dolenjska

Novomeška občina bi za kvačkani občinski grb z Rudolfom dala največ 200 evrov. Kaj pa druge občine?

17.9.2022 | 14:00 | L. Markelj

Metoda Turk ob nakvačkanem grbu novomeške občine (Foto: L. M.)

Metoda Turk ob nakvačkanem grbu novomeške občine (Foto: L. M.)

Lidija Vodušek je izdelala grb Občine Brežice, za katerega so odšteli 500 evrov, Kvačkarica nNa sliki z županom Ivanom Molanom. (Foto: arhiv OB)

Lidija Vodušek je izdelala grb Občine Brežice, za katerega so odšteli 500 evrov, Kvačkarica nNa sliki z županom Ivanom Molanom. (Foto: arhiv OB)

Grb škocjanske občine že visi v občinskih prostorih. Zanj so namenili 488 evrov. Na sliki direktorica OU Petra Pozderec in župan Jože Kapler.  (Foto: L. M.)

Grb škocjanske občine že visi v občinskih prostorih. Zanj so namenili 488 evrov. Na sliki direktorica OU Petra Pozderec in župan Jože Kapler.  (Foto: L. M.)

Lani, ko je Slovenija praznovala 30-letnico samostojnosti, je v organizaciji Zavoda Ustvarjalno srce potekala zanimiva akcija Slovenija kvačka, v kateri je za promocijo kvačkanja kar 211 kvačkaric in en kvačkar skvačkalo 212 grbov vseh 212 slovenskih občin.

Kvačkane grbe so mnoge občine odkupile, ne pa tudi vse. Zakaj ne, smo se pozanimali, potem ko se nam je oglasila ena od kvačkaric, Metoda Turk iz Šmarjeških Toplic.

»Malo manj kot leto dni je minilo, odkar sem nakvačkala grb Mestne občine Novo mesto, pa mi je kar hudo pri srcu, ker ga kot ena redkih slovenskih občin ni odkupila in ne visi nikjer na vidnem kraju,« pravi ena od 212 ambasadork kvačkanja. Metoda Turk je ponosna na svoj kvačkani grb novomeške občine z osrednjim likom Rudolfa IV. Habsburškega, v merah 140 krat 170 centimetrov. Za izdelavo je potrebovala vsaj 150 ur dela, in kot pravi, je bil grb, čeprav se s kvačkanjem ukvarja že več kot 55 let, zanjo velik izziv. »Uspelo mi je in žal mi je, da mestne občine ne zanima. Ne vem, kje je težava, da ga niso odkupili, moja naloga je bila le kvačkanje, kar sem z veseljem opravila,« pove sogovornica.

MONM: PREVISOKA CENA

Na Mestni občini Novo mesto povedo, da je razlog previsoka cena. »Občina je bila pripravljena odkupiti grb, vendar ne po ceni, ki jo je predlagala avtorica. Čeprav nismo bili pobudniki ne naročniki, smo ponudili 200 evrov, kar se nam zdi korektna cena. Pričakovanja avtorice so bila nekajkrat višja,« so pojasnili.

No, izdelek je last Zavoda Ustvarjalno srce, ki ga vodi Jadranka Smiljić, ta je tudi pobudnica in organizatorica projekta, zavod pa je določil ceno in grbe ponujal občinam. Jadranka Smiljić pove, da je novomeška občina žal res ena izmed tistih, ki svojega kvačkanega grba (še) niso odkupile.

»Za tako dragocen izdelek je ponudila tako majhen znesek, da se zavod z njim ne more strinjati. To ni spoštljivo niti do dela izvajalke niti do mojega dela, konec koncev pa ni pravično niti do drugih občin, ki so grbe odkupile po pošteni ceni. Marsikateri smo prisluhnili in se pogajali za ceno,« pravi, cene, po kateri so ponujali novomeški grb, pa ne pove. Kot smo izvedeli od nekaterih drugih občin, so cene kvačkanih grbov povprečno znašale med 400 in 900 evri, morda kje tudi več.

169 GRBOV OD 212 ODDANIH

»Do danes je oddanih 169 grbov. Večina županov in županj je grbe lepo uokvirila, skoraj vsaka kvačkarica je ob predaji grba dobila še kako darilo, v občini Benedikt pa je župan kvačkarico celo nagradil z zlatim priznanjem župana,« pove sogovornica in doda, da je dal zavod na lastne stroške izdelati še ploščico z imenom kvačkarice, letnico in logotipom projekta.

Kako so se odločali v kaki od naših dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin, ter kakšni stroški so bili s projektom kvačkanja grbov, si preberite več v aktualni tiskani izdaji Dolenjskega lista.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava