Lokalne volitve 2022

Spletna dražba ZD Ormož: Oškodovanje javnih sredstev ali predvolilni boj?

Ormož, 19. 10. 2022 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Nuša Stegnar
Komentarji
2

Lani oktobra je ZD Ormož na spletni javni dražbi kupil vilo, ki bo pomagala rešiti prostorsko stisko. A nekateri občinski svetniki pravijo, da je ZD nepremičnino preplačal, saj naj bi dražil proti sebi. Zaradi suma oškodovanja javnih sredstev je omenjena zadeva pristala na tožilstvu, kjer pa so ovadbo zavrgli. Župan in direktorica ZD Ormož trdita, da je bil nakup zakonit, denar pa porabljen namensko in da gre pri zgodbi za nabiranje predvolilnih političnih točk, Lista GPS, ki je omenjen dogodek javno izpostavila, pa pravi, da jih moti nesmotrna poraba javnega denarja.

Na družbenem omrežju je Lista GPS (Gradimo prihodnost skupaj), skupina kritično razmišljujočih občanov občine Ormož, kot se imenujejo, objavila informacijo, da je ZD Ormož na javni spletni dražbi oktobra lani kupil vilo, ki stoji neposredno ob ZD, in jo občutno preplačal. Kot so zapisali, je ZD kar 92-krat dražil sam proti sebi in tako izhodiščno ceno 261.100 evrov dvignil na kar 447.200 evrov, direktorico ZD Ormož pa so obtožili oškodovanja javnih sredstev. 

Direktorica ZD Ormož Vlasta Zupanič Domajnko je za 24ur.com potrdila, da je bil ZD lani oktobra eden izmed treh dražiteljev, ki so sodelovali na dražbi, a poudarila, da niso dražili proti sebi, ampak proti drugim dražiteljem, za kar so uporabili odlično izbrano strategijo, ki se je na koncu izkazala za uspešno.

ZD Ormož
ZD Ormož FOTO: ZD Ormož

Zupanič Domajnkova je pojasnila, da so cene nepremičnine od leta 2017, ko so naredili cenitev (takrat so nepremičnino ocenili na 373.000 evrov) letno, rasle po približno 18 do 22 odstotkov. V času nakupa je tako realna tržna vrednost nepremičnine znašala okrog 750.000 evrov. "Nikakor torej ne moremo govoriti o oškodovanju premoženja, kot želijo prikazati določeni posamezniki. Kvečjemu gre za odlično tržno potezo. Če bi se ZD Ormož odločil nepremičnino prodati, bi jo danes lahko vsaj za 750.000 evrov in verjetno še več. S tem bi pridobili več kot 300.000 evrov. V prodajo seveda ZD Ormož ne bo šel, saj prostore nujno potrebujemo za dejavnosti, ki jih opravljamo," je pojasnila. Kot je dodala, sta tako ZD Ormož kot občina, ki je večinski lastnik ZD, predvidevala, da bodo drugi dražitelji ponudili višjo ceno od tiste, postavljene leta 2017. "Zato je bil sprejet sklep, da se lahko draži do višine 650.000 evrov. Ta znesek smo izračunali na osnovi uporabne površine prostorov Vile (500 m2) in zneska 1300 evrov, kar je tržna cena po m2 v Ormožu. Z odlično izbrano strategijo draženja smo – po naši oceni – preprečili oz. zmedli druge dražitelje in tako uspeli zagotoviti ceno za 60 odstotkov predvidene tržne cene v letu 2021," je dodala.

Danijel Vrbnjak, župan občine Ormož, je potrdil, da je Svet zavoda dal pooblastilo direktorici ZD Ormož, da samostojno izpelje dražbo in pooblastilo, da izvede nakup do 650.000 evrov. Strategijo draženja so prepustili ZD Ormož, glede na dopis, ki so ga prejeli 8. novembra lani, da je ZD ponudil najugodnejšo ponudbo za nakup in da je bila javna dražba uspešna ter izvedena v skladu s podanim pooblastilom Sveta zavoda, je Občina Ormož podala soglasje k nakupu, kar sta storili tudi ostali občini soustanoviteljici ZD Ormož, Sveti Tomaž in Središče ob Dravi.

Spletna dražba
Spletna dražba FOTO: Facebook GPS - Gradimo prihodnost skupaj

Tako župan kot direktorica ZD sicer poudarjata, da si ZD Ormož že več kot desetletje prizadeva za širitev, saj je prostorska stiska za bolnike izjemna. V preteklosti so v ta namen tako že investirali, nazadnje leta 2018 1,5 milijona evrov. Za rešitev prostorske stiske, tako župan, sta obstajali dve resnejši rešitvi. Prva je bila vzpostavitev Centra za duševno zdravje odraslih in skupnostno obravnavo v prostorih MNZ, stavba stare policijske uprave Ormož, kjer bi potrebovali investicijska sredstva v višini dveh milijonov evrov, stavba pa se nahaja tudi v centru Ormoža, kjer ni ustreznih parkirišč, prav tako pa je oddaljena od ZD Ormož. Druga možnost pa je bila nakup nepremičnine, imenovane Vila, ki se nahaja v neposredni bližini ZD Ormož in tako omogoča smotrno izrabo vseh resursov, poudarja direktorica ZD. Zadnja rešitev se je tako zdela bolj smotrna in je tako tudi dobila podporo in soglasje, je pojasnil župan.

Nakup omenjene nepremičnine pa je zaradi suma storitve kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev pristalo na ptujskem okrožnem državnem tožilstvu. Kot so na tožilstvu potrdili za 24ur.com, so v omenjeni zadevi res prejeli ovadbo, ki se nanaša na dve fizični in eno pravno osebo, a je bila slednja zavrnjena. Po besedah direktorice ZD Ormož je ovadbo podal neuspešni dražitelj. "Kot je razvidno, so vsi organi (državno tožilstvo, okrajno sodišče, višje sodišče ...) ugotovili, da ni šlo za prav nobeno neskladje, nepravilnost ali kaznivo dejanje. Iz zaključkov preiskav oziroma pritožbenih organov izhaja, da je izvedeno plačilo kupnine zakonito, po presoji tožilstva pa tudi porabljeno namensko. Zaključki so torej prav nasprotni, kot je zatrjeval ovaditelj in kot to še vedno, kljub jasnim zaključkom tožilstva, zatrjujejo nekateri občinski svetniki," je pojasnila Zupanič Domajnkova, ki se ji zdi škoda, "da čas in energijo namesto posvečanja vlaganju v razvoj javnega zdravstva nekateri izgubljajo z (neutemeljenim) nabiranjem predvolilnih političnih točk"

Tudi ormoški župan se čudi, da je tema nakupa nepremičnine, ki je že v lasti ZD Ormož, postala aktualna prav v predvolilnem času lokalnih volitev za župana. "Glede na to, da niti državno tožilstvo niti okrajno sodišče niti višje sodišče niso odkrili kakršne koli nepravilnosti, neskladnosti ali nezakonitosti ter so vsi zavrgli podane pritožbe oz. vložene tožbe, pa menim, da smo lahko ponosni na novo pridobitev, torej novo nepremičnino, ki bo omogočila lažji in celovitejši javni zdravstveni servis občanom in občankam naše občine," je pojasnil.

Vprašanja o konkretni zadevi smo naslovili tudi na Listo GPS, čigar člani sedijo tudi v občinskem svetu Občine Ormož in ki je informacije o spletni javni dražbi delila na družbenem omrežju. Vodja svetniške skupine GPS Matej Hebar je za 24ur.com pojasnil, da mu ni jasno, za kakšno taktiko gre, ko nekdo 92-krat draži sam prosti sebi. Iz zapisnika, ki so ga pridobili, je namreč jasno, pravi, da je ZD na vsaki dve minuti dražil, saj se v nasprotnem primeru, če dve minuti nihče ne dvigne cene, dražba avtomatično zapre. "Z javnim denarjem se tako ne sme delati," je bil jasen. Prav tako je izpostavil, da je bila lani omenjena nepremičnina ocenjena na 370.000 evrov, nepremičninski trg v Ormožu pa je drugačen kot v prestolnici, torej z nepremičnino, če bi jo zdaj ZD prodal, ne bi imeli dobička, vsaj ne takšnega, kot pravi direktorica ZD. Pojasnil je še, da je takoj julija, ko je informacija o dražbi prišla v javnost, župana in direktorico ZD prosil za zapisnik dražbe, a jih do danes ni prejel, zapisnik je sicer prejel, a iz drugih virov. Hebar je še dejal, da vsekakor ne gre za predvolilni boj, gre pa mu za nesmotrno porabo javnega denarja.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brezveze13
19. 10. 2022 09.10
+1
nakup takšne vile s strani ZD je sigurno nesmotern ali mogoče celo taktičen za krajo. vsak pameten gospodar ve da je sanacija in preureditev takšnega objekta v namene kot jih potrebuje zdravstvo veliko dražja kot izgradnja novega objekta. Prav tako si zdravstvo ne bi smelo kupovati kulturnih spomenikov to ni v njihovem resorju, ve se kaj je njihova prioriteta zato je tukaj marsikaj pod vprašanjem vsem akterjem ki so vpleteni v ta nakup preverit poslovne listine
opazovalec_
19. 10. 2022 08.36
+2
Lopovi!!! Župan in direktorica ZD naduto trdita, da je bila to taktika??? Sam proti sebi natolcuješ ceno, in to je taktika, da zmedeš druge dražitelje??? VOUUUU, vsaka čast lopovom!!!!