrijo in Italijo danes več ruskega plina, Madžarska v nakup dodatnih količin

"Po desetdnevnem vzdrževanju plinovoda Severni tok 1 bo družba OMV spet prejemala več plina. Ruska energetska družba Gazprom je potrdila, da naj bi v četrtek pritekla približno polovica dogovorjene količine plina," so sporočili iz družbe OMV.

Gazprom je OMV sporočil, da se bo pretok plina s tem vrnil na raven pred desetdnevnimi vzdrževalnimi deli na plinovodu, ki so se končala danes. V času vzdrževalni del je OMV iz Rusije prejela tretjino naročenega plina.  V Avstrijo je sicer večina plina dobavljenega preko Ukrajine in ne plinovoda Severni tok 1.

Večje dobave plina se obetajo tudi zahodni sosedi. Gazprom je namreč Italiji obljubil, da bo povečal dnevne pošiljke plina. Po napovedih naj bi danes državi dostavili okoli 36 milijonov kubičnih metrov plina. Pred tem pa je Gazprom v zadnjih dneh Italiji dobavil približno 21 milijonov kubičnih metrov plina. Iz Enija so ob tem sporočili, da bo zagotovil več informacij, če bo prišlo do "bistvenih sprememb".

Italija je bila pred izbruhom vojne v Ukrajini močno odvisna od plina iz Moskve. Skoraj 40 odstotkov plina je prejela iz Rusije.

Italijanska vlada se je zato odločila zmanjšati odvisnost od Rusije in začela iskati nove vire plina. Nedavno je dosegla dogovor z Alžirijo o dobavi dodatnih količin zemeljskega plina. 

Pri ruskem plinu pa vztrajajo na Madžarskem. Tamkajšnji zunanji minister Peter Szijjarto je danes odpotoval na delovni obisk v Moskvo, kjer se je sestal s predstavniki ruskega ministrstva za energijo ter ministrstva za industrijo in trgovino. Madžarska vlada je Szijjarta namreč zadolžila, da državi zagotovi dodatnih 700 milijonov kubičnih metrov zemeljskega plina. Po podatkih madžarskega upravljavca plinovodov FGSZ ta količina predstavlja približno 6,7 odstotka porabe zemeljskega plina na Madžarskem v letu 2020.

Szijjarto se je v Moskvi srečal tudi z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Slednji je na novinarski konferenci po srečanju dejal, da bo Moskva preučila prošnjo Budimpešte za več plina, saj si Rusija prizadeva za razvoj strateških vezi z Madžarsko. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (221)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Iskreni
22. 07. 2022 10.10
+1
Zemeljski plin*
wxwx
22. 07. 2022 09.36
+3
Skrajni cas je, da rusija zapre vse plinske in naftne pipice za europo?
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.04
-2
Putinov strel v kolenu. Kitajska je izsilila ceno, ki je samo polovica cene, ki jo plačuje EU. Pri popolnem zaprtju za EU bo izsilila zanesljivo samo tretjinsko ceno in Rusom bo od prodaje bore malo ostalo.
jozefStefan
22. 07. 2022 08.01
+2
Pazi to:" Nemčija je medtem Kremelj že obtožila, da energijo uporablja kot orožje. "Moskva dobavo žita in energije uporablja kot orožje, zato moramo biti še toliko bolj odločnejši pri svoji zaščiti," je v začetku tedna dejal nemški kancler Olaf Scholz." Kako razumeti to blefiranje? Kaj pa dela Nemška vojaška roba v Ukraini? Se morda borijo za Ruse? Večina nas, če bi imeli to možnost bi zaprla pipico pa se znajdite!
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.09
-3
Rusi z zaprtjem izgubljajo milijarde, saj jim Kitajci plačujejo za plin že zdaj samo polovico evropske cene. Nemška vojaška roba v Ukrajini rešuje morda Evropo. General Kadirev je včeraj že izjail, da za Ukrajino pride na vrsto Poljska. Nemčiji bi z zaprtjem plina padel BND za 1,5 %; Rusom je že zdaj, zaradi sankcij, padel za 11 %.
St. Gallen
21. 07. 2022 18.24
-6
pa kaj levakom ni jasno?pa saj lahko RTV cist svojo naredite..brez enega samega desnicarja in popolnoma brez desne vsebine.. samo.. tako RTV financirajte sami
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.24
+4
Niso problem desničarji ampak naši desni skrajneži povezani z neonacisti. Ko je novinarja Delićeva pisala o teh navezah, jo je SDS tožil, ne zaradi obrekovanja ampak zaradi suma, da je za zaupni podatek dobila od SOVE.
Butalec8
21. 07. 2022 16.03
+0
@enkve , kako miljardo več majster ?! Evo ti kalkulacija samo po ST1 prtece 55miljard kubikov to bi v slucaju 10letne pogodbe placevali cca 20miljard eur letno. Lng pa je vsaj 3 pa veckrat drazji torej letni minus cca 40miljard v slucaju da bi oba laufala st1 pa 2 min 80miljard izgub letno. Ceno 10 letne pogodbe za 1000kubikov sm vzel da bi nemcom dali ceno za 20% vec kot majo Srbi.
Butalec8
21. 07. 2022 16.07
+2
Lng je bil par dni nazaj je zrasel na 1900eur za 10000kubikov sicer precej varira samo zadnje case je precej visok in tud Rusi prodajajo svoj plin po enaki ceni ker razen z Srb pa H kolk vem z noenim drugim nimajo omembe vrednih pogodb
Butalec8
21. 07. 2022 16.09
+1
Skoraj 5kratniksrbske cene tak da ocena 80 miljard minusa je se premalo kolk sm naracunal komot gre preko 100miljard letn , btw Nemške potrebe so 150miljard kubikov letno.
enkve
21. 07. 2022 16.15
+3
Cena ruskega plina je 7x nižja od cene, ki jo zaračunajo posredniki končnemu porabniku, na pritožbe o dragem plinu je Putin javno povedal, zmenite se s svojimi veletrgovci, ki vam plin prodajajo 7x dražje od naše cene, 91 milijard so v 3 mesecih zaslužili samo z energenti, ZDA so že ukinile sankcije za veliko proizvodov ravno tako nekatere države Evrope, trditve politikov kako se pomanjkanje energentov iz Rusije ne bo poznalo saj pokrivajo zgolj 15-20% vse porabe v Evropi so očitno laž, milijard kubikov plina in milijonov sodčkov nafte se očitno ne da nadomestit od nikjer.
Butalec8
21. 07. 2022 16.32
+2
Ja se te številke jaz poznam spremljam to , jaz govorim za cene na meddrzavnem nivoju za koncne uporabnike ne vem. Pac pravim katarski pa Zda Lng je za Nemcijo na letni ravni tudi za 100miljard drazji kot Ruski z pogodbo.
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.27
+1
S Kitajci imajo pogodbo s polovično evropsko ceno. Po zaprtju plina EU, bodo Kitajci izsilili tretjinsko ceno kot so polovično. Ali za tako ceno ali nič. Rusi bodo prodajali svoj plin vendar s ceno brez velikega zaslužka.
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.29
+1
Zahod ni ukinil nobenih sankcij in jih tudi ne bo. ZDA lahko EU nadomestijo ruske energente. Ni mi jasno, zakaj po višji ceni, če so v ZDA 4 X cenejši kot v EU-
nikhrast
21. 07. 2022 15.26
-6
Vidiš kako se gre Putinu da Evropi proda plin, brez prodaje plina bi šla Rusija še v večjo revščino. Samo poglej efekt sankcij, polno zaprtih marketov, kot IKEA, zunaj pa velika prazna parkirišča. Zadnjič gledam video kako pakirajo po supermarketih maslo, folk ga krade, tako ga pakirajo v plastične škatlice.
enkve
21. 07. 2022 15.51
+6
Blagor taki revščini, ki pod sankcijami zasluži v 3 mesecih 91 milijard€ kar je več kot pred sankcijami, ni samo plin v igri, Rusija je tudi največji izvoznik redkih kovin, ki jih EU potrebuje v gospodarstvu, tudi samooskrbna s hrano je, največji pridelovalec žit itd itd, te sankcije se jim ravno ne poznajo kaj dosti, kar se kraj tiče, malo vprašaj zaposlene v trgovinah pri nas, povsod se krade in goljufa, stehta jabolka vzame listek s ceno vrže not še dva jabolka in zaveže vrečko zato je vse manj trgovin kjer kupec sam tehta in nalepi ceno.
nikhrast
21. 07. 2022 16.15
-4
enkvy, ne vidiš da brez naravnih resursov je Rusija revščina, vse prestižne izdelke je uvažala, elita je zbežala na zahod, doma pa folk v naprej v revščini. Poglej GDP per capita Slovenije in Rusije.
gr?arica
21. 07. 2022 18.14
+2
Daj ne blebeci bedarij. Seveda si uvazali veliko in z tem je tudi zahod dobro zasluzil. Vsekakor pa bodo rusi ob morebitni se vecji krizi lazje zdrzali brez ikeje kot zahod brez ruskih surovin. Rus se bo grel in jedel. Imajo plina in psenice dovolj...mi pa bomo kaj...avtomobile pa torbice glodali, greli pa se z Ikejinim srotom. Jaz zase se ne bojim, lahko ves travnik in zelenice preorjem pa bo za preziveti. Pa tudi toliko hoste imam da ne bom ravno zmrznil...Je pa veliko takih, ki si zaradi neumnosti in pokvarjene EU politike tega ne bodo mogli. In takrat bodo tile kravatarji( tudi doma i) zaceli se skrivati pred besno mnozico.
nikhrast
21. 07. 2022 20.56
-2
Plin, nafta, pšenica..., še kaj drugega? Tu na zahodu imamo izobilje, samo poglej kako dobivamo sadje in zelenjavo z vsega sveta. Samo poglej Walmart, polovico bio sadja in zelenjave, pa tudi iz Indije in Kitajske.
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.32
+1
Rusom ne bo padel samo letošnji BND za 11 %. Trenutno lahko kupiš v Rusiji med avtomobili samo rusko Lado vendar, zaradi sankcij, brez ABS, brez airbagov in celo brez varnostnih pasov.
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.35
+1
Rusi ne morejo s svojega ozemlja leteti v nobeno zahodno demokracijo, njihovi športniki so izključerni iz vseh evropskih in svetovnih tekmovanj, rubelj jim je padel za tretjino, BND bo letos za 11 % nižji, od avtomobilov lahko kupijo samo svojo Lado vendar brez ABS, brez airbagov in celo brez varnostnih pasov.
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.37
+1
Rusija je država brez prihodnosti. Pod Putinom se izseljujejo na zahod intelerktualci, iz Zakavkazja prihajajo fizičari. Pod Putinom Rusija vse bolj zaostaja za zahodom. Njen BND dosega vsega 7 % ameriškega.
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.40
+1
ZDA, največji proizvajalec energentov na planetu, zlahka nadomesti energente, ki jih potrebuje EU. Rusi že zdaj nimajo kaj dosti za jesti. Nakladajo, da bodo že čez dvasjset let dosegli sedanji slovenski BND/prebivalca. Malo morgen!
JAZsemTI
21. 07. 2022 14.02
+7
EU bo sankcije drago plačala🤔
cirenij
21. 07. 2022 14.09
+7
ivan res grozni
22. 07. 2022 10.44
+1
Nemčija najhuje s padcem BND, za kar 1,5 %, dosežkom, nad katerim bi bili Rusi, ki vse bolj zaostajajo za razvitim svetom, navdušeni.
ReAnDa
21. 07. 2022 13.50
+4
Pretkani Putin.
Stauffenberg
21. 07. 2022 13.50
+5
Koga briga, važno, da barbika v kinu je kokice, pije pepsi in gleda Top Gun2. Sedaj na koncu super službe , mu še na misel ne pride, da bi oblekel gasilsko uniformo in se spopadel z ognejem na njegovi lepi Primorski. Upam, da bo šel kmalu nazaj med smetarje.
vvvilice
21. 07. 2022 13.49
+13
Nekateri komentarji ljudi so smešni. Še v bloku je težko zamenjati energent, kaj šele v nekaj 1000 tovarnah. Kaj hočemo, ljudje ne razumejo.
portorico 1
21. 07. 2022 13.49
-5
Kaj nam če ruski plin, če pa imamo sonce, slano vodo in Goloba. Vse potrebno za katastrofo!
enkve
21. 07. 2022 15.57
+3
Kot vem se je JJ dogovarjal okoli plina in nemotene preskrbe ravno tako, da je goriv več kot dovolj in da se že preusmerjajo v druge dobavitelje, no za plin so nas na suho nat...., goriva pa ve se, naftni trgovci in njihov pohlep po enormnih zaslužkih, o novih obljubljenih dobaviteljih pa: uzela jih magla.
portorico 1
21. 07. 2022 13.46
+4
Putin je Nemcem lepo povedal, da če ne bo popravljenih turbin iz Kanade še vedno lahko uporabijo Severni tok 2. Seveda če lepo prosijo!
bimbambom
21. 07. 2022 14.03
-10
Torej nas ima Putin vse za hlapce? Ti pa mu ploskas? Prvovrstni hlapec si.
resnica24
21. 07. 2022 15.50
+0
Ubistvu ni res to kar pises. Pred meseci je Šolc sporocil Putinu da ST2 ne bodo zagnali. Ta mu je odvrnil da bo Rusija ta plin zacela posiljati drugam z pogodbo za 2 leti in tako ta cas ne bodo mogli posiljati plin skozi ST2 in Šolc se je strinjal saj je zelel sankcionirati Rusijo. No sedaj pa ima kar je zelel...
gr?arica
21. 07. 2022 18.18
+2
Bimbambon glede na bedarije ki jih zahod pocne ima Putin se do re zivce. Americani bi na njegovem mestu ze zdavnaj prekinili ves plin in vse ostalo. Torej ti pa pricakujes sedaj od soseda ki mu stalno nekaj grozis cez ograjo in ga obiras na vse mozne nacine.....obenem pa od njega zahtevas da je prijazen in ti se pomaga pri recimo popravilu centralne. Ko ti rece da ce si popolnoma zdrav....pa v jok in jras da ti grozi in te izsiljuje. Ma nisi bimbambon...si bimbo bimbo
vvvilice
21. 07. 2022 13.46
+10
Uršula širi deziformacije in se je sama ujela v svoje zanke. Rusi se držijo dogovora, kljub sankcijam, ki jih predlaga in odobri ta ista Uršula. Dvoličnica.
stromar5
21. 07. 2022 13.48
-4
Daj primer dezinformacij, ki jih je širila predsednica EK.
Bugs_Bunny
21. 07. 2022 13.42
+8
Draga vlada, kaj boste naredili glede cen kurilnega olja?
stromar5
21. 07. 2022 13.47
+1
gr?arica
21. 07. 2022 18.20
+0
Se naperej kot vsa EU bomo kupovali ga od Indijcev iz ruske nafte po par kratni ceni. Evropske rafinerije pa stojijo.....pac modre poteze " Modrece" EU, ki se ob prijemkih par deset tisocakov mesecno kaj veliko ne sekirajo kaksna je in bo cena
Nace Štremljasti
21. 07. 2022 13.41
+10
bravo Putin nauči evropsko ameriške hlapce reda,putin samo naprej naj te začnejo spoštovati
stromar5
21. 07. 2022 13.49
-11
Zakaj se ne preseliš v Rusijo, če ti je toliko bolj všeč kot pa Evropa?
janimir
21. 07. 2022 13.26
+12
Važno je da se nenehno ustvarja panika in cene dvigujejo v nebesa....
mirko7
21. 07. 2022 13.16
+12
Tako ste že utrujajoči o vojni in tem plinu pa vse, da se mi je porodila misel kako je vse to skupaj zrežirano. Glavno amerikancu, da so novi biznisi sklenjeni in dolar več vreden, kot pa euro. Toti čudaki iz Bruslja pa le pristranski igralci hollywoodskega političnega žanra. Zelenyski za denar si šel lastni narod ogrozit.. Cene v nebo, malo drmr Pol bo pa spet volk sit in koza cela Bemtiš.. Bogi narod v Ukrajini!
Wolfman
21. 07. 2022 13.10
+13
EU duši lastne državljane, državljanom pa je čisto vseeno!
fofnudl
21. 07. 2022 13.07
+16
No Olaf in Ursula, če sta karakterja pa zavrnita ruski plin in sprejmita še sankcije proti ruskemu plinu, čombreta.
Covidus
21. 07. 2022 12.39
-18
Prpe oziroma rusofili, ne toliko jokcat.. Plina ne rabimo, imamo druge vire za ogrevanje, industrija bo pa malo manj neumnosti izdelala, pa bo tudi ok...
stromar5
21. 07. 2022 12.49
+17
Poceni plin zagotavlja konkurenčnost na trgu, industrija pa zagotavlja zaposlitve.
fofnudl
21. 07. 2022 13.07
-2
nikita50
21. 07. 2022 13.13
+14
Ja imaš druge vire za ogrevanje, kateri so pa enkrat do dvakrat dražji od Ruskega plina, povej to tistemu delavcu ali državljanu, ki komaj živi iz meseca v mesec, da bo mesečno ogrevanje dosti več plačal. Nisem Rusofil ampak kupujem od tistega kateri je najcenejši. Tista vojna ni moja vojna in naj jo tisti ki jo je povzročil reši, zaradi ene Ukrajine in njenega komika in zaradi njihove nespametne politike trpi cela Evropa.
enkve
21. 07. 2022 13.36
+8
Katere vire, morda drva, ki jim gre cena v nebo poleg tega industrija nima tehnologije na drva ravno tako ne na nafto, vse se je pred leti moderniziralo, plin je enostavna dobava in relativno nizka cena , ogrevanje je zgodba za sebe, peleti so iz 270€ za tono danes že 600€ in so eden najdražjih energentov, drva so se krepko podražila pa še kurišč na drva ni ravno povsod razen po vaseh kjer pa imajo lastne gozdove, elektrika hja dokler bo prehod na lastno elektriko stal +15 000€ jo še dolgo ne bo v večinski porabi, za široko uporabo daljinskega ogrevanja v večstanovanjskih objektih ostane jo torej, drva oz sekanci in peleti, ki pa so oboji doživeli največji porast cene v tem letu, to je tisto tvoje drugi viri, nafta in plin sta najbolj zanesljiva in najbolj učinkovita energenta tako za industrijo kot individualno, lahko se pa vrnemo v srednji vek, zakurit pod kotlom za toplo vodo in ogrevanje s kresovi, ta alternativa se nam še najbolj kaže, če bomo še kaj dolgo uvajali sankcije Rusom.