Maribor

DNEVNA: Ob Ljudskem vrtu mariborska občina načrtuje košarkarsko igrišče in teniško dvorano

Sara Jagodič, 07.10.21 ob 04:00

Naposled bo stekla tudi temeljita obnova Dvorane Tabor, medtem ko datum odprtja srednjega bazena kopališča Pristan še vedno ni določen.

DNEVNA: Ob Ljudskem vrtu mariborska občina načrtuje košarkarsko igrišče in teniško dvorano

Mariborska občina aktivno ureja športno infrastrukturo v našem mestu. V teku je intenziven investicijski cikel v občinskih športnih objektih in na javnih površinah. “Urejamo športna igrišča in dajemo meščanom kvalitetne javne prostore tako za klubski kot rekreativni šport, raznolike možnosti za gibanje in zdravo življenje po vsej občini. Z vlaganji v razvoj športne infrastrukture želimo vsakemu mlademu Mariborčanu omogočiti, da razvija svoje motorične sposobnosti; razmišljamo pa tudi širše: omogočiti želimo dostop do zdrave rekreacije in možnosti za ohranjanje zdravja vsem občanom, ne glede na starost,” pojasnjujejo na Mestni občini Maribor (MOM).

Ob Ljudskem vrtu v prihodnje teniška dvorana in košarkarsko igrišče

Poleg tega, da so julija v uporabo predali Košarkarsko igrišče Goran Dragić v Športnem parku Tabor, investicijo težko dobrih 131 tisočakov, od tega je MOM iz proračuna zagotovila 91 tisoč evrov, ostalo pa Fundacija Gorana Dragiča in Fundacija za šport, kjer se bodo lahko mladi vključevali v športne aktivnosti in se družili, v sodelovanju s Fundacijo Gorana Dragića pa uredili »pametno« igrišče, prvo te vrste v Vzhodni Sloveniji, kjer se gibanje prepleta s poučnimi vsebinami, gre h koncu tudi urejanje okolice Ljudskega vrta.

Gre za celovito ureditev okolice stadiona Ljudski vrt ter Lukne in Langerjeve vile po končani rekonstrukciji Zahodne tribune. Dela zajemajo ustrezne posege na zaščitenih drevesih, urejanje dostopov do Stare tribune in objekta Lukna, zagotovitev ustreznih intervencijskih poti, ureditev prostora za medijska vozila v času nogometnih in drugih tekmovanj, varne dostope za kolesarje in pešce, urbano opremo in razsvetljavo.

Med drugim bodo uredili tudi podstavek za kip Toša Primožiča, slovenskega telovadca, gledališkega delavca in slikarja. Pogodbena vrednost celotne investicije (rekonstrukcija Zahodne tribune in ureditev okolice) je ocenjena na 8 milijonov evrov.

Pridobili so tudi gradbeno dovoljenje za teniško dvorano ob Ljudskem vrtu in za tribuno. Letos je tako predvidena izvedba igrišč s trdo podlago, dvorana, drugo leto nadgradnja in izvedba tribune do leta 2023. Ocenjena skupna vrednost izvedbe igrišč in montažne dvorane je okoli 800.000 evrov. Ob Ljudskem vrtu bo v prihodnje tudi košarkarsko igrišče (Strossmayerjeva ulica). Izvedba je predvidena v letu 2022, finančne vire pa morajo, po navedbah MOM, še zagotoviti.

Datum odprtja Pristana še vedno neznanka

Kljub napovedanemu odprtju kopališča Pristan vključno s srednjim bazenom septembra letos, je ta kopalce vnovič sprejel v okrnjeni obliki, datuma ponovnega odprtja pa na občini niso napovedali. “Poleti smo pridobili uporabno dovoljenje po rekonstrukciji bazenske školjke srednjega bazena, s tem je bazen pripravljen za uporabo, varen in konstrukcijsko stabilen. V teku sta še dva večja projekta na objektu Kopališča Pristan: izvedba prezračevanja starega dela kopališča z ureditvijo garderob in energetska sanacija starega dela kopališča,” so pojasnili na MOM. Projekti v izvajanju so ocenjeni na slaba dva milijona.

Ta investicijsko vzdrževalna dela so nujna, saj gre za stari del Kopališča Pristan, grajen leta 1972. Ima še prvotno fasado, streho in stavbno pohištvo. Predvidena otvoritev srednjega bazena je po navedbah MOM jeseni 2021. 

Temeljita obnova se vendarle obeta tudi Dvorani Tabor. Izvedba, ki bi morala steči že avgusta letos, vendar se zaradi previsokih ponudb in premalo zagotovljenih sredstev zamika. Mariborska občina je ponovila postopek javnega naročila, trenutno pa potekajo priprave na 1. fazo prenove.

Projekt zajema izvedbo novih garderobnih in ostalih spremljevalnih prostorov severnega dela ter deloma vzhodnega in zahodnega dela kletne etaže, sanacijo hodnikov, rekonstrukcijo zaklonišča, dozidavo na vzhodnem prizidku v kletni in minimalno pozidavo v pritlični etaži (vertikalne komunikacije) ter izvedbo severnega, južnega in zahodnega montažnega steklenega prizidka, ki bo predstavljal nove notranje komunikacijske poti do posameznih vhodov v dvorano.

Z izvedbo novih strojnih in električnih naprav bomo izvedli tudi delno energetsko sanacijo objekta, ob tem bomo tudi izboljšali požarno varnost objekta. Prenova bo financirana iz sredstev Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (Letni program športa v Republiki Sloveniji) – zagotovljenih je 3,2 milijona evra. Izvedba je predvidena v letih 2021-2022,” so pojasnili na mariborski občini.

Prve ureditve otroških igral še letos

Maribor pa pestijo tudi številna dotrajana igrala za otroke, ki ne služijo namenu ali pa so zaradi slabega stanja zanje že nevarna. Poleg športne infrastrukture se je MOM tako lotila še analize otroških igral v občini. V teku so tako projekti za razvoj, učinkovito in gospodarno upravljanje, financiranje in nadzor urbanih igralnih, rekreacijskih in športnih javnih površin.

Pripravili so popis in analizo vse infrastrukture, zbrali pobude mestnih četrti in krajevnih skupnosti in tudi predloge občanov – predvsem v okviru participativnega proračuna. Prve ureditve tako načrtujejo še v tem letu.

Cilj je, da bolje izrabljamo športne objekte in površine, ki jih imamo, in da posodobimo dotrajano opremo. Med drugim bomo v sklopu tega projekta tudi določili, katera otroška igrišča in igrala bodo urejena (bodisi bodo dobila nova igrala ali pa bodo sploh na novo postavljena),” še pojasnjujejo na mariborski občini.