Novice

Z oblačno rešitvijo IIoT360 do optimizacije delovanja strojev brez večjih začetnih investicij

Povečanje produktivnosti, zmanjšanje porabe energije, pametno vzdrževanje strojev, možnost nadzora proizvodnje na daljavo, koristi IIoT našteva Marjan Kaligaro, pomočnik direktorja oddelka digitalizacija v podjetju Metronik

Izbor urednice

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

24.10.2022 07:00
Čas branja: 8 min

Proizvajalci lahko na enem mestu spremljajo delovanje svojih strojev v različnih proizvodnih podjetjih, uporabniki strojev pa pridobijo večjo izkoriščenost strojev ter nižje stroške zaradi manj zastojev proizvodnje in cenejšega vzdrževanja strojev, prednosti nove oblačne rešitve IIoT360 povzema Marjan Kaligaro, pomočnik direktorja oddelka digitalizacija v podjetju Metronik.

V praksi se je prva pojavila tehnologija IoT, ki ji je nato sledila še tehnologija IIoT. Zagotovo marsikoga zanima, kaj to sploh je in kakšne težave z IIoT odpravljamo v industriji?

Najprej povejmo, da v nasprotju s precej razširjenim mnenjem pri omenjenih tehnologijah ne gre samo za senzorje, temveč za celoten sistem, od zajema podatkov v geografsko razpršenih sistemih do njihovega centralnega shranjevanja in pretvorbe v uporabne informacije za različne namene.

IoT, kar prevajamo kot internet stvari, srečujemo na različnih področjih in predvsem za široko uporabo. Najbolj znane so na primer aplikacije za pametna mesta, v prometu, pri oskrbi z energijo, v stanovanjskih zgradbah in podobno. IIoT kot industrijski internet stvari pa je namenjen industriji za spremljanje in izboljševanje industrijskih procesov.

Poenostavljeno povedano je IIoT v industriji prenos podatkov med stroji in nadzornimi delavci, ki spremljajo, kako delujejo posamezni stoji in celoten obrat. Če velike količine takšnih podatkov shranjujemo in obdelujemo z ustreznimi orodji, pa lahko pridobimo ogromno koristnih informacij, ki podjetjem pomagajo pri izboljšavah in sprejemanju raznih odločitev. Najbolj značilne koristi uporabe IIoT v industriji so na primer povečanje produktivnosti, zmanjšanje porabe energije, pametno vzdrževanje strojev, preden pride do okvar in zastojev, možnost nadzora proizvodnje na daljavo, kar je bilo še posebej aktualno v času koronavirusa in podobno.

Kaj se skriva za imenom IIoT360?

IIoT360 je modularna oblačna rešitev, ki je namenjena strojegradnikom in industrijskim podjetjem ter njihovim kupcem za spremljanje in optimizacijo delovanja strojev in je rezultat našega razvojnega in poslovnega sodelovanja s Telekomom Slovenije. Kot nakazuje že ime, temelji na tehnologiji IIoT in s svojimi moduli zagotavlja celovito podporo vpogledu v delovanje strojev in izboljšanju njihovega delovanja (360).

Katere ključne komponente potrebujemo, če želimo vzpostaviti spremljanje in kazalnike delovanja strojev v realnem času s tehnologijo IIoT?

Pri spremljanju delovanja strojev s tehnologijo IIoT imamo tri ravni. Prva je zajemanje podatkov o delovanju strojev. Pri tem lahko uporabimo različne načine, od obstoječih senzorjev, krmilnikov in krmilnih sistemov do vgrajene podatkovne baze strojev. Druga raven je prenos podatkov v procesni historian, ki je namenska podatkovna baza za varno shranjevanje velike količine industrijskih podatkov. Tretja raven pa je obdelava podatkov z analitičnimi orodji, ki jih pretvorijo v razumljive in uporabne informacije v obliki kazalnikov, grafičnih prikazov, nadzornih plošč in podobno.

Kaj vse takšna rešitev omogoča v praksi?

Ker imajo uporabniki različne potrebe, je rešitev IIoT360 zasnovana modularno. To pomeni, da lahko aktiviramo samo tiste funkcionalnosti, ki jih proizvajalci ali uporabniki strojev v resnici potrebujejo. Vsem je skupni osnovni modul, ki je namenjen zajemu, pripravi, prenosu in shranjevanju podatkov v oblaku. Sledi modul za spremljanje delovanja strojev, obveščanju o dogodkih na strojih, za izračun KPI, analizo izkoriščenosti strojev in faktorjev izgub ter navodil in dokumentacije za uporabo strojev. Za večino uporabnikov je zanimiv modul za podporo vzdrževalnim procesom z upravljanjem aktivnosti vzdrževalcev, zgodovino obratovalnih podatkov in posegov, alarmiranju ob zastojih ter tehnično in vzdrževalno dokumentacijo. Poleg osnovne je na voljo tudi napredna analitika za izdelavo prilagojenih poročil za razne potrebe, primerjave obratovanja strojev na različnih lokacijah, hitro raziskovanje in odpravo vzrokov okvar ter je osnova za inovativne rešitve in dodatne storitve strojegradnikov. Za najbolj zahtevne uporabnike pa je na voljo modul, ki je podprt z umetno inteligenco in strojnim učenjem ter omogoča napovedno vzdrževanje, digitalne dvojčke, obogateno resničnost in podobne napredne tehnološke rešitve.

Kakšne koristi lahko proizvajalci in industrijska podjetja pričakujejo pri uporabi strojev, vezano na nadzor njihovega delovanja z rešitvijo IIoT360?

Proizvajalci lahko na enem mestu spremljajo delovanje svojih strojev v različnih proizvodnih podjetjih. Tako pridobijo veliko uporabnih podatkov, na podlagi katerih lahko uporabnikom svetujejo, kako lahko povečajo njihovo razpoložljivost ter posledično produktivnost in znižajo stroške izpadov proizvodnje zaradi okvar. Tako svojim kupcem ponudijo storitve z večjo dodano vrednostjo, kot je zgolj dobava, servis in vzdrževanje strojev. In hkrati prejmejo tudi pomembne informacije za optimizacijo strojev ter razvojne rešitve, s katerimi povečujejo konkurenčnost in ugled svojih blagovnih znamk.

Uporabniki strojev pridobijo predvsem večjo izkoriščenost strojev ter nižje stroške zaradi manj zastojev proizvodnje in cenejšega vzdrževanja strojev. Prav tako pomembne pa so tudi informacije, ki jim pomagajo pri odločanju o nakupih strojev in investicijah v proizvodnji nasploh.

Zakaj je pomembna in kako jim pri tem lahko pomaga oblačna rešitev, kakršno zagotavljata Telekom Slovenije in Metronik?

Unikatnost našega partnerstva je v tem, da smo združili komplementarne kompetence dveh podjetij, ki sta vodilni vsako na svojem področju, ter s tem naredili najboljšo možno rešitev.

Za preskok v razpoložljivosti strojev potrebujemo sodelovanje obeh strani, torej uporabnikov in proizvajalcev strojev ter ustrezno tehnično rešitev – se pravi platformo, do katere lahko varno dostopata obe strani in kjer so na voljo vsi pomembni podatki o strojih. Pri tem naletimo na več tehnoloških izzivov, kot so zajem teh podatkov, varnost prenosa in shranjevanja podatkov ter ustrezna analitična orodja, ki nam pokažejo področja z možnostmi za izboljšave. Če bi se posamezno industrijsko podjetje tega lotilo samo, bi to lahko pomenilo precejšen strošek. Poleg tega pa bi morali rešitev vzdrževati, nadgrajevati in naprej razvijati, kar je za manjše ekipe v trenutnih kadrovskih razmerah lahko velik zalogaj.

Rešitev IIoT360 omogoča, da se podatki zbirajo, varno prenašajo, shranjujejo in obdelujejo v oblaku, zato ta del naložbe ni potreben, temveč so informacije za spremljanje in optimizacije delovanja strojev na voljo kot storitev.

Kako je poskrbljeno za varnost pri prenosu ter shranjevanju in uporabi podatkov v oblaku?

Kadar govorimo o podatkih v oblaku, ki je zunaj podjetja, je prvo vprašanje vedno varnost, ki jo prav tako delimo na tri področja. Prvo je varnost prenosa podatkov, ki poteka prek fiksnega ali mobilnega omrežja po protokolu MQTT in je večnivojsko zaščiten, od kriptiranja do omrežnih kibernetskih orodij. Drugo področje je varnost shranjevanja v procesni podatkovni bazi, ki je zagotovljena v skladu z najstrožjimi industrijskimi standardi. Tretje področje pa je dostop do informacij, čemur je namenjen sistem za upravljanje pravic za uporabnike in naprave.

Kaj bi svetovali proizvajalcem in uporabnikom strojev, ki želijo izboljšati njihovo razpoložljivost in znižati obratovalne stroške?

Oblačna rešitev, kakršno zagotavljata Telekom Slovenije in Metronik, izboljšuje sodelovanje med obema stranema ter je gotovo učinkovita in ekonomična rešitev, saj omogoča spremljanje in optimizacijo njihovega delovanja brez večjih začetnih vlaganj. Kot pri digitalizaciji v industriji nasploh tudi na tem področju priporočamo pristop z manjšimi koraki. To pomeni, da začnemo s posameznim strojem in se prepričamo o uporabni vrednosti rešitve ter jo nato sistematično širimo po celotni proizvodnji.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Tovarna
Novice
Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov
Tovarna leta
INTERVJU
NoviceMateja Bertoncelj Kako je srbski proizvajalec vlažilnih robčkov produktivnost povečal za 50 odstotkov

S Slobodanom Antićem iz družbe Piramida 72 smo se pogovarjali o uvajanju poslovnih informacijskih sistemov MES v proizvodnjo in WMS v skladišče ter kakšne prednosti sta prinesla.

Tovarna
Dobre prakse
(fotoreportaža) Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese
Tovarna leta
iz prakse
Dobre prakseSabina Petrov (fotoreportaža) Yaskawina tovarna robotov v Kočevju sproti optimizira procese

Tudi TPV Automotive, Riko Hiše, Elpro Križnič, Roletarstvo Medle, Metronik in Cisco Systems v Kočevju o digitalizaciji in dobrih praksah v proizvodnji

Tovarna
Dobre prakse
Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij
Tovarna leta
pametna industrija
Dobre prakseSabina Petrov Tesno vpeti v digitalizacijo velikih podjetij

IT-ponudniki so za velika podjetja razvili širok nabor novih rešitev

Tovarna
Novice
(intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje
Tovarna leta
pametna industrija
NoviceSabina Petrov (intervju) Z industrijo 4.0 se delavci v proizvodnji prelevijo v menedžerje 2

Digitalnemu dvojčku posla se posvečajte z enako skrbnostjo, kot skrbite za dogajanje v svojem realnem okolju, poudarja Joachim Hensch, glavni govornik na 1. konferenci Pametna industrija.

Tovarna
Dobre prakse
Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa
Tovarna leta
intervju
Dobre prakseSabina Petrov Industrija 4.0 ni za vsako podjetje, digitalizacijo potrebujejo vsa 1

Približno štiri petine tovarn je na začetnih ravneh podatkovne zrelosti, ocenjujeta Gregor Jeromen in Nika Kalan iz podjetja Result

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke
Tovarna leta
Zakaj sodelovati
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je na dosegu roke

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila

Tovarna
Dobre prakse
Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije
Tovarna leta
nasvet
Dobre prakseAna Ivančič Aktivno v zaščito omrežij in odjem električne energije

Kako lahko znižate stroške porabe električne energije in kako se zaščitite pred vdori v vaše omrežje

Tovarna
Izbor Tovarne leta
Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša
Tovarna leta
tovarna leta 2024
Izbor Tovarne letaSabina Petrov Lovorika tovarna leta 2024 je lahko vaša

Prijave za sodelovanje v izboru tovarne leta so odprte do 30. aprila